Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Piektdien, 17. jūnijā, sāksies Jāņu ielīgošana

Kad visgarākajai dienai seko visīsākā nakts, mēs svinam vasaras saulgriežus — vasaras skaistākos, krāšņākos, brīnumu un prieka piepildītus svētkus — Jāņus. Saulgriežu laikā saule dāvā savu enerģiju visdāsnāk, tāpēc šai laikā vāktajām zālēm piemīt īpašs dziedinošs spēks. Tās spēj vairot auglību, veselību, skaistumu, tās spēj atvairīt visu ļauno un tumšo.

Šogad visi tiek mīļi aicināti uz valsts aģentūras «Tautas mākslas centrs» rīkotajiem Jāņu ielīgošanas pasākumiem.

17. jūnijā plkst. 18.00 kultūras un tautas mākslas centrā «Mazā ģilde» notiks Jāņu tradīciju skola, kur kopā ar folkloras kopu dalībniekiem gūsim ieskatu Jāņu norisē un rituālos no dažādiem Latvijas novadiem, kā arī mācīsimies dziedāt līgotnes. Piedalās Līvānu folkloras kopa «Ceiruleits», Rencēnu folkloras kopa «Rota», Dobeles folkloras kopa «Puduris», Codes folkloras kopa «Dreņģeri», Rīgas folkloras kopas «Laiva» un «Silavoti».

18. jūnijā plkst. 17.00 ikviens tiek mīļi aicināts un gaidīts Bastejkalnā uz Jāņu ielīgošanu. Katrs atsevišķi un visi kopā veiksim dažādus Jāņu rituālus, līgosim un aplīgosim cits citu, pīsim vainagus, iesim rotaļās, baudīsim Jāņu alu un sieru, iedegsim Lielo Jāņuguni — pūdeli.

Ikviens varēs gūt ieskatu par Jāņu svinēšanu dažādos Latvijas novados, uzzināt daudz interesanta par Jāņu paražām, ticējumiem, jāņuzālēm, dažādiem vainagu pīšanas veidiem, alus darināšanu un siera siešanu, kā arī gūt prieku un jaunas iemaņas, darbojoties amatnieku radošajās darbnīcās.

Kad vainagi būs nopīti, Bastejkalns ieskandināts, Jāņu alus un siers nobaudīts, dosimies uz Zaķusalu, kur pie trim ugunskuriem turpināsim Jāņu ielīgošanu ar dziesmām, dančiem un rotaļām.

Iegūtās Jāņu ielīgošanas iemaņas ikvienam noderēs, svinot Jāņus savas ģimenes un draugu lokā.

Pasākuma norise:

17.00–18.30 «Zāļu jeb Ziedu diena» — grupas iekārtojas dažādās vietās Bastejkalna apkārtnē — dzied līgotnes,
pin vainagus, sasaucas ar «kaimiņiem», tos  apdziedot un aplīgojot. Grupas iepazīstina skatītājus un visus interesentus ar Jāņu paražām, ticējumiem, jāņuzālēm, dažādiem vainagu pīšanas, alus darināšanas un siera siešanas veidiem.

18.30–19.30 No visām malām, rotājušies ar vainagiem un jāņuzālēm, dziedot līgotnes, Jāņa bērni dodas uz improvizētu mājvietu, kur notiek mājinieku un Jāņa bērnu savstarpēja aplīgošana. Jāņa bērni apmētājas ar Jāņu zālēm, aplīgo laukus, tīrumus, dārzus, mājas, cienājas ar saimnieku pasniegto alu un sieru.

19.30–20.30 «Uguns nakts» — visi kopā dodas uz augstāko Vecrīgas kalnu Bastejkalnu, lai iedegtu Jāņuguni — pūdeli. Skan dziesmas par jāņuguni, Jāņu nakti, Jāņa atnākšanu.

20.30–21.00 «Ūdens nakts» — lai gūtu visu ūdens spēku labvēlību, ūdeņiem tiek ziedoti vainagi un jāņuzāles, tiek palaisti plostiņi ar jāņuguni.

22.00–05.00 Jāņu ielīgošana pie trim ugunskuriem Zaķusalā ar jāņuguni, sadziedāšanu, sadancošanu.

Aktīvi līdzdarboties jūs aicinās 45 folkloras kopas un etnogrāfiskie ansambļi no Rīgas un visiem Latvijas novadiem.