Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Bērni peldas — sodīs vecākus

«Vieni paši peldēt nākam jau kopš desmit gadu vecuma,» neslēpa trīs pie Salu tilta sastaptie padsmitnieki.

Bērnu un ģimenes lietu ministrijas inspektore Inga Millere uzskata, ka vasarā, kad bērniem ir daudz brīvā laika, ne vienmēr vecākiem ir iespēja un vēlēšanās viņus nodarbināt. Tikai nedaudzas ģimenes var atļauties savas atvases sūtīt uz vasaras nometnēm. «Mūsu mērķis ir panākt, lai bērni netiktu atstāti bez vecāku uzraudzības. Apsekojot peldvietas, redzams, ka bērni ūdens priekus lielākoties bauda bez pieaugušo klātbūtnes,» konstatē inspektore. Viņa arī norāda, ka bērni bieži neaprēķina, cik daudz spēka nepieciešams, lai tiktu atpakaļ līdz krastam.

Pagājušajā gadā Rīgas hidroelektrostacijas ūdenskrātuvē noslīka divi piecus un septiņus gadus veci bērni. Vecāki toreiz pie kriminālatbildības netika saukti. Pēc šogad martā veiktajiem grozījumiem Bērnu tiesību un aizsardzības likumā vecāki ir pilnībā atbildīgi par savu atvasi līdz 18 gadiem. «Ja trīspadsmitgadīgs jaunietis ar vecāku atļauju viens pats ir devies peldēt un pēc tam noslīcis, tad pret vecākiem tiks ierosināta krimināllieta,» brīdina bērnu tiesību aizstāve.

Pērn ministrijas pārstāvji kopā ar pašvaldības policiju un bāriņtiesu apmeklēja pāris peldvietu, un, ja bērni peldēties bija atnākuši bez vecāku uzraudzības, viņus aizveda uz mājām un ar vecākiem tika veiktas pārrunas. I. Millere apgalvo, ka šāds audzināšanas modelis ir efektīvs, taču tas ir arī padārgs, jo pie katras Rīgas peldētavas nevar norīkot pašvaldības darbinieku. Tāpēc, lai mazinātu nelaimju gadījumus, būtiski ir pirms peldēšanās sezonas informēt bērnus un vecākus, kā rūpēties par drošību. Kā pozitīvu pieredzi bērnu tiesību aizsardzībā ministrijas pārstāve min Nevalstisko organizāciju (NVO) aktīvo darbību. Saulkrastos ar NVO starpniecību ir izveidots atpūtas centrs, kurā pieaugušo uzraudzībā bērni var pavadīt savu brīvo laiku. Centra izveidi finansiāli atbalstījusi valsts, bet pašvaldība ir atbildīga par darbinieku algām.