Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

LGS nav koordinējusi NATO lidmašīnu pārvietošanos Latvijas gaisa telpā

NATO iznīcinātāju patrulēšana Latvijas debesīs pagājušajā nedēļā uz īsu brīdi bijusi neskaidra, kad valsts uzņēmums «Latvijas gaisa satiksme» (LGS), kas koordinē lidojumus Latvijas gaisa telpā, nav vēlējies nodrošināt alianses lidmašīnu pārvietošanos. Tā otrdien ziņo laikraksts «Diena», atsaucoties uz avotiem, kas nav vēlējušies minēt savu vārdu.

Kā norāda «Diena», atbildīgo ministriju pārstāvji uzsvēruši, ka šī bijusi tehniska problēma, kas tagad jau esot atrisināta, bet LGS pārstāvji noliedzot tās esamību vispār.

Kā stāstījis Satiksmes ministrijas (SM) valsts sekretārs Vigo Legzdiņš, tā bijusi «sadarbības un informācijas apmaiņas» problēma. LGS nav bijusi gatava nodrošināt iznīcinātāju patruļas, kamēr netiks noteikts lidojumu režīms un protokols. Uzņēmuma neapmierinātību esot izraisījis tas, ka pašlaik Baltijas debesīs patrulējošo Nīderlandes Gaisa spēku lidojums nebija pieteikts noteiktajā kārtībā, vēstot citi avoti.

«Nekāda negribēšana nevar būt,» tā Legzdiņš komentējis ziņas, ka LGS apsvēris iespēju nekoordinēt NATO lidmašīnu darbību. Tādēļ Civilās aviācijas administrācija nosūtījusi LGS nepārprotamu rīkojumu nodrošināt alianses lidmašīnu lidojumus.

Aizsardzības ministrijas (AM) valsts sekretārs Edgars Rinkēvičs atturējies no plašākiem šo nesaskaņu komentāriem, sakot, ka «bijuši pārpratumi, kas tagad noregulēti».

Arī satiksmes ministrs Ainārs Šlesers to dēvē par «tehnisku problēmu». Kā vēstot citi avoti, par LGS vilcināšanos kļuvis zināms pagājušajā nedēļā, un zem jautājuma zīmes bijusi visu NATO iznīcinātāju lidojumu koordinēšana. LGS arī sazinājusies ar NATO gaisa vadības centru Vācijā par to, kā labāk nodrošināt pastāvīgo gaisa vadības protokolu, raksta «Diena».

LGS Gaisa satiksmes vadības departamenta vadītājs Alfrēds Miķelsons pirmdien apgalvojis, ka «pirmo reizi tādu lietu dzirdu». Viņam neesot informācijas, ka laikā, kopš NATO lidmašīnas patrulē Latvijas gaisa telpā, to lidojumi būtu apdraudēti. «Problēmas ir vienmēr,» gan atzinis Miķelsons, taču, lūgts precizēt, devies pretuzbrukumā «Dienas» žurnālistei par nekonkrētiem jautājumiem.

Kā norāda laikraksts, SM pakļautībā esošās LGS uzdevums ir nodrošināt ar aeronavigācijas pakalpojumiem Latvijas gaisa telpas izmantotājus un organizēt aviosatiksmi. LGS galvenais ienākumu avots ir nodevas par sniegtajiem pakalpojumiem. Militāro un valdības lidmašīnu lidojumu koordinācija LGS jāveic bez maksas.

«Diena» piebilst, ka šī neesot pirmā reize, kad LGS rīcība izraisa pretrunīgu vērtējumu. Savulaik LGS bijušais prezidents Aleksandrs Okladņikovs nonācis sabiedrības uzmanības lokā ar šaubīgiem ziedojumiem caur Latvijas Kultūras fondu. Tāpat ar viņu saistījās vairāku miljonu vērts darījums, kas vēlāk nesa peļņu paša sievas vadītai firmai — tika noslēgts līgums ar privātfirmu «Aeronavigācijas serviss», kas ilgstoši no LGS saņēma maksu par tehniskajiem pakalpojumiem. AM bijis problemātiski iegūt no LGS informāciju par to interesējošiem lidojumiem.