Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pieņemta zāļu kompensācijas jaunā kārtība

Valdība otrdien pieņēma jaunu kārtību ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijai.

Tā paredz, ka no jūlija kompensējamiem medikamentiem, izņemot tos, ko valsts kompensē 100% apmērā, tiks piemērots references cenas princips. Tas nozīmē, ka valsts maksās par lētākajām no savstarpēji aizvietojamām zālēm, bet, ja pacients vēlēsies dārgākas zāles, viņam būs jāsedz summas starpība.

References cena tiks attiecināta tikai uz tiem medikamentiem kompensējamo zāļu sarakstā, kam ir savstarpēji aizvietojami analogi, bet tā netiks attiecināta uz medikamentiem, kas ir neaizvietojami.

Par savstarpēji aizvietojamām tiek uzskatītas zāles, kurām ir vienādas indikācijas, vienāds ievadīšanas veids, nav klīniski nozīmīgu atšķirību terapeitiskās efektivitātes un blakusparādību ziņā un ir vienāda pacientu mērķa grupa.

References cenas princips tiks ieviests pakāpeniski. Pacienti, kuri ir sākuši kādu medikamentu kursu, to turpinās līdz brīdim, kad ārsts izrakstīs nākamo recepti.

Veselības ministrija norāda, ka references cena tiek ieviesta, lai mazinātu pacienta un valsts izdevumus par medikamentiem. Izrakstot lētākās jeb references zāles no savstarpēji aizvietojamu zāļu grupas, pacientam tiek nodrošināta vajadzīgā ārstēšana, kā arī samazināti pacienta un valsts izdevumi.

References cenas ieviešana ļaus uzlabot kompensējamo zāļu pieejamību, jo zāles saņems vairāk pacientu esošajās diagnožu grupās un nākotnē sarakstā varēs iekļaut medikamentus jaunām diagnozēm, norāda atbildīgā ministrija.

Jaunā kārtība nosaka kritērijus kompensējamo zāļu iedalīšanai A un B sarakstā jeb savstarpēji aizvietojamo un neaizvietojamo zāļu sarakstā. Tāpat jaunie noteikumi precizē zāļu cenu veidošanas metodiku un zāļu iegādes kompensācijas sistēmā iesaistīto valsts institūciju tiesības un pienākumus.

Jaunā ambulatorajai ārstēšanai paredzētā zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība stāsies spēkā 1. jūlijā.