Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Baldonieši nevēlas radioaktīvo atkritumu glabātavas paplašināšanu

Vietējo iedzīvotāju attieksme pret Baldones radioaktīvo atkritumu glabātavas paplašināšanu ir krasi negatīva. To aģentūrai LETA pastāstīja Vides pārraudzības valsts biroja direktors Jānis Avotiņš.

Baldones radona sabiedriskajā apspriešanā piedalījušies gan ārvalstu eksperti, gan vietējie iedzīvotāji. Eksperti norādījuši, ka risks ir minimāls un Baldones radona ietekme uz iedzīvotājiem būšot desmitiem reižu mazāka, nekā pieļaujams. Speciālisti domā, ka iedzīvotāju negatīvā attieksme skaidrojama ar informācijas trūkumu.

Tuvāko divu dienu laikā gan Vides pārraudzības valsts birojā, gan pašvaldībā būs pieejams šīs sanāksmes protokols. Līdz 30. jūnijam iedzīvotājiem iespējams pievienot savus viedokļus vai arī iesniegt rakstiskus priekšlikumus, kas vēlāk tiks izvērtēti.

Jau sēdes laikā izteikti priekšlikumi detalizētāk aplūkot vairākus ietekmes uz vidi novērtējuma darba ziņojuma aspektus. Piemēram, atklājies, ka novērtējumā pārāk maz atspoguļota radona paplašināšanas ietekme uz cilvēka endokrīno sistēmu.

Avotiņš norādīja, ka vēl vairāki citi jautājumi jāaplūko detalizētāk. Esot arī tādi jautājumi, kas «palaisti garām» un vēl ziņojuma tapšanas gaitā parādījušies jauni aspekti, kas nav pietiekami izpētīti.

Vides pārraudzības valsts birojs mēneša beigās sagatavos atzinumu par darba ziņojumu. Visticamāk, ka tiks noteikta papildu izpēte, sacīja Avotiņš. Tādā gadījumā gala ziņojums varētu būt gatavs rudenī.

Pēc ziņojuma saņemšanas gala atzinumu sniegs Vides pārraudzības valsts birojs, un tas nonāks apspriešanai pašvaldībā, kam tad arī būs jāizšķiras par radona paplašināšanu, balstoties uz izpētes materiāliem un sabiedrības viedokli.

Avotiņš norādīja, ka katrai valstij jāuzņemas atbildība par saviem radioaktīvajiem atkritumiem un tie jāapglabā valsts teritorijā. Ja netiks atbalstīta Baldones radona paplašināšana, valstij radīsies nopietni zaudējumi — jaunas vietas meklēšanas un atkritumu glabātavas būvniecības izmaksas varētu sasniegt vairākus miljonus latu -, kā arī aizkavēsies Salaspils kodolreaktora demontāža.

Pēc paplašināšanas Baldones radonā plānots apglabāt no 1000 līdz 1200 kubikmetriem radioaktīvo atkritumu, kas radīsies Salaspils kodolreaktora demontāžas laikā. Kā uzsvēra Avotiņš norādītā masa nebūs «tīra» atkritumu masa, jo, sagatavojot atkritumus apglabāšanai, Salaspils reaktorā tie tiks iebetonēti īpašos konteineros.

Patlaban Baldones radonā glabājas 802 kubikmetri radioaktīvo atkritumu.