Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Brazausks aicina kopīgi pieprasīt no Krievijas kompensāciju par okupāciju

Lietuvas premjers Aļģirds Brazausks aicinājis Baltijas valstis, Poliju un Ungāriju apvienot spēkus, lai sarunu ceļā pieprasītu Krievijai atlīdzināt padomju okupācijas laikā nodarīto kaitējumu.

Intervijā Lietuvas radio Brazausks norādīja, ka vienas atsevišķas valsts centieni izvirzīt pretenzijas pret Krieviju kā PSRS saistību mantinieci nevar dot pietiekamus rezultātus.

«Tas attiecas arī uz Baltijas valstīm, Poliju, Ungāriju un citām valstīm, kam bijis līdzīgs liktenis. Ja arī citas tautas meklētu iespējas vienoties ar Krieviju, kas ir PSRS saistību mantiniece, varbūt tiktu panākts kaut kāds rezultāts,» sacīja premjers.

Tajā pašā laikā Brazausks atzina, ka pašreizējās Lietuvas aktivitātes šajā jomā ir «politiskas, nevis praktiskas un ne pie kāda rezultāta nenovedīs».

Lietuvas Seims šodien plāno pieņemt rezolūciju par atlīdzības pieprasīšanu no Krievijas par okupācijas laikā nodarīto kaitējumu.

"Šādi jautājumi nav risināmi ar rezolūcijām, tie jārisina savstarpējās sarunās,» izteicās premjers.

Lietuvas parlaments jau 2000. gadā pieņēma šādu rezolūciju, pieprasot no Krievijas 20 miljardus ASV dolāru. Krievija šīs pretenzijas kategoriski noraidīja, nodēvējot tās par provokatīvām un nepamatotām.

Krievijas Valsts domes deputāts Andrejs Kokošins, kas vada Domes komiteju sakariem ar tautiešiem ārvalstīs, otrdien paziņoja, ka Lietuvas vadības centieni «izvirzīt jautājumu par tā dēvēto okupācijas nodarīto kaitējumu» esot «absurdi un prettiesiski» un aiz šīm prasībām stāvot «noteikti nacionālistiski spēki Lietuvā un ārzemēs, kas nav ieinteresēti, ka Krievija nostiprina savas pozīcijas un sakarus ar Eiropas Savienību (ES)».

Kā Kokošins izteicās sarunā ar žurnālistiem, «šādi formulējumi ir ne vien prettiesiski, bet arī bīstami pašai Lietuvai, turklāt ne tikai attiecībā uz Viļņas divpusējām attiecībām ar Maskavu, bet arī «no pašas Lietuvas Republikas statusa un tās teritoriālās integritātes viedokļa».

Uz jautājumu par iespējamo Domes reakciju viņš atbildēja, ka deputāti šādus faktus bez ievērības neatstās», tomēr «arī uz katru šķaudienu nereaģēs».