Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas Rozā māja Venēcijā

Aizvadītajā nedēļā notika 51. starptautiskās Venēcijas biennāles ekspozīcijā iekļautās Latvijas Rozā mājas atklāšana. Šo projektu vērtē kā unikālu, jo pirmo reizi prestižā mākslas notikuma ietvaros kādu no ekspozīcijas darbiem izstāda Margerā — Venēcijas industriālajā centrā.

Līdzīga grieķu templim

Līdzās Latvijas oficiālajam paviljonam — grupas F5 projektam «Tumsas spuldze» un trim latviešu māksliniekiem, kas piedalās neatkarīgajā starptautiskajā projektā, Venēcijas biennālē eksponēta Aigara Bikšes un Kristapa Gulbja Rozā māja.

Tā patiesi ir iespaidīga — astoņus metrus augsta, 120 kvadrātmetrus liela piepūšama konstrukcija, kas vizuāli atgādina klasisku grieķu templi.

Lai tajā nokļūtu, jādodas uz Venēcijas industriālo rajonu, kas no centrālās tūristu iecienītās daļas atrodas desmit minūšu brauciena attālumā.

Pati Rozā māja atrodas pļavā netālu no kādas ķīmiskas ražotnes. Apkārt tai uzslietajās teltīs dzīvo latviešu jaunieši — projekta atbalstītāji, brīvprātīgie palīgi un dubļu cīņu dalībnieki.

Rozā mājas atklāšanas dienā pāri Venēcijai brāzās pamatīgs negaiss. Nu gluži tāds pats kā daždien Latvijā pēc karstas vasaras dienas. Taču tas nespēja izbiedēt klātesošos. Uz atklāšanu bija sanākuši gan vietējās pašvaldības amatpersonas, gan pārstāvji no Greenpeace un radio Sherwood, kas piedalīsies Rozā mājā rīkotajās diskusijās, gan žurnālisti un fotogrāfi un, protams, projekta veidotāji un atbalstītāji no Latvijas.

Kā rituāla deja

Pēc oficiālajām runām vārdu deva Rišāram Peruselam, māksliniekam no Francijas, kurš šā projekta ietvaros piekritis būt par dubļu cīņu moderatoru. Melnā frakā tērptais Rišārs aicināja arēnā pirmos dubļu cīņu dalībniekus. Tie bija Daiga un Dzintars no Latvijas.

Vēlāk vaicāju Daigai — kā viņa jutusies? Dzirdētas taču runas, ka cīņa starp vīrieti un sievieti ir cilvēku cieņu aizskaroša. Daiga gan teica, ka nekā tamlīdzīga neesot izjutusi. Viņai tā šķitusi nevis cīņa, bet gan saspēle ar partneri neierastos apstākļos, veids, kā labāk iepazīt otru cilvēku. Daiga atminas, ka skolas laikā arī tika spēlēta spēle — deja uz avīzes, ko loka arvien mazāku un mazāku.

Dubļu cīņas ir līdzīga spēle — rotaļa, ar kuras palīdzību meklē kontaktu, saskarsmi, pieskārienus. Projekta autors Aigars Bikše dubļu cīņas starp vīrieti un sievieti traktē kā rituālu deju, kur viens no partneriem pārstāv veco Eiropu, otrs — jauno, uzdodot jautājumu par vienlīdzību.

Tā vien šķiet, ka pret dubļu cīņām noskaņoto Venēcijā nav, jo vakara gaitā uzrodas arvien vairāk pāru, kas metas dubļu vannā. Kas to grib izbaudīt, var pieteikties internetā.

Projekta autori cīņu turnīrus ieplānojuši trīs reizes dienā. Pieteikuma anketas aizpildījuši daudzi, bet venēcieši ir spontāni, darboties griboši un cīņām piesakās turpat uz vietas Rozā mājā.

Diskusijas un kino

Dubļu cīņas ir gan tikai daļa no Rozā mājā notiekošā. Katru dienu notiek paneļdiskusijas, kurās piedalās dažādas starptautiskas sabiedriskas organizācijas. Kopīgā tēma visām diskusijām — «Vienlīdzība. Eiropa pēc 2004. gada 1. maija», rosinot uz pārdomām par līdztiesību starp vecajām un jaunajām dalībvalstīm pēc Eiropas Savienības paplašināšanās.

Diskusijās piedalās sabiedrība par atklātību «Delna» un šīs organizācijas itāliešu un vācu partneri, zaļo kustības aktīvisti, sieviešu tiesību aizstāvji no Francijas, Grieķijas, Latvijas, Lietuvas, Zviedrijas un Itālijas.

Viena diskusiju diena būs veltīta lauksaimniecības problēmām, kad Eiropas jauno lauksaimnieku padomes pārstāvji runās par tradicionālo ražošanu un problēmām, kas rodas, ieviešot ES standartus. Latvijas pusi šajās sarunās pārstāvēs Jauno zemnieku kluba biedrs Jānis Vītiņš no Jelgavas rajona Glūdas pagasta.

Jānis man teica, ka uz šurp atbraucis, lai paustu šādu viedokli: nav vienlīdzības starp lauksaimniekiem Latvijā un citur Eiropā. Vācijā zemnieki saņemot lielākas ES finansiālās subsīdijas un atbalsta maksājumus.

Dubļu cīņu un diskusiju starplaikos Rozā mājā uz lielā ekrāna rāda videomateriālu. Tas ir pēc Latvijas televīzijas ziņu dienesta materiāliem sagatavots pētījums par to, kā vienu un to pašu notikumu atšķirīgi interpretē dažādu valstu mediji.

Bet vakaros še viss tiek nodots radio «Naba» dīdžeju rokās. Skan mūzika, un tie, kas dienā cīnījušies dubļos, var vienoties kopīgā dejā.

Rozā māja būs atvērta līdz 18. jūnijam. Nākamajos divos gados tās ceļi vedīs uz astoņām citām Eiropas valstīm, jo šis projekts ir daļa no Eiropas Savienības finansētas programmas «Eiropaaudze». Rozā māja pļavā ar rūpniecisko ainavu fonā izskatās aicinoša. Kādu iespaidu tā būs atstājusi Margeras iedzīvotājos, mēs diez vai uzzināsim.

Bet droši var apgalvot, ka Latvijas vārds šā rajona iedzīvotājiem vairs nebūs svešs.

… Venēcija pārsteidz un sajūsmina ikreiz no jauna. Kad ar kuģīti braucu pa Grand canale cauri visai Venēcijai, lai nokļūtu vienā no 51. Starptautiskās biennāles vietām Arsenale, šķita, nav skaistākas pilsētas pasaulē!…