Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ES atbalstīs gan nacisma, gan staļinisma upuru pieminekļus

Pirmdien notikušajā Kultūras lietu komitejas sanāksmē Briselē Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu delegāciju starpā panāktā vienošanās par to, ka jaunajā kultūras atbalsta programmā «Kultūra 2007» atbalstīs arī projektus, kuri saglabā un aizsargā staļinisma režīma laikā notikušo deportāciju upuru piemiņu. Par to «Apollo» informēja kultūras ministres Helēnas Demakovas preses sekretāre Margita Zālīte.

Šis ir būtisks panākums, jo apliecina Eiropas Savienības kopīgās vēstures nozīmes izpratnes paplašināšanos. Kultūras ministre kopš savas darbības sākuma dažādos starptautiskos forumos ir aktīvi skaidrojusi 20. gadsimta Latvijas un citu Austrumeiropas valstu vēsturi un traģiskos padomju režīma notikumus, kas uzskatāma par vienu no Eiropas kopīgās kultūras neatņemamām sastāvdaļām.

Eiropas Komisijas sākotnējā priekšlikumā par ES jaunās kultūras atbalsta programmas izveidi «Kultūra 2007» tika paredzēts, ka atbalsts varētu tiks piešķirts tikai tādiem projektiem, kuru ietvaros tiek saglabātas nacisma un holokausta upuru piemiņas vietas un arhīvi, kā arī godināta nacisma režīmā un holokaustā cietušo piemiņa.

Kultūras ministre konsekventi ir paudusi nostāju, ka šai atbalsta kategorijai būtu nepieciešams respektēt arī jauno Eiropas Savienības dalībvalstu, tai skaitā Latvijas, vēsturi, nepieciešams atbalstīt arī ar staļinisma režīmā notikušo noziegumu un deportāciju vietu un arhīvu saglabāšanu un upuru pieminēšanu saistītus pasākumus. Latvijas nostāju atbalstīja arī Lietuva un Igaunija un tika izstrādāta Baltijas valstu kopīga nostāja. Atbalstu šim priekšlikumam sākotnēji izteica Polija, Portugāle, Nīderlande, Dānija, Grieķija. Priekšlikuma virzību atbalstīja Eiropas Savienības prezidējošā valsts Luksemburga un arī visas pārējās dalībvalstis.

13. jūnija Kultūras lietu komitejas sanāksmē priekšlikums, kas paredz saglabāt piemiņas vietas un arhīvus, un godināta upuru piemiņu, kas cietuši staļinisma totalitārā režīma laikā, tika atbalstīts Prezidentūras un Eiropas Komisijas izstrādātajā redakcijā.