Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Apollo»<I> </I>audžubērnu&nbsp;— mazo roņu&nbsp;— pirmā lielā pelde

Ceturtdien, 16. jūnijā, pulksten 12.00 Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā notiks «Apollo» audžubērnu — mazo roņu — pirmā lielā pelde.

Šopavasar no Baltijas jūras krastā tika izskaloti vairāki pelēko roņu mazuļi, no kuriem pieci — Moris, Pats Fredis, Ragana, Arnis un Rikija — ar «Lattelekom» interneta pakalpojuma sniedzēja «Apollo» atbalstu var uzturēties Rīgas zoodārzā un atgūt spēkus. Tagad roņu mazuļi pēc divarpus mēnešu pūlēm, apguvuši prasmes iztikt bez mammas un iemācījušies patstāvīgi ēst zivis, beidzot ir gatavi atrādīties «plašākai sabiedrībai».

Pasākuma viesi varēs palīdzēt mazajiem roņiem doties pirmajā peldē lielajā baseinā, ronēnu peldes laikā noraudzīties zemūdens filmēšanas paraugdemonstrējumos, ko veiks «Vides filmu studija», kā arī aplūkot ronēnu zemūdens uzņēmumus. Pirmo reizi Rīgas zooloģiskajā dārzā būs iespējams arī vērot pelēko roņu dresūras paraugdemonstrējumus Puikas, Ezes un Ieviņas izpildījumā. Savukārt «Apollo» pārstāvis Gints Kiršteins, kā jau aizbildnis, pasniegs vērtīgas dāvanas Rīgas zooloģiskajam dārzam un visiem zoodārzā nonākušajiem vai piedzimušajiem roņiem.

«Apollo» un Rīgas zooloģiskais dārzs sadarbojas jau otro gadu. Pagājušajā gadā zoodārzs tika pie sava Apolona un Apolonijas, kuriem vārds tika speciāli domāts, bet «Apollo» šā gada audžubērni sev vārdus ir «devuši» paši — ar savu uzvedību, raksturu un liktenīgiem notikumiem viņu dzīvē.

Roņu puisis Pats Fredis pēc dabas ir ļoti patstāvīgs, bet kašķīgs. Viņš sagādāja lielisku pārsteigumu roņu kopējām, pats sākdams ēst zivis no kastes un tad no bļodas. Raganas (jeb Raganiņas, ja uzvedas labi) vārds atbilst raksturam, jo roņu meitene ir visnešpetnākā roņu saimē, gan attiecībās ar kopējiem, gan ar citiem ronēniem. Arne mēroja garo ceļu no Liepājas automašīnas bagāžniekā un ieguva sava vedēja Arņa Bergmaņa vārdu. Roņu puisis Moris no Kolkas ir pārliecinoši tumšākais no visas ronēnu saimes, tāpēc arī vārds tālu nebija jāmeklē. Moris ir neparasti mīlīgs un uzticams, tāpēc kopēji to nereti ņem klēpī. Savukārt Rikija ir laimes lutekle, jo spēja atlabt pēc liela suņa kodiena. Tieši Rikijai no visiem ronēniem visvairāk patīk izbaudīt lielā baseina dziļumus un plašumus.

2004. gadā Rīgas zooloģiskajā dārzā nonāca tikai divi ronēni. Viens no tiem — Apolons — un zoodārzā dzimusī roņu meitene Apolonija vasaras beigās tika izlaisti Baltijas jūrā 18 kilometrus no Rojas.

Pelēkais ronis ir Baltijas jūrā visizplatītākā (uzskaitīti 10–12 tūkstoši) un augumā lielākā (150–300 kg) roņu suga. Tā ierakstīta apdraudēto sugu sarakstā — Pasaules Sarkanajā grāmatā.