Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vecāku alga vidēji 80 latu

Ievērojams skaits jauno vecāku, kas audzina mazuļus līdz gada vecumam, jauno bērna kopšanas pabalstu saņem vien minimālajā apmērā — 50 latu. No aptuveni 40 000 pabalsta saņēmējiem tikai 331 saņem maksimālo pabalstu — 392 latus mēnesī.

Vidējais bērna kopšanas pabalsts šogad ar katru mēnesi pieaug, tomēr tas ir tikai 49,05 lati mēnesī, liecina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) dati par aprīli. Lielāku pabalstu saņem vecāki, kuri kopj bērnu līdz gada vecumam (tādi valstī ir 15 987) — vidējais pabalsta apmērs aprīlī bija 89,11 latu. Aprīlī vecākiem, kuriem bērniņš piedzima pērn, VSAA sāka izmaksāt pabalsta starpību pilnā apmērā starp pārrēķināto pabalstu un izmaksāto avansu (par laika periodu no 1. janvāra līdz 31. martam), skaidro LM speciāliste Zane Lielķikute. Maijā pabalsta vidējais apmērs atkal ir samazinājies un ir 88,95 lati. «Es saņemu 120 latu mēnesī, kas, protams, ir daudz vairāk, nekā bērnu vecāki saņēma agrāk, tomēr ar to arī diemžēl nepietiek,» saka pusgadu veca dēliņa mamma Santa, «bet jāsaka — agrākais 30 latu pabalsts vispār bija izsmiekls.» Jauno māmiņu nomoka pārdomas, ka viņas bērna kopšanas pabalsts varēja būt daudzkārt lielāks. Darba devējs maksājis nodokli tikai no algas daļas, ja būtu maksāts no visa atalgojuma, Santa būtu to vecāku vidū, kas saņem maksimālo pabalstu. Tā kā 120 latu pabalsts nav pietiekams, Santa meklē iespējas, kā piepelnīties, bet to saskaņā ar likumu nedrīkst darīt, jo tad jāatsakās no bērna kopšanas pabalsta. «Tas ir muļķīgi, ka es nevaru strādāt vismaz pusslodzi,» uzskata Santa.

Pabalsts par bērna kopšanu līdz diviem gadiem ir nemainīgs — 30 latu, un to saņem 17 381 vecāks, par bērna kopšanu no diviem līdz trim gadiem pabalstu — 7,5 latus — saņem 7415 vecāku. Maksimālo likumā noteikto summu — 392 latus — saņem 331 vecāks, pastāstīja VSAA sabiedrisko attiecību speciāliste Edīte Olupe. Minimālo — 50 latu — saņem apmēram puse vecāku, tas nozīmē, ka liela daļa bērnu vecāku pirms bērna piedzimšanas nav strādājuši. Nestrādājoši vecāki par bērna vecumā līdz vienam gadam kopšanu var saņemt 50 latu pabalstu, bet minimālais pabalsts strādājošiem vecākiem ir 56 lati.

Pašreiz nav datu, cik no pabalsta saņēmējiem ir sievietes un cik vīrieši. «Tas ir ačgārns pieņēmums, ka tikai sievietei ir jārūpējas par bērniem,» saka trīs bērnu tēvs rīdzinieks Lauris Ozols. Tieši viņš ir bērna kopšanas atvaļinājumā ar mazāko astoņus mēnešus veco meitiņu un rūpējas arī par diviem lielākajiem bērniem. «Tas nav nekāds atvaļinājums, tas ir pasmags darbs — audzināt bērnus,» saka Lauris, «es kā tēvs vēlējos vairāk laika pavadīt ar visiem bērniem. Man nav paziņu vai draugu vīriešu, kas paliek mājās ar bērniem, bet tas nemulsina, jo mans galvenais apsvērums bija dot bērniem vairāk no savas puses.» Viņš plāno atvaļinājumā pavadīt, līdz meitiņa sasniegs gada vecumu. Pabalsts vidējās izpeļņas apmērā nebija galvenais, bet arī svarīgs faktors, lai tēvs, nevis māte paliktu mājās.

Jelgavnieks Kaspars Foigts kopā ar savu meitiņu pavadīja divas nedēļas, jo darba devējs piešķīra atvaļinājumu. «No vadības puses tas bija pašsaprotami, ģimene ir prioritāte, un arī darba devējs ir divu bērnu tēvs,» saka Kaspars. Tomēr bērna kopšanas atvaļinājumā dosies meitiņas mamma. «Atbilde ir elementāra — es nevaru pabarot mazo ar krūti, tāpēc izvēlējāmies šādu variantu,» skaidro Kaspars. Tēviem ir tiesības saņemt paternitātes pabalstu par desmit atvaļinājuma dienām. Šogad šo pabalstu ir saņēmuši 2064 tēvi.