Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Juris Paiders: Jēkabpils tiesa apkauno Latviju

Latvijas tiesu sistēma ir kārtējo reizi ķērusies klāt presei. Pret laikraksta «Brīvā Daugava» žurnālisti tika ierosināta krimināllieta par to, ka viņa vienu policistu salīdzināja ar Robinu Hudu. Turklāt Jēkabpils rajona tiesa žurnālisti sauca pie kriminālatbildības. Pagaidām sašutumu par to pauduši tikai žurnālisti un žurnālistikas mācībspēki. Latvijas valsts varas pārstāvji izliekas nepamanām, kā rajonu līmenī notiek preses iebiedēšana, izmantojot tiesu sistēmu. Latvija ir ratificējusi Eiropas Cilvēka tiesību deklarāciju. Turklāt Satversmes 100. pants ir tieši atbilstošs Eiropas Cilvēka tiesību deklarācijai.

Kriminālatbildības noteikšana par policista salīdzināšanu ar Robinu Hudu ir totalitāras valsts pazīme.

Pildot ASV prezidenta Dž. Buša jaunākā vadošos norādījums, Latvijas valsts gatavojas eksportēt demokrātiju uz Baltkrieviju un citām mazāk demokrātiskām valstīm. Latvijas politiķi ar sašutumu runā par preses brīvības ierobežošanu Krievijā. Tajā pašā laikā Latvijas tiesas par kriminālnoziedzniekiem pasludina cilvēkus, kuri atļaujas rajona presē salīdzināt vietējo policistu ar Robinu Hudu.

Izskatās, ka Jēkabpils tiesa ir sagatavojusi paraugstundu Baltkrievijas un Krievijas prezidentiem. Lai tagad kāds baltkrievs pamēģina Lukašenko salīdzināt ar Robinu Hudu vai Vinniju Pūku! Nosūtīsim uz Jēkabpili, lai demokrātiskās Latvijas tiesa parāda, kādu sodu pelnījuši šādi nelieši. Lūk, kāda ir patiesa demokrātija. Salīdzināsi policistu ar angļu balāžu varoni, un kriminālatbildība nodrošināta. Un cik lielu kriminālsodu būs pelnījis cilvēks, kurš salīdzinās policistu ar fašistu?

Šādā situācijā visvairāk pārsteidz Tieslietu ministrija un Ģenerālprokuratūra. Vai Latvijā prokuroriem ir dots rīkojums uzturēt valsts apsūdzību par viedokļa paušanu presē? Tieslietu ministre sarīkoja skandālu Rīgas apgabaltiesā, izvēloties tieši šo tiesu kā korupcijas augstāko etalonu. Lai gan tieši apgabaltiesas un to skaitā arī Rīgas apgabaltiesa ir instances, kurās varēja apelācijas kārtībā pārsūdzēt zemāko instanču tiesu viskliedzošākos un visnetaisnīgākos spriedumus. Tieši Rīgas apgabaltiesa bija tā instance, kas neļāva Rīgas rajonu tiesām pārvērst tiesu sistēmu par poligonu, kurā vara izrēķinātos ar presi. Rīgas apgabaltiesa apturēja un atcēla daudzus spriedumus, kuri bija pretrunā ar Satversmi un Eiropas Cilvēka tiesību deklarāciju. No Jaunā laika aizbēgušie politiķi apgalvo, ka demokrātijas ir pārāk maz. Tieslietu ministres pārspīlētā kritika tieši pret Rīgas apgabaltiesu rada pamatotas aizdomas, ka Jēkabpils tiesas spriedumiem līdzīgu iniciatīvu Jaunais laiks vēlas realizēt visas valsts mērogā. Tieslietu ministrei pēc Jēkabpils tiesas gadījuma būtu nevis atkal jāpārlasa veci Dž. Sorosa apmaksāti pētījumi, bet jāsāk analizēt tiesnešu un citu varas nesēju, piemēram, atsevišķu policistu un juristu, korporatīvie sakari, kuru rezultātā rodas tādi tiesas spriedumi, kas starptautiski apkauno Latvijas valsti.

Tiklīdz tiesas prāvas par varai nepatīkama viedokļa paušanu (un ir pilnīgi vienalga, vai tā ir civillieta vai krimināllieta) izies visas instances Latvijā, tās taisnā ceļā dosies uz Eiropas Cilvēktiesību tiesu, un tad valsts budžetam būs jāmaksā kompensācijas par Latvijas varasvīru un zemāko instanču tiesnešu korporatīvajiem sakariem, kuri jau sen nonākuši pretrunā ar Eiropas cilvēktiesību pamatprincipiem.