Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Traģēdijas strītreisu laikā neaptur Dundagas jauniešus

Talsu rajona Dundagas iedzīvotāji ir sašutuši par agresīvajiem pagasta autobraucējiem, kuru neprātīgā rīcība uz ceļa jau izdzēsusi vairāku cilvēku dzīvību. Par traģiskajiem dragreisiem un strītreisiem liecina ceļa malās noliktie ziedi aizgājušo cilvēku piemiņai.

Dragreisa šūpulis lidlaukā

5. jūnijā Dundagā, Talsu un Pils ielas krustojumā, 1980. gadā dzimušais Ivo, alkohola reibumā vadot automašīnu «Audi 100», notrieca velosipēdistu — 1929. gadā dzimušu vīrieti, kurš no gūtajām traumām nomira.

Kāda Dundagas iedzīvotāja stāsta, ka jaunie autobraucēji parasti pulcējoties vecajā lidlaukā un tad sākoties viņu trakā joņošana pa pagasta ielām. «Šausmas, mājās vērojot televizoru, dzirdu, kā nokauc garāmbraucošo auto riepas,» stāsta Pārsla. Savukārt «Vakara Ziņu» sastaptā Valdemārpils iedzīvotāja zināja teikt, ka Dundaga esot bēdīgi slavena ar nelegālajām ielu sacīkstēm.

Strītreisu iniciatori pirms dažiem gadiem esot bijuši slavenie brāļi Ģirts un Ritvars Petrovici. Viņu kontā ir vairākas smagas autoavārijas. Jāteic gan, ka abi pēc vairākiem likumpārkāpumiem vairs neesot manīti pie auto stūres. Ģirts jau vairākas dienas pārvietojas ar velosipēdu, bet Ritvars pēc maija beigās izraisītās autoavārijas, kurā dzīvību zaudēja 14 gadu veca pasažiere, vēl ārstējas Talsu rajona slimnīcā. Pēc negadījuma Ritvara asinīs konstatētas 2,95 promiles alkohola.

Sastaptie Dundagas vidusskolas 12. klases audzēkņi Toms un Gatis teic, ka paši nepiedaloties nelegālajās ielu sacīkstēs. Tomēr puiši domā, ka tas ir interesanti, bet šādai nodarbei vajag labu mašīnu.

Sadzeras un strītreiso

«Tāda situācija ir visā Latvijā. Informācija, ko internetā izplata par jauniešiem, kuri pārkāpuši Ceļu satiksmes noteikumus, ir kļūdaina. Dragreisi vai strītreisi nav pašvaldības policijas uzdevums,» skaidro Dundagas pašvaldības policists Andris Kukutis. «Neesmu tiesīgs apturēt braucošu automašīnu. Ceļu satiksmes noteikumi nav manā kompetencē. Pērn sastādīju velosipēdistam protokolu un aizvedu to uz Talsu rajona policijas pārvaldes Ceļu policiju. To nepieņēma, jo nebiju tiesīgs to darīt. Man nav ne alkometra, ne ātruma mērītāja,» paskaidro likumsargs.

Vaicāts, vai iedzīvotāju stāstītais par vietējā policista absolūtu ignorēšanu ir patiesība, Kukutis noteic, ka neviens no ātrajiem braucējiem pret viņu neesot slikti izturējies. «Dundagā neviens skaļi neafišē, ka būs automašīnu skriešanās sacensības. Tas notiek klusi; jaunieši sadzeras alkoholu, un sākas spēkratu skriešanās sacensības. Visi šie negadījumi notikuši, maigi izsakoties, alkohola ietekmē. Atceros gadījumu, kad apturēju aizdomīgu žiguli, nekavējoties izsaucu Ceļu policiju no Talsiem. Spēkratam nebija tehniskās apskates, bet braucējam nebija autovadītāja apliecības. Viņš žiguli bija nopircis no metāllūžņu uzpircējiem,» atceras policists.

«Arī Dundagas pagasta avīzē esmu izklāstījis savas pilnvaras: ko drīkstu atļauties un ko — ne. Taču iesniegumi no cilvēkiem saņemti tikai par klaiņojošiem sunīšiem. Esmu dzirdējis, ka iedzīvotāji runā: es neko nedaru un nejēdzu. Bet, lūdzu, būtu kaut vienu ziņojumu uzrakstījuši ar vairākiem parakstiem par nelegālajām autosacīkstēm. Tādu nav,» klāsta Kukutis.

Uzpircis nevienu neesmu!

Pirms kāda laika lielu rezonansi dažādos plašsaziņas līdzekļos izraisīja Dundagas pagasta jauniešu neprātīgās braukšanas aktivitātes uz ceļiem. Vairākus likumpārkāpumus uz ceļiem izdarījuši brāļi Petrovici. «Pirms gada notika autoavārija, automašīnā bija arī mans dēls Ritvars. Pārējie ceļabiedri un šoferis no notikuma vietas aizbēga, palika tikai mans dēls. Tā arī viss sākās. Abi puikas auto vada jau kopš bērna kājas,» stāsta Ivars Petrovics. «Varu apgalvot, ka nevienu neesmu uzpircis,» viņš piebilst un atzīst, ka abas atvases pārlieku aizrāvušās ar strītreisiem. Tēvs nenoliedz, ka agresīvais braukšanas stils ir atkarība, tāpat kā citiem pusaudžiem datoratkarība, azartspēles vai alkohols. Minētais netikums puišiem sācies pusaudžu gados. «Ceru, ka viņi kļūs pieaugušāki un tas viņiem pāries. Vecākais dēls strādā ģimenes uzņēmumā. Viņa pārziņā ir noliktava. Pašreiz Ģirta pārvietošanās līdzeklis ir darba mašīna un velosipēds. Ceru, ka viņš jau nācis pie prāta. Lai Dievs dod, ka nekādu likumpārkāpumu uz ceļiem vairs nebūs,» teic Petrovics. Viņš pēc ilgas nopūtas piebilst, ka nezinot recepti, kā aizliegt jauniešiem šīs bīstamās izklaides uz ceļiem.

Strītreisu laikā meitenes sēž mājās

Jānis Bumbieris dzīvo astoņus kilometrus no Dundagas. Viņš pie auto stūres ir no desmit gadu vecuma un pirms kāda laika ieguvis arī autovadītāja apliecību. Jaunietis apgalvo, ka uz Dundagu sanāk atbraukt katru dienu, jo te dzīvo domubiedri, ar kuriem pagastā ieviesta agresīvā braukšanas kultūra. «Pašlaik mācos Kandavā par mehāniķi, tāpēc nekur nestrādāju. Mana profesija būs saistīta ar automašīnām,» teic puisis.

Par trakajiem ielu braucieniem Jānis nosmej un teic, ka cilvēkiem viņš virsū nebrauc. Pēc vilcināšanās puisis vēl paziņo, ka strītreisos lielākais braukšanas ātrums, ko viņš esot sasniedzis, ir 220 kilometri stundā. Taču ikdienā uz ceļiem viņš cenšoties ievērot satiksmes noteikumus. Ceļu policija autobraucēju sodījusi vienīgi par to, ka viņa spēkratam nav bijusi veikta tehniskā apskate. Runājot par nakts ielu sacīkstēm, Jānis klāsta, ka agrāk Dundagā bijis krietnāks pulks ar neprātīgajiem braucējiem. Tagad šo cilvēku skaits rūkot, jo mašīnas bojājas un nav ar ko pārvietoties. «Zinu, ka daudzi dundadznieki krāj naudu, lai iegādātos jaunākus spēkratus. Arī pats esmu sakrājis lielāko naudas daļu automašīnas iegādei. Veco atstāšu strītreisiem,» uzsver Jānis.

Zīmīgi, ka Dundagas braucēji uz strītreisiem neņem līdzi savas draudzenes, jo viņas traucējot nodoties aizraujošajām sacīkstēm nakts aizsegā. Šovasar Dundagas strītreisa braucēji ar saviem spēkratiem gatavojas doties uz Rīgā notiekošajām ielu sacīkstēm. Jānis vēl arī apgalvo, ka strītreisā interesantāk ir braukt ziemā, kad ceļi slideni.

Vainīgs zemais intelekts

Talsu rajona policijas pārvaldē «Vakara Ziņas» noskaidroja, ka pēdējā laikā arī Talsos vairāki jaunieši ieviesuši nelegālās auto sacīkstes pilsētas ielās. Savukārt autoinstruktors Guntis Zanders no Talsiem apliecina, ka strītreisi rodas jauniešu zemā intelekta līmeņa dēļ. «Sākums meklējams jau ģimenē, kad vecāki pieļauj, ka viņu atvases nepabeidz skolu. Arī pie manis mācās pusaudži, kuri pabeiguši tikai 9. klasi. Viņiem ir problēmas ar uzvedību un neizpratne par Ceļu satiksmes noteikumiem, līdz ar to sākas agresīvā braukšana uz ceļiem. Zinu, ka Norvēģijā veiktā pētījumā noskaidrots — tie, kuri nemāk raiti lasīt, ir agresīvi uz ceļa,» skaidro Zanders un piebilst, ka strītreisus var organizēt tikai attiecīgās vietās, jo šādos braucienos nav jācieš nevainīgiem cilvēkiem.