Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krievijai neļaus vērot Latvijas gaisa telpu

Latvija noraidījusi kādu NATO programmu, kas faktiski būtu ļāvusi Krievijai kontrolēt Latvijas debesis. Programmu plānots ieviest, lai Krievija un dažas NATO valstis apmainītos ar gaisa telpas radaru informāciju, šodien ziņo «Latvijas Avīze».

Atsaucoties uz kādu Latvijas diplomātu, laikraksts vēsta, ka Krievija vēlējās ne tikai informācijas apmaiņu starp NATO un Krievijas gaisa radaru sistēmām, bet gribējusi arī panākt, ka krīzes gadījumā NATO un Krievija vadās «pēc vienotas lēmumu pieņemšanas procedūras un vienotām prasībām».

Vārdu «vienotās prasības» uzreiz noraidīja visu NATO valstu vēstnieki, bet «vienota lēmumu pieņemšanas procedūra ar Krieviju» daudzām valstīm neesot licies nekas slikts.

Latvija, Igaunija un Lietuva šo strīdu uztvēra kā principiālu savas suverenitātes apdraudējumu un atteicās no dalības šajā projektā. Pārējās NATO valstis, kuras robežojas ar Krieviju, — Polija un Norvēģija — ir gatavas iesaistīties projektā. «Baltija laikam ir pārpratusi pašu projekta ideju,» skaidrojis kāds projektā iesaistīts NATO diplomāts. «Mēs jau nesūtīsim Krievijai militāro informāciju, bet civilās aviācijas datus un ļoti mazu daļu mūsu militārās informācijas.»

Sistēma iecerēta kā īpaša datorprogramma, kas varētu atpazīt tikai daļu no NATO valstu un Krievijas gaisa radaru informācijas. «Protams, ka NATO militāristi rūpīgi izvērtētu katru informāciju, kas tiktu sūtīta Krievijai,» skaidro kāds idejas aizstāvis.

NATO un Krievija šo programmu uzskatot par ļoti būtisku ieroci cīņā pret terorismu: NATO ir svarīgi redzēt, kas notiek, piemēram, ar Krievijā nolaupītu lidmašīnu. Vai tā gadījumā nelido Latvijas virzienā?

Vienalga, vai baltieši iesaistīsies vai neiesaistīsies, gaisa novērošanas sistēma sāks darboties 2007. gadā. Ideja par šādu programmu radās jau 2002. gadā, dibinot NATO–Krievijas padomi, tāpēc NATO «veco dalībvalstu» diplomāti neslēpj sarūgtinājumu, ka «jauniņie bez pietiekamas izpratnes apstrīd mūsu labos nodomus».