Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Putins afrikāņus nodēvē par «kanibāliem»

Nedēļu pēc tam, kad bija piedāvājis Latvijai «beigta ēzeļa ausis» kompensācijā par Abrenes apvidu, Krievijas prezidents Vladimirs Putins izcēlies ar vēl kādu izteikumu, apgalvojot, ka afrikāņi esot «kanibāli».

Jautāts par cilvēktiesību stāvokli Krievijā, Putins kārtējo reizi zaudēja savaldību un mēģināja izkļūt no situācijas, kritizējot Āfrikas valstu pagātni, kurā esot bijusi vieta kanibālismam. Samulsinot ārvalstu žurnālistus un arī Britānijas premjeru Toniju Blēru, kurš tikko bija beidzis sarunas ar Krievijas prezidentu, Putins paziņoja: «Mēs zinām, ka Āfrikas valstīs bija paradums apēst savus ienaidniekus.

Mums nav tādas paražas vai kultūras un es uzskatu, ka Āfrikas un Krievijas salīdzinājums nav gluži taisnīgs.»

Pāris minūtes pirms Putina dusmu izvirduma Blērs bija vienojies ar Krievijas prezidentu par palīdzības sniegšanu un parādu atlaišanu Āfrikai. Putina izteikums ar pārsteigumu uzņemts Āfrikā un pārējā pasaulē, jo vairāk tāpēc, ka nākamgad pasaules astoņu rūpnieciski attīstīto valstu apspriedi rīkos Krievija un namatēvs būs Putins.

«Cik nejēdzīgs izteikums,» uzskata Britānijas Rasu vienlīdzības komisijas vadītājs Trevors Filipss. «Labākajā gadījumā viņš (Putins — V. B.) ir neiejūtīgs, bet sliktākajā viņš ir īsts rasists.» Fakti liecina, ka Krievijā pēdējos gados skūtgalvju uzbrukumos nogalināti un ievainoti vairāki desmiti studentu un diplomātu no Āfrikas valstīm. Vairākumā gadījumu vainīgie nav notverti vai sodīti par huligānismu, nevis rasu naida izpausmi.

Pirms sarunu sākuma Putina ārpilsētas rezidencē Novoogarjovā Blērs bija pazemīgi atvainojies par to, ka bija vienīgais no pasaules ietekmīgāko valstu vadītājiem, kas maijā nebija ieradies Maskavā uz Otrā pasaules kara beigu 60. gadskārtas atceri. Blēra vietā bija ieradies premjera vietnieks Džons Preskots. Blēra un Putina sarunās Maskavā abu valstu vadītāji bija apņēmušies kliedēt pēdējā pusotra gada domstarpības, kad Krievijas prezidents Londonā bija īpaši uzsvēris Irākas kara nepamatotību un neapmierinātību ar patvēruma piešķiršanu uzņēmējam Borisam Berezovskim un čečenu pretestības kustības pārstāvim Ahmedam Zakajevam, kuru izdošanu pieprasa Krievija.

Lai izlīdzinātu domstarpības, Blērs apliecināja cieņu Krievijas tautas drosmei, apņēmībai un varonībai. Putins likās apmierināts, un Blēram izdevās panākt Krievijas prezidenta piekrišanu plānam nabadzības novēršanai Āfrikā un pasaules klimata problēmas risināšanai G8 grupas apspriedē Glenīglsā Skotijā jūlija sākumā.

Virkne politiķu Eiropā un ASV ir pieprasījuši Krievijas izslēgšanu no G8 grupas, jo tā nav ne pietiekami demokrātiska, ne ekonomiski attīstīta. Putins aizstāvējis Krievijas dalību, jo tā izprotot «pārejas valstu ekonomikas problēmas». Putins jau paziņojis, ka viņa prezidentūras laikā G8 koncentrēsies uz enerģētikas problēmu risināšanu.

Putins kļuva skandalozi pazīstams ar saviem izteikumiem jau drīz pēc stāšanās prezidenta amatā 1999. gadā, kad viņš paziņoja, ka čečenu teroristi «jāžmiedz arī atejā». Kad pēc sarunām ar Blēru kāds žurnālists salīdzināja cilvēktiesību pārkāpumus un korupciju Āfrikā ar situāciju Krievijā, Putins zaudēja savaldību un paziņoja, ka Krievijā neesot paražas «apēst savus politiskos pretiniekus».

Krievijas prezidents aicināja Rietumus kopīgi darboties Neatkarīgo Valstu Sadraudzībā, kas apvieno 12 bijušās padomju republikas, nevis sacensties par ģeopolitisku ietekmi. Pēdējos gados NVS valstīs, kas bija Maskavas tradicionāla iespaida josla, pieaug ASV ietekme. NVS valstis nav oficiāli iekļautas Rietumu palīdzības plānā, taču vairākām no tām, tajā skaitā Tadžikistānai, Kirgizstānai, Gruzijai un Moldovai, būtu vajadzīga starptautiskās sabiedrības palīdzība. Putins lika saprast, ka, piekrītot atbalstīt Blēra priekšlikumu par Āfrikas valstu parādu atlaišanu, Krievija sagaida Britānijas atbalstu NVS valstu saimnieciskajai un politiskajai attīstībai G8 apspriedē nākamgad Krievijā.