Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Viedoklis: Konkurss «Izdzīvo stiprākais»

Dažādi viens ar otru nesaistīti pagājušās nedēļas notikumi kārtējo reizi lika aizdomāties par to, cik (ne)saimnieciski sportā tiek tērēti tam atvēlētie latu miljoni.

Izcīnījis Eiropas zeltu, olimpiskais vicečempions vingrošanā Jevgeņijs Saproņenko liek uz galda ultimātu, ka apnicis staigāt apkārt ar ubaga turbu kaklā un ka no solījumiem uzlabot treniņu apstākļus augstāku (sarežģītāku) lēcienu nav iespējams izpildīt.

Ārkārtas basketbola konferencē, kurā nekas ārkārtējs nenotika, naudu skaitīja sieviešu izlases galvenais treneris Armands Krauliņš, pēc kura aprēķiniem, viņa pieskatītās dāmas ir trīskārt apdalītas, jo vīriešu izlases budžets ir trīs reizes lielāks.

Sestdien un svētdien Daugavas ūdeņus duļķināja jaudīgas motorenes un, izrādot pretimnākšanu rīdziniekiem, skatītājiem nevajadzēja tērēties (interesanti, kā var noteikt, kurš bija rīdzinieks un kurš, piemēram, no Daugavpils vai Valmieras) par ieejas maksu. Tas tāpēc, ka sacensības esot sarīkotas par Rīgas nodokļu maksātāju naudu, un oficiālie avoti vēsta, ka no pilsētas rātsnama Daugavā iepludināti 90 tūkstoši latu.

It kā visiem šiem notikumiem citam ar citu nav nekā kopīga, taču visi ir «sasieti» vienā striķī, kura stingrumu notur nauda. Noteikti varētu pastrīdēties par to, cik lietderīgi tika iztērēta mana (kā nodokļu maksātāja) nauda ūdensgriezēju priekiem, taču personiski man (domāju, ka nevienam rīdziniekam) neviens domnieks nepajautāja, vai mēs savus atskaitījumus vēlamies redzēt tērējam tieši šādā veidā vai kaut kā citādāk.

Domāju, ka tikai pats Armands Krauliņš zina, kāpēc pāris mēnešu pirms Eiropas čempionāta finālturnīra viņš kontrastā nostāda sieviešu un vīriešu izlases budžetus, kaut šoreiz viņam praktiski nav iemesla to darīt, jo, salīdzinot iepriekšējā ciklā sievietēm atvēlētos 40 tūkstošus latu un šogad no valsts piešķirtos 100 tūkstošus, nerodas iespaids, ka basketbolistes uz Turciju brauks tikai «Laumas» apakšveļā un nepaēdušas.

Arī Saproņenko ir savs iemesls uzmest lūpu par it kā nevīžīgo valstisko organizāciju attieksmi pret viņa olimpisko sudrabu un tagad arī pret Eiropas zeltu. Vingrotājs varētu dūri sist galdā vēl stingrāk, ja vien vingrošanas aprindās mazāk runātu par dubulto grāmatvedību, ko varētu apzīmēt ar šā sporta veida priekšstāves un bijušās TV balss Veras Lobanovas pieminēto «maucību», par pārspīlētajām dienasnaudām utt.

Nevienam šodien nav viegli, un sportisti nav izņēmums. Ko darīt, lai atvieglotu šīs mūžīgās mocības, šo mūžīgo naudas badu?

Jaunais sporta ministrs Edgars Šneps kā pirmais no augstākā ranga sporta cilvēkiem Latvijā ieminējās, ka nepieciešams noteikt prioritātes. Tiesa, pirmo pārdesmit šajā amatā nostrādāto dienu laikā viņam nav bijis laika iedziļināties šajā jautājumā, kur nu vēl pastrādāt ar kaplīti, taču, gribam to mēs vai ne, agri vai vēlu vajadzēs ņemt talkā šo zemnieku darbarīku un paretināt valstiski atbalstāmos sporta veidus. Un, jo ātrāk tas notiks, jo labāk būs, un nevajadzētu mesties Daugavā to sporta veidu pārstāvjiem, kuri neizturēs konkursu «Izdzīvo stiprākais».