Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Šodien startē mazais pasaules čempionāts futbolā

Ar Argentīnas un Tunisijas spēli Ķelnē trešdienas vakarā sākas tradicionālā Konfederāciju kausa izcīņa, kas izpelnījusies pretrunīgas atsauksmes, ja ņem vērā saspringto sezonas kalendāru pasaules labākajiem futbolistiem un viņu valstsvienībām.

Neapskaužamas ir labāko futbolistu vasaras. Tikko beigušies nacionālie čempionāti vairumā Eiropas valstu. Katru pārgadu daudziem eiropiešiem jāpiedalās sava kontinenta čempionātā vai Pasaules kausa izcīņā. Bet nepāra gadi tagad atvēlēti Konfederāciju kausa turnīram, kurš risināsies jau septīto reizi. Sākotnēji tas risinājās Saūda Arābijā kā Karaļa Fahda kausa izcīņa. Turnīra filozofija — sapulcināt spēcīgākās komandas no katras FIFA sastāvā esošās konfederācijas.

Par astoņu valstu turnīra vidējo līmeni var strīdēties. Piemēram, tajā ir paredzēta vieta Okeānijas labākajai valstsvienībai, lai gan Pasaules kausa finālturnīrā tā nav iekļuvusi kā viena no 32 spēcīgākajām komandām — nepieciešama pārspēle ar Dienvidamerikas piekto komandu.

Traģiskā iepriekšējā reize

Lionā, kur risinājās pusfināls starp Kamerūnas un Kolumbijas valstsvienībām, otrajā puslaikā laukumā pēkšņi sabruka un vēlāk slimnīcā nomira viens no kamerūniešu līderiem — pussargs Marks Vivjēns Foe. Negadījums bija pārāk negaidīts, tāpēc jo vairāk šokējošs. Tikai pēc tam futbola laukumā dzīvību līdzīgos apstākļos zaudēja tādi pazīstami futbolisti kā ungārs Miklošs Fehērs un brazīlietis Seržiņu.

Finālā pirms diviem gadiem spēlēja Francija un Kamerūna. Abu komandu spēlētāji klusuma brīdī sagrupējās pie milzīgas Foe fotogrāfijas, kas tika iznesta laukuma centrā. Daudzi kritizēja šā turnīra galveno idejisko tēvu Blateru par to, ka tiek sarīkotas gluži nevajadzīgas un liekas sacensības, kas prasa no futbolistiem papildu slodzi laikā, kad lielākā daļa pārējo jau bauda atvaļinājumu. Kaismīgākie aicināja svītrot no starptautiskā kalendāra ne tikai Konfederāciju kausu, bet arī sacensības pēc līdzīga principa starp pasaules klubiem — Pasaules klubu kausu, kas pamatīgi iejaucas tradicionāli izstrādātajos grafikos.

Vairs nekādu auskaru! Pat aizlīmētu…

Šis turnīrs būs viena no pirmajām iespējām praksē pārbaudīt izmaiņas futbola noteikumos, kas 26. februārī tika pieņemtas Kārdifā. Noteikumi attiecas uz aizmugures stāvokli, nesportisku uzvešanos un spēlētāja ekipējumu.

Nolemts, ka tiesnešiem bez žēlastības ar dzelteno kartīti jāsoda ikviens spēlētājs, kas, pēc viņa domām, tīšām vilcina laiku. Piemēram, ja spēlētājs tīšām pieskaras bumbai, kad spēle apturēta, lai izdarītu soda vai brīvsitienu, tad tas tiks uzskatīts par spēles atsākšanas traucēšanu un par to pienāksies dzeltenā kartīte.

Tiesnešiem būs dots uzdevums daudz rūpīgāk sekot, lai spēlētājiem nebūtu nekādu karekļu, ķēdīšu vai gredzenu. FIFA Tiesnešu komiteja uzskata, ka pat šādu greznuma vai veiksmes lietiņu aizlīmēšana ar leikoplastu vai citu materiālu pilnībā nenodrošina pret savainojumu.

Grieķijai papildu stimuls pēdējā brīdī

Lielākā pagājušā gada vasaras pārsteiguma sagādātāja pasaules futbolā — Eiropas čempionvienība Grieķijas izlase tikai pašā pēdējā brīdī tika pie papildu stimula, kas noteikti uzlabojis komandas garastāvokli. Lieta tāda, ka Teodors Zagorakis, kurš bija 2004. gada Eiropas čempionvienības kapteinis, pārstāv Itālijas «Serie A» klubu «Bologna», kam šajās dienās jāpiedalās pārspēlēs par palikšanu spēcīgākajā līgā. Tikai aizvakar vēlu vakarā «Bologna» piekrita atlaist Zagoraki viņa valstsvienības vajadzībām. Tas nāca īstajā laikā, jo uzbrucējs Zisis Vrizass treniņnometnē ieradās ar lauztu roku, nāksies komandai iztikt bez Eiropas čempionāta pusfinālmača varoņa Trajana Dellasa, kā arī centra aizsarga Mihaļa Kapsisa.

Mazais čempionāts

Vācijā šo turnīru jau dēvē par «Mini WM». Taisnība jau būs — šis varētu būt labs treniņš pirms batālijām nākamajā vasarā, kad Vācijas stadionos no 9. jūnija līdz 9. jūlijam notiks Pasaules kausa finālturnīrs. Vācijas izlases menedžeris Olivers Bīrhofs jau izteicies, ka «tā būs milzīga neveiksme, ja komanda nespēs iekļūt pusfinālā». Vārtos vāciešiem būs latviešu vecmāmiņas mazdēls Olivers Kāns, kurš pēc 2006. gada pasaules kausa nolēmis beigt spēlēt izlasē. Vācieši spēlēs savā optimālajā sastāvā ar vairāk vai mazāk pazīstamiem spēlētājiem. Prognozēts, ka aizsardzības četrinieku veidos Šnaiders, Fridrihs, Mertezakers, Hiclspergers, vidējā līnijā Daislers, Frings, Balaks, Šveinštaigers, uzbrukumā Podoļskis un Kuraņi.

Pie komandām, kas reāli pretendē uz pusfinālu, pieder abas Dienvidamerikas komandas. Taču Brazīlija spēlēs bez Kafu, Ronaldo un Roberto Karluša, bet Argentīna — bez Krespo, Aijalas un Verona.

DALĪBNIEKI

A grupa
Dienvidamerikas vicečempione ARGENTĪNA, Okeānijas čempione AUSTRĀLIJA, turnīra rīkotāja VĀCIJA, Āfrikas čempione TUNISIJA.

B grupa
Pasaules čempione un Dienvidamerikas vicečempione BRAZĪLIJA, Eiropas čempione GRIEĶIJA, Āzijas čempione JAPĀNA, Ziemeļamerikas un Vidusamerikas valstu čempione MEKSIKA.

Kalendārs

Priekšsacīkstes
Trešdiena, 15. jūnijs
Argentīna — Tunisija (Ķelne, 19.00)
Vācija — Austrālija (Frankfurte, 22.00)

Ceturtdiena, 16. jūnijs
Japāna — Meksika (Hannovere, 19.00)
Brazīlija — Grieķija (Leipciga, 21.45)

Sestdiena, 18. jūnijs
Tunisija — Vācija (Ķelne, 19.00)
Austrālija — Argentīna (Nirnberga, 21.45)

Svētdiena, 19. jūnijs
Grieķija — Japāna (Frankfurte, 19.00)
Meksika — Brazīlija (Hannovere, 21.45)

Otrdiena, 21. jūnijs
Austrālija — Tunisija (Leipciga, 21.45)
Argentīna — Vācija (Nirnberga, 21.45)

Trešdiena, 22. jūnijs
Grieķija — Meksika (Frankfurte, 21.45)
Japāna — Brazīlija (Ķelne, 21.45)

Pusfināli
Sestdiena, 25. jūnijs
1A — 2B (Nirnberga, 19.00)
Svētdiena, 26. jūnijs
1B — 2A (Hannovere, 19.00)

Par trešo vietu
Trešdiena, 29. jūnijs
Pusfinālu zaudētāji (Leipciga, 18.45)

Fināls
Trešdiena, 29. jūnijs
Pusfinālu uzvarētāji (Frankfurte, 21.45)

VĒSTURE

1992. gads — Saūda Arābija

Uzvarētāja: Argentīna.
Pārējie dalībnieki: Saūda Arābija, Ziloņkaula Krasts, ASV.
Skatītāji: 42 375 vidēji spēlē.

1995. gads — Saūda Arābija
Uzvarētāja: Dānija.
Pārējie dalībnieki: Saūda Arābija, Argentīna, Japāna, Meksika, Nigērija.
Skatītāji: 13 750 vidēji spēlē.

1997. gads — Saūda Arābija
Uzvarētāja: Brazīlija.
Pārējie dalībnieki: Austrālija, Saūda Arābija, AAE, Meksika, Čehija, Dienvidāfrika, Urugvaja.
Skatītāji: 18 344 vidēji spēlē.

1999. gads — Meksika
Uzvarētāja: Meksika.
Pārējie dalībnieki: Vācija, Saūda Arābija, Bolīvija, Brazīlija, Ēgipte, ASV, Jaunzēlande.
Skatītāji: 60 625 vidēji spēlē.

2001. gads — Dienvidkoreja/Japāna
Uzvarētāja: Francija.
Pārējie dalībnieki: Austrālija, Brazīlija, Kamerūna, Kanāda, Japāna, Meksika, Dienvidkoreja.
Skatītāji: 34 795 vidēji spēlē.

2003. gads — Francija
Uzvarētāja: Francija.
Pārējie dalībnieki: Brazīlija, Kamerūna, Kolumbija, Japāna, Jaunzēlande, Turcija, ASV.
Skatītāji: 30 731 vidēji spēlē.