Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

NTSP vienojas paaugstināt minimālo algu līdz 90 latiem

Trešdien kārtējā Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sēdē klātesošie akceptēja minimālās darba algas paaugstināšanu 2006. gadā no 80 uz 90 latiem, portālu «Apollo» informēja Marika Kupče, Komunikācijas departamenta sabiedrisko attiecību speciāliste.

Minimālās darba algas paaugstināšana skars vairāk nekā 101 tūkstoti strādājošo jeb 15% no nodarbināto kopskaita. Saskaņā ar Finanšu ministrijas veiktajiem aprēķiniem šim mērķim nākamgad būs vajadzīgi 33,3 miljoni latu, tajā skaitā 20 miljoni latu pedagogu algām.

Turklāt, palielinot minimālo darba algu, plānots 9,8 miljonu latu ieņēmumu pieaugums no iedzīvotāju ienākuma nodokļa, tajā skaitā 2,6 miljonu latu pamatbudžeta ieņēmumu pieaugums (27% no iedzīvotāju ienākuma nodokļa). Pašvaldību budžeta ieņēmumu pieaugums paredzēts 7,2 miljoni latu, savukārt sociālās apdrošināšanas speciālā budžeta ienākumi pieaugs par 14,4 miljoniem latu.

Sēdē sociālie partneri arī vienojās no 2006. gada 1. janvāra paaugstināt neapliekamo minimumu par sešiem latiem (no 26 uz 32 latiem) un palielināt nodokļu atvieglojumu par apgādībā esošām personām par četriem latiem.

«Esmu gandarīta, ka pēc ilgām debatēm sociālie partneri atbalstījuši manis izvirzīto kompromisa variantu — paaugstināt minimālo darba algu pašlaik vismaz līdz 90 latiem. Es apzinos, ka mums ir zemākā minimālā darba alga Eiropā, tāpēc turpināsim izvērtēt sociāli ekonomiskos procesus un, cik vien ātri iespējams, spersim tālākos soļus, lai pieturētos pie koncepcijas,» atzīst labklājības ministre Dagnija Staķe.

Savukārt Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) un Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ierosinātos grozījumus Darba likumā klātesošie vienojās virzīt atkārtotai izskatīšanai Darba lietu trīspusējās apakšpadomes sēdē (DLTSA). Arī LBAS iesniegtos priekšlikumus par grozījumiem likumā «Par valsts sociālo apdrošināšanu» nolēma, pieaicinot juristus, izskatīt NTSP apakšpadomē.

Atgādinām, ka NTSP koordinē un organizē trīspusējo sociālo dialogu starp darba devēju organizācijām, valsts institūcijām un arodbiedrībām, lai saskaņotu šo organizāciju intereses sociālajos un ekonomiskajos jautājumos, tādējādi garantējot sociālo stabilitāti valstī.

NTSP uz paritātes pamatiem veido valdības, Latvijas Darba devēju konfederācijas un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības izvirzītie pārstāvji.