Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vai katrā dzīvo svešais?

Ja atklātībā parādās kādas aptaujas vai ekspertu noteiktas virsotnes, tiek iezīmēts lauciņš, kurā iesaistītajiem, vērtētājiem un balsotājiem rodas iespēja kapāt augsni. Patiesības meklējumos smiltis tiek sijātas un vētītas, nereti mestas acīs.

Tā kārtējās gada balvas pasniegšanā var dzirdēt spriedelējumus, cik tas pelnījis vai kuram vairāk pienāktos un kurš kuram draugs un tāpēc balva ķešā.

Teātru aprindās jau izsenis klīst briesmonis, kas savā aklumā māksliniekus klupina, noēd potenciālos laurus un visādi citādi kaitē viņu radošajai darbībai. Turklāt šis rēgs gluži kā fantastikā būtne no kosmosa sāgas Svešie dzīvojas ar teātra vērtēšanu pārņemtā indivīdā, lai, kad tik sasniedzis lielākā posta nodarīšanas izmērus, izlauztos no ķermeņa un kostu, skrāpētu, šķaidītu un galinātu…

Šim traucējošajam parazītam, vārdā «subjektīvisms», ir vecākais brālis — «objektīvisms», kura trūkums, protams, grauj teātra kritikas namiņu — jo tā iemītnieki ar viņu vienkārši nav iepazīstināti.

Lai nerastos lieki pārpratumi, paskaidrojums no Svešvārdu vārdnīcas — par subjektīvu dēvējams personisks, tikai attiecīgajai personai raksturīgais, bet objektīvs viedoklis ir brīvs no aizspriedumiem un īstenībai atbilstošs.

Šo divu brāļu esamības apceri raisīja pēc Latvijas Dailes teātra skatītāju aptaujas ««Metaxa» teātra zvaigzne» dzirdētie viedokļi, ka šāda aptauja ir patiesību vairāk atspoguļojoša nekā kritiķu piešķirtās Spēlmaņu nakts balvas. Jo vai tad dažu kritiķu spiedzieni pret vienādi domājošu tūkstošu skaļajām balsīm neesot piliens jūrā?

Ja pieņemam mesto izaicinājumu un uzskatām šādu aptauju par objektīvu apstākļos, kad vienam cilvēkam bija iespēja balsot tik reižu, cik vēlas, rodas tikpat ķecerīgs jautājums — kurš nezvērs diktēja skatītāju izvēli?

Jautājums par abiem brāļiem laikam jau būs mūžīgs. Tāpat skaidrs, ka šādi spriedelējumi ir matu skaldīšana un burtu deldēšana, jo katram sava taisnība, tāpat kā gaume un erudīcijas pakāpe, kas veido objektīvu viedokli.

Vai patiesība ir kaut kur tur ārā — kur cilvēks nav vispirms emocionāla, jūtīga un seksuāla būtne un uz skatuves redz nevis tādu pašu cilvēku, bet robotu bez sejas un smadzenēm?