Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas Banka: Plānotais nākamā gada budžeta deficīts ir pārāk liels

Plānotais nākamā gada budžeta deficīts ir pārāk liels, uzskata Latvijas Banka.

Kā ziņots, valdība vakar vienojās nākamā gada valsts budžeta deficīta līmeni noteikt 1,5% apjomā no iekšzemes kopprodukta (IKP), kā Latvija to iepriekš solījusi Eiropas Komisijā iesniegtajā konverģences programmā.

Latvijas Bankas (LB) preses sekretārs Mārtiņš Grāvītis norādīja, ka «prātīgs saimnieks labas ražas gados atliek arī nebaltai dienai». Pašreizējie plāni — samazināt 2006. gada budžeta deficītu tikai par 0,1 procentpunktu no šogad plānotajiem 1,6% no IKP — sarūgtina, jo liecina, ka valdība izvēlējusies pretēju ceļu.

Strauja ekonomikas attīstība, kas pārsniedz 7% gadā, liels cenu kāpums un tekošā konta deficīts ir faktori, kas prasa saimniekot ar budžeta pārpalikumu vai vismaz sabalansētu budžetu, skaidro centrālā banka. Tas ir iespējams, ko apliecinot Latvijas kaimiņvalstu pieredze: Igaunija, kuras ikdienas problēmas ir līdzīgas mūsējām, saimnieko ar budžeta pārpalikumu. To pašu apliecina arī sekmīgi augošas mazās valstis eirozonā — gan Somijā, gan Īrijā, gan Beļģijā vērojams budžeta pārpalikums.

«Pretējā gadījumā kādā tautsaimniecības atplūdu reizē var izrādīties, ka maz iekrāts, un tad, kad tas patiešām vajadzīgs, vairāk nebūs iespējams ekonomiku stimulēt ar lielākiem tēriņiem no budžeta. Šajā sakarā vēl nepieciešama plānotā budžeta tēriņu struktūras analīze, lai precīzi novērtētu, cik paredzēts investīcijām salīdzinājumā ar citām izmaksām,» uzsvēra LB pārstāvis.

Grāvītis atgādināja LB jau janvārī teikto par šā gada budžetu. No makroekonomiskās stabilitātes viedokļa jau šā gada plānotais fiskālais deficīts — 1,6% no IKP — ir ievērojami lielāks par pieļaujamo līmeni, ņemot vērā valsts tautsaimniecības attīstības tendences. Lai būtu stabila tautsaimniecības attīstība, valdībai jau šā gada laikā ir jāpanāk turpmāka deficīta samazināšana.

Ņemot vērā straujo ekonomikas attīstību un stipro iekšzemes pieprasījumu, pēc LB domām, pieļaujamais budžeta deficīta lielums 2005. gadam nedrīkstētu pārsniegt 0,5% no IKP.