Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Strīdīgs jautājums — dabas līdzekļi sejas kopšanā

Vecmāmiņu zināšanas  par skaistumkopšanu ir pietiekami interesantas un efektīvas, lai tās izmēģinātu arī šodien. Bet varbūt labāk iegādāties laikmetam atbilstošu sejas kopšanas līdzekli?

«Lāzerklīnikas» dermatoloģe kosmetoloģe Ināra Stepanova:

«Sejas kopšanā var izmantot dabas līdzekļus, tomēr saviem klientiem iesaku izmantot rūpnieciski ražotus produktus. Uz iepakojuma parasti norādīts, kam kosmētika paredzēta — ādas mitrināšanai, barošanai vai poru savilkšanai. Cilvēks nevar kļūdīties, jo uz iepakojuma jābūt norādēm, kā līdzekli pareizi lietot un ar kādu citu produktu tas labāk kombinējams.

Rūpnieciski ražotie sejas kopšanas līdzekļi retāk izraisa alerģisku reakciju, jo ir bioloģiski un mikrobioloģiski pārbaudīti. Pēc savas konsistences šie produkti ir patīkamāki nekā mājās gatavotie, jo satur sabalansētas galvenās sastāvdaļas: bāzes vielu un aktīvās vielas. Līdz ar to attiecīgais līdzeklis nav ne par šķidru, ne par biezu. Gatavam produktam pievienoti stabilizatori un emulgatori, kas neļauj tam bojāties un saglabā maksimāli garu iedarbības laiku. Nereti kopjošā kosmētika satur iedarbību pastiprinošas vielas, piemēram, liposomas, kas iekļūst ādas dziļākajos slāņos. Dabas līdzekļi iedarbojas galvenokārt ādas virsējā jeb raga slānī.

Sejas kopšanā izmantojot dabas līdzekļus, nekas slikts nevar notikt. Agrāk dabas līdzekļus lietoja ļoti plaši un, iespējams, ir cilvēki, kuri arī mūsdienās ir atradušu sev piemērotu ātri pagatavojamu sejas masku. Maigi produkti, piemēram, auzu pārslas, sejas ādai nekaitē. Jābūt uzmanīgiem ar spēcīgākas iedarbības produktiem, piemēram, kefīru, citrusaugu sulu, jāņogām, skābu kāpostu sulu. Šie produkti satur augļskābes, kas var būt pārāk stipras un kairināt ādu — tā kļūst sārta, sausa, niez un lobās. Šo iemesli dēļ sievietēm daudz ērtāk, drošāk un izdevīgāk ir iegādāties gatavu, rūpnieciski ražotu sejas kopšanas līdzekli.»

Salona «Eiridīke» kosmētiķe Ligita Ziedone:

«Dabīgo līdzekļu izmantošanai sejas kopšanā ir senas un bagātas tradīcijas, tāpēc daudzas sievietes tās aizvien izmanto. Šai metodei ir savi mīnusi un plusi. Mīnusi — darbietilpīgais process līdzekļa sagatavošanā un tas, ka rezultāts nav tik ātrs kā veikalā nopērkamajam līdzeklim. Pluss — mājās gatavotie produkti sejas kopšanai no dabīgajiem līdzekļiem ir ļoti lēti.

Kopjot sejas ādu ar dabīgajiem produktiem, alerģija novērojama reti, izņemot gadījumus, kad cilvēkam ir vispārēja organisma alerģija, piemēram, pret medu, bet tas izmantots. Ja izvēlas lietot veikalā nopērkamo līdzekli, iesaku rūpīgi izlasīt etiķeti un tikai tad preci iegādāties. Gatavs produkts var saturēt dažādas vielas, kas konkrētajam cilvēkam var nebūt piemērotas.

Gatavojot nepieciešamo sejas kopšanas līdzekli mājas apstākļos, pēc iespējas vairāk vajadzētu izmantot ekoloģiski tīrus un Latvijā audzētus produktus, vislabāk — paša dārziņā. No citām valstīm ievestie gurķi, tomāti, kā arī citi augļi un dārzeņi, ir krietni vairāk apstrādāti ar dažādiem pesticīdiem. Turklāt — jo labvēlīgākos apstākļos konkrētais augs audzis un nogatavojies, jo spēcīgāka ir iedarbība.

Sejas kopšanas līdzeklis nesniegs cerēto, ja tiks gatavots no produkta, kuru vairs nevar izmantot pārtikā, piemēram, iepuvušas aprikozes. Reizēm cilvēki iedomājas, ka, šādam auglim nogriežot iepuvušo daļu, atlikušo lieliski var izmanto skaistumkopšanā. Ja to nav vēlams lietot uzturā, kāpēc gan lietot, kopjot ādu?

Pašu gatavotos sejas kopšanas līdzekļus var izmantot gandrīz katru dienu, jo tie nesatur tik aktīvas kā veikalā nopērkamie. Sagatavoto produktu vēlams izmantot īsi pēc sagatavošanas, bet ne vēlāk kā 12 stundām pēc izgatavošanas brīža.»