Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Tabakas upuri — zobi

Smēķēšana nelabvēlīgi ietekmē visu cilvēka organismu, arī mutes dobumu. Vislabāk smēķēšanu atmest, bet, ja tas neizdodas, vēlams ņemt vērā zobārstu ieteikumus.

Pārliecinātam un kaislīgam smēķētājam dzeltenīgi ir ne tikai pirkstu gali, bet zobi, turklāt tas nav tikai vizuāls defekts. Smēķēšana nopietni ietekmē mutes dobuma veselību — gļotādu, audus un zobus.

Kāpēc kaitīgi?

Tabakas dūmos atrodas apmēram 4000 ķīmiskas vielas un gāzes, no kurām 50 ir ļoti kaitīgas cilvēka veselībai. Daudzi no šiem komponentiem darbojas kā kairinošas indes uz mutes audiem. Vislielāko negatīvo efektu uz mutes audiem rada ķīmiskās vielas, taču audu bojājumi rodas arī tad, kad mutes audi tiek sakarsēti un izžūst smēķēšanas laikā. Tas pats notiek arī tabakas košļāšanas laikā. Galvenās kaitīgās vielas:

  • nikotīns — spēcīgas iedarbības vielas, kas darbojas uz smadzenēm un ātri izraisa atkarību;
  • darva — lipīga, brūna viela, kas veidojas, tabakai atdziestot un kondensējoties. Uzkrājoties plaušās, tā var izraisīt vēzi;
  • oglekļa dioksīds — gāze, kas atbrīvojas, tabakai degot;
  • acetons — krāsu šķīdinātājs;
  • amonijs — tīrīšanas līdzekļu sastāvdaļa;
  • butāns — deggāze;
  • ūdeņraža cianīds — ASV lieto nāves soda izpildīšanai;
  • sērskābe.


Der padomāt!

Kontakts ar kairinošajām ķīmiskajām vielām var izraisīt mutes audu bojājumus pat ļoti īsā laika periodā. Tie izpaužas vienādi kā sievietēm, tā vīriešiem.

Tabakas aplikums un zobu pārkrāsošanās. Smēķētājiem uz zobiem daudz vairāk veidojas dzeltens, brūns vai melns aplikums, salīdzinot ar nesmēķētājiem. Speciālisti var noņemt šīs nogulsnes, taču dažreiz tās iekļuvušas dziļi zobu audos un plombējamo materiālu struktūrā. Tas padara tabakas aplikuma pilnīgu noņemšanas neiespējamību, īpaši, ja smaganas atkāpušās no zoba un tā saknes ir atsegtas.

Slikta elpa. Daži smēķētāji, lai atsvaidzinātu savu elpu, lieto mutes skalojamos līdzekļus, košļājamās gumijas un konfektes. Paradums regulāri sūkāt konfektes, kuras satur cukuru un nereti arī citronskābi, var izsaukt ķīmisku erozijas, kas vēlāk var novest pie zobu bojāšanās.

Zobakmens veidošanās. Šo mineralizēto aplikumu, kurš veidojas gan virs, gan zem smaganu līnijas, nepieciešams noņemt un to var izdarīt zobu higiēnists. Pie zobakmens daudz vieglāk pieķeras mīkstais aplikums un to nevar noņemt ar zobu tīrīšanu vai diegošanu. Aplikumā ir daudz baktēriju, kuras var izraisīt smaganu iekaisumu un zobu bojāšanos. Atmetot smēķēšanu, samazinās zobakmens veidošanās.

Periodonta jeb mutes dobuma audu slimības. Tabakas lietotāji, īpaši cigarešu smēķētāji, ir vairāk pakļauti periodonta slimībām. Tās ir kaula zudums ap zobiem, spraugas starp zobiem un smaganām. Jo vairāk un ilgāk tabaka tiek lietota, jo lielāks ir audu sairums.

Samazināta smaržas un garšas sajūta. Bieži vien smēķētāji paši nemaz neapzinās, ka zaudējuši šīs izjūtas, jo tas noticis pakāpeniski. Strauja ožas uzlabošanās vērojama pēc smēķēšanas pārtraukšanas.

Mēles virsmas kārpiņu palielināšanās. To dēvē par mataino mēli. Kārpiņas ir it kā uzpampušas, kas traucē garšas izjūtu.

Palēnināta brūču dzīšana mutē. Parasti tas izpaužas pēc ķirurģiskām darbībām, piemēram, ievietojot zobu implantus, kā arī pēc mehāniskām traumām — kad nejauši iekož mēlē vai vaigā.

Tabakas brīva mute

Veselai mutei nav slimības pazīmju. Tai ir patīkama elpa, mēle ir sārta, tīra, nav ne ar ko pārklāta, zobi nav pārkrāsojušies, nav tabakas veidotais zobakmens. Smaganu audi ir blīvi, sārti, neasiņo.

Ja smēķēšana nav atmesta, regulāri apmeklējot zobārstu un ievērojot personīgo mutes higiēnu, var mazināt minēto slimību rašanos. Viens no galvenajiem nosacījumiem ir regulāri tīrīt zobus ar speciālu smēķētājiem paredzētu zobu pastu. To vēlams veikt vismaz divas reizes dienā, ja iespējams — pēc katras smēķēšanas. Situācijās, kad zobu suka nav pa rokai, ieteicams izmantot košļājamo gumiju bez cukura vai elpu atsvaidzinošas konfektes, kuras nesatur cukuru. Vismaz reizi dienā zobus nepieciešams diegot. Divas reizes gadā vajadzētu apmeklēt zobu higiēnistu, kurš noņem radušās nogulsnes uz zobiem un pārbauda vai nav izveidojies kariess.

Ieguvumi, atmetot smēķēšanu:

Pēc 20 minūtēm

Asinsspiediens un pulss atgriežas normā, uzlabojas roku un kāju apasiņošana

Pēc 8 stundām

Skābekļa līmenis asinīs atgriežas normālā līmenī

Pēc 24 stundām

Oglekļa dioksīds plaušās sāk attīrīties

Pēc 48 stundām

Uzlabojas garšas un ožas izjūtas, pazūd smēķētāja elpa

Pēc 3 mēnešiem

Plaušu elpošanas apjoms palielinās, izzūd krekšķis, smaganu slimību risks, smēķētāju aplikums, samazinās baltie plankumi uz gļotādām

Pēc 9 mēnešiem

Izzūd risks iegūt smēķētāju komplikācijas grūtniecības periodā

Pēc 18 mēnešiem

Notiek plaušu pilnīga attīrīšanās

Pēc 5 gadiem

Mutes, rīkles barības vada vēža un sirds un asinsvadu slimību risks samazinās līdz 50%

Pēc 10 gadiem

Plaušu vēža risks samazinās uz pusi salīdzinājumā ar smēķētājiem