Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kalvītis sašutis, ka no Baltijas valstīm tikai Latvijā palielināsies gāzes cena

Premjers Aigars Kalvītis ir sašutis, ka Latvija ir vienīgā no trim Baltijas valstīm, kur pieaugs gāzes cena, tāpēc jau kādā no tuvākajām valdības sēdēm ekonomikas ministram Krišjānim Kariņam būs jāziņo par radušos situāciju.

Kalvītis trešdien pēc tikšanās ar prezidenti žurnālistiem norādīja, ka pagājušajā nedēļā ar Lietuvas un Igaunijas premjeriem pārrunājis jautājumu par gāzes cenu pieaugumu un kaimiņvalstu premjerministri norādījuši, ka negrasās steigties ar gāzes cenu paaugstināšanu, kaut arī Krievijas dabasgāzes kompānija paziņojusi, ka palielinās gāzes piegādes cenas.

«Kā tas var būt, ka pie mums straujāk pieaug cenas, ja Igaunija glabā gāzi pie mums,» sašutis bija Kalvītis. Viņš piebilda, ka valdība nevar apturēt jau pieņemtus lēmumus, turklāt ietekmēt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas lēmumu, tomēr tā var sākt sarunas ar gāzes apgādes kompānijas «Latvijas gāze» (LG) akcionāriem. «Tas ir sarunu jautājums starp «Latvijas gāzi» un Ekonomikas ministriju,» sacīja premjers.

Viņš arī atzīmēja, ka iepriekš nav vērsies pie ekonomikas ministra, jo nebija pietiekami informēts. Kalvītis tikai piektdien konstatējis, ka Lietuva un Igaunija nesteigsies ar gāzes cenu paaugstināšanu, līdz ar to sanācis, ka «mēs graujam valsts konkurētspēju».

Premjera padomnieks ekonomikas jautājumos Aigars Štokenbergs aģentūrai BNS skaidroja, ka Kalvītis vēlas saņemt Kariņa skaidrojumu par vairākiem jautājumiem — vai Kariņš ir konsultējies ar lietuviešiem un igauņiem par radušos situāciju gāzes tirgū, vai viņš ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju ir runājis par gāzes tarifu pieaugumu u. c.

Štokenbergs sacīja, ka viņa rīcībā esošie aprēķini liecina, ka gāzes tarifi Latvijā nākotnē būs vidēji par 25% augstāki nekā Lietuvā un Igaunijā, līdz ar to samazināsies mazo un vidējo uzņēmumu konkurētspēja.

Kariņa preses sekretāre Ieva Zīberga aģentūrai BNS sīkāk nekomentēja Kalvīša izteikumus, taču norādīja, ka Kariņš jau nākamajā valdības sēdē 21. jūnijā ziņos par gāzes tarifu pieaugumu.

Latvijas Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apkopotie dati liecina, ka no Baltijas valstīm zemākie tarifi dabas gāzei ir tieši Latvijas iedzīvotājiem, bet uzņēmumiem lētākas izmaksas par gāzi ir kaimiņvalstīs.

Latvijā gāzes tarifs iedzīvotājiem ir 0,12 lati par kubikmetru, Igaunijā — 0,21 lats, bet Lietuvā gāze ir visdārgākā — 0,22 lati par kubikmetru. Tomēr, neraugoties uz zemajiem tarifiem, mēneša vidējie rēķini ar dažādiem patēriņa apjomiem Latvijā dažkārt ir augstāki nekā kaimiņvalstīs, jo tikai Latvijā ir jāmaksā abonēšanas maksa.

Krievijas gāzes kompānija «Gazprom» jūnija sākumā paziņoja, ka plāno īstenot triju gadu programmu, kas paredz paaugstināt dabasgāzes piegāžu cenas Baltijas valstīm līdz cenu līmenim citās Eiropas valstīs.

Pašlaik Latvija par 1000 kubikmetriem Krievijas gāzes maksā 92–94 ASV dolārus, Lietuva — 85 ASV dolārus, bet Igaunija Krievijas gāzi pērk par 90 ASV dolāriem.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padome 8. jūnijā nolēma apstiprināt «Latvijas gāzes» iesniegtos dabasgāzes tarifu projektus 2005., 2006. un 2007. gadam, kas paredz būtisku gāzes cenu kāpumu.

Padomes lēmums paredz, ka no 2005. gada 1. augusta dabasgāzes tarifi, salīdzinot ar esošajiem, pieaugs par 9,7–17% atkarībā no patēriņa apjoma. No 2006. gada 1. janvāra tarifi pieaugs vēl par 6,3–20%, bet no 2007. gada 1. janvāra — vēl par 6,7–22,1% atkarībā no patēriņa apjoma. Regulatora apstiprinātais gāzes tarifu pieaugums ir nedaudz mazāks, nekā LG prasīja.

Tādējādi šogad gaidāmi divi gāzes tarifa kāpumi — no 1. jūlija par 1,5%, jo to paredz jau 2003. gadā pieņemtais regulatora lēmums, un no augusta, jo to paredz trešdienas regulatora lēmums. Abonēšanas maksas kāpums nav plānots.

Tarifu pieauguma iemesls ir no «Gazprom» saņemtās dabasgāzes cenas krass palielinājums.