Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

LPP deputāti šokēti par policistu, ugunsdzēsēju un robežsargu darba apstākļiem

Pēc Latvijas Pirmās partijas (LPP) Saeimas frakcijas un LPP iekšlietu ministra Ērika Jēkabsona iniciatīvas, trešdien LPP frakcijas sēde notika Valsts policijas ēkā Rīgā, Stabu ielā. Tikšanās laikā LPP deputāti novērtēja ēkas stāvokli, kā arī uzklausīja ministra sniegto informāciju par situāciju iekšlietu sistēmā, portālu «Apollo» informēja Edgars Vaikulis, Latvijas Pirmās partijas preses sekretārs.

Iekšlietu ministrijas (IeM) Valsts policijas priekšnieka vietnieks Arvīds Marhels, demonstrējot ēkas tehnisko stāvokli, rādīja, ka no sienām krīt nost apmetums, ka vietām ir jau iebrukuši griesti, bet vecās vadu un kabeļu sistēmas, kas ēkā palikušas no VDK laikiem un sen vairs nefunkcionē, netiek noņemtas, jo satur māju kopā.

Iekšlietu ministrs Ē.Jēkabsons papildināja, ka telpu iekārtojums ēkā vietām saglabājies tāds pats, kā laikā, kad viņš uz šejieni vests piespiedu kārtā: «Mazliet pat jocīgi redzēt, ka vienā no telpām stāv tas pats galds, tas pats krēsls, tā pati lampa, kas toreiz, kad mani šeit pratināja VDK».

Taču vēl lielāku šoku LPP deputāti piedzīvoja, kad uzklausīja iekšlietu ministra sniegto informāciju par katastrofālo situāciju Iekšlietu ministrijas dienestos zemā atalgojuma un nožēlojamā materiāltehniskā stāvokļa dēļ.

Ē.Jēkabsons informēja, ka darbu IeM sistēmā 5 mēnešos atstājuši 448 darbinieki, bet nenokomplektētas ir 1178 štata vietas. Visbiežāk lēmumu par aiziešanu no dienesta cilvēki pieņem pēc ģimenes izveidošanas, ģimenes pieauguma, vai bērnu mācību uzsākšanas. Savukārt atvaļinājumā piepelnās gadījuma darbos vai brauc uz citām Eiropas Savienības valstīm «lasīt zemenes».

«Var tikai apbrīnot šo cilvēku pacietību. Iekšlietu dienestu darbinieki nestreiko un netaisa troksni. Viņu atbilde uz nespēju pabarot ģimeni zemā atalgojuma dēļ ir lakoniska — viņi klusi iesniedz atlūgumu!», situāciju raksturoja Ē.Jēkasons.

Viņš arī norādīja, ka minēto iemeslu dēļ policijas prestižs ir būtiski krities, ko parāda studējošo skaita kritums IeM mācību iestādēs. Piemēram, Valsts Robežsardzes koledžā studentu skaits samazinājies no 547 2001. gadā līdz 74 šogad un līdzīga tendence ir arī citās mācību iestādēs. «Tas nozīmē, ka pēc diviem gadiem nebūs iespējams aizpildīt vakances, ministrijas dienesti nespēs nodrošināt elementāras funkcijas, viselementārāko patrulēšanu un ielu noziedzības novēršanu, nodzēst ugunsgrēku vai izglābt cilvēkus pēc autoavārijas, dzelzceļa katastrofas vai dabas stihijas», sacīja Iekšlietu ministrs.

Papildus jau tā zemajam atalgojumam, finansējuma trūkuma dēļ valsts budžets ir parādā dienestu darbiniekiem 14 miljonus latu atvaļinājuma pabalstiem, bērnu piedzimšanas pabalstiem un par virsstundu darbu.

Ē.Jēkabsons atzīmēja, ka IeM dienestu atalgojums ir divas reizes zemāks nekā Aizsardzības ministrijā (AM), lai gan, ja AM nodrošina valsts ārējo drošību, tad IeM nodrošina valsts iekšējo drošību un katra cilvēka drošību 24 stundas diennaktī. «Pagaidām dienesti turpina strādāt ar pilnu atdevi, bet kuru katru dienu var iestāties krīze.«

LPP Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Šmits izteica sašutumu par tiem politiskajiem spēkiem, kas ar savu bezatbildību un bezdarbību noveduši valsts iekšējo drošību līdz krīzei, un arī tagad visiem spēkiem cenšas diskreditēt iekšlietu sistēmā strādājošos un iekšlietu ministru Ēriku Jēkabsonu personīgi, iespējams, apzināti kavējot viņa mēģinājumus šo krīzi novērst.

Iekšlietu ministrs Ē.Jēkabsons uzsvēra, ka absolūtais vairākums policistu, ugunsdzēsēju un robežsargu ir sava darba un Latvijas patrioti, taču viņu vidū ir arī atsevišķi negodīgi cilvēki: «Šis ir tas gadījums, kad varam runāt par to, ka darvas karote var sabojāt medus mucu. Diemžēl tas tiek izmantots, lai apmelotu visus kopumā, bet neviens nepadomā, kā jūtas visi tie cilvēki, kas godīgi dara savu darbu».

Iekšlietu ministrs drīzumā gatavojas par situāciju iekšlietu sistēmā informēt Ministru kabinetu un plašsaziņas līdzekļus.