Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Operas solisti par streiku izlems stundu pirms izrādes

Latvijas Nacionālās operas (LNO) solistu arodbiedrība par izsludināto streiku vēlreiz balsos rīt, 16. jūnijā, stundu pirms 8. Rīgas operas festivāla programmā paredzētās Džakomo Pučīni operas «Toska» izrādes, aģentūru LETA informēja arodbiedrības priekšsēdētāja Ieva Viļuma.

Izrādē ir jāpiedalās solistiem Marinai Tropinai, Emīlam Ivanovam, Samsonam Izjumovam, Aivaram Krancmanim, Andrim Blaumanim, Naurim Puntulim, Kārlim Seržantam, Sergejam Martinovam, Raimondam Grāvelim. «Ja streiks netiks atcelts, izrādes dalībnieki nogrimmēsies, bet uz skatuves neizies,» skaidroja Viļuma.

Kā aģentūru LETA informēja LNO preses sekretāre Mairita Brice, šodien notika solistu arodbiedrības priekšsēdētājas Viļumas tikšanās ar LNO direktora vietnieku finanšu jautājumos Normundu Matuti, kurš piedāvājis rast pagaidu risinājumu solistu algu jautājumā. LNO administrācija paudusi gatavību risināt solistu nodarbinātības jautājumu, lai jaunajā sezonā minimālā alga nebūtu zemāka par 350 latiem «uz papīra», un apmēram divas reizes palielināt piemaksu par piedalīšanos izrādē, kas patlaban atkarībā no lomas svārstās no 15 līdz 75 latiem.

LNO administrācija un solistu arodbiedrības vadība arī vienojušās par rudenī gaidāmās solistu starptautiskās atestācijas norisi.

Viļuma sarunu ar Matuti aģentūrai LETA raksturoja kā konstruktīvu un prognozēja, ka streik varētu atlikt vismaz līdz nākamajai LNO Uzraudzības padomes sēdei, kurā Kultūras ministrija paziņos par nākamajam gadam paredzēto finansējuma palielinājumu LNO.

Kā LETA jau informēja, streika pieteicēji pieprasa paaugstināt solistu minimālo algu līdz 400 latiem mēnesī pēc nodokļu nomaksas. Lai štata solistiem būtu regulāra darba slodze un lai būtu izmantoti viessolisti un ārštata solisti, pēc streikotāju domām, drīkst pieļaut ne vairāk kā 25% izrāžu. Tiek prasīts ar jauno sezonu katram solistam nodrošināt ne mazāk kā desmit operu izrāžu uz lielās skatuves un ne mazāk kā trīs izrādes vai koncertuzvedumus LNO Jaunajā zālē.

Tā kā LNO juristi saskatījuši streika pieteikumā vairākas juridiskas neprecizitātes, tas ir apstrīdēts Rīgas pilsētas Centra rajona tiesā, kura pieteikumu izskatīs 17. jūnijā.

LNO direktors Andrejs Žagars paziņoja, ka izrāžu augsta mākslinieciskā līmeņa nodrošināšana nav savienojama ar «sociālistisko vienlīdzības principu». Operas solistu darba samaksa svārstās no 161 līdz 1222 latiem mēnesī atkarībā no izrāžu skaita ar viņu piedalīšanos. 161 latu ir saņēmuši tie solisti, kurus diriģenti vispār nav nodarbinājuši.

Žagars paskaidroja, ka par izrādes augsto māksliniecisko līmeni pilnībā ir atbildīgs diriģents, kuram ir tiesības katrai izrādei izraudzīties solistus pēc saviem ieskatiem. Izrādes tiek ierakstītas, tāpēc vienmēr var pārliecināties, cik objektīvs ir diriģenta sniegtais izrādes vērtējums.

Žagars arī informēja, ka rudenī starptautiska žūrija atestēs visus operas solistus un viņi tiks sadalīti trijās kategorijās ar attiecīgi diferencētu atalgojumu.

LNO direktora vietnieks mākslinieciskajos jautājumos Arturs Maskats apgalvoja, ka nav izpildāma streikotāju prasība par viesmākslinieku īpatsvara ierobežošanu ar 25%, jo īsti viesmākslinieki ierobežotā finansējuma dēļ esot «uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi». Runa acīmredzot esot par ārštata solistiem, kuri nodrošinājuši sev veiksmīgu karjeru Eiropas operteātros un LNO viesojas tikai atsevišķās izrādēs. Tie ir tādi skatītāju iemīļoti operdziedoņi kā Inese Galante, Sonora Vaice, Egils Siliņš, Inga Kalna, Aleksandrs Antoņenko, Maija Kovaļevska. «Tieši šie solisti ir «magnēts», kas pievelk skatītājus, tāpēc sadarbība ar viņiem noteikti tiks turpināta,» uzsvēra Maskats.

Konkurenci solistiem saasinot arī kora mākslinieki tādi kā Kristīne Opolais, Armands Siliņš, Andris Lapiņš, kuri pēdējā laikā ir spoži apliecinājuši sevi kā solisti.

Operas direktors pastāstīja, ka operas solistu vidējā alga ir 332 lati, orķestra mākslinieku alga — 307 lati, baleta mākslinieku alga — 290 lati, bet koristu alga — 246 lati.

LNO Uzraudzības padome, kuru vada kultūras ministre Helēna Demakova (TP) ir lūgta rast iespēju no valsts budžeta grozījumiem saņemt papildu finansējumu LNO, lai varētu paaugstināt operas solistu algu.