Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Tiesa dod Lembergam trumpi

Aivaram Lembergam labvēlīgais Rīgas Centra rajona tiesas spriedums var tikt izmantots, lai kavētu Ģenerālprokuratūrai noskaidrot patiesību par Ventspils mēra patiesajiem īpašumiem un lomu tranzītpilsētas uzņēmumos. Šveices prokuratūra jau gada sākumā bija gatava izdot materiālus, ko tiesiskās palīdzības lūguma ietvaros pieprasīja Latvijas likumsargi, taču šā lēmuma izpildi ir kavējušas divas pārsūdzības. Pašlaik lieta atrodas izšķirīgā posmā, jo gala lēmums par materiālu izdošanu jāpieņem Šveices Federālajai tiesai.

Trešdien Rīgas Centra rajona tiesa publiskoja tiesneses Velgas Gailītes sprieduma pilno tekstu, ar kuru apmierināta A. Lemberga civilprasība pret Ģenerālprokuratūru. Precīzāko izskaidrojumu tam, kāpēc A. Lembergs vērsās tiesā, visticamāk, sniedz viņa paša prasības pieteikums — atsaukt viņa godu un cieņu aizskarošo informāciju, kuru prokuratūra norādījusi tiesiskās palīdzības lūgumā Šveicei. Citiem vārdiem, atsaukt pašu tiesiskās palīdzības lūgumu. Prokuratūra Centra rajona tiesas spriedumu pārsūdzēs.

Prokuratūra jau iepriekš izteikusies, ka A. Lembergs, vēršoties tiesā civilprocesa kārtībā, vēlas iejaukties kriminālprocesā. Savukārt, kā izriet no sprieduma, tiesa atzinusi, ka strīda priekšmetu — nepatiesu, godu un cieņu aizskarošu ziņu atsaukšanu — regulē Civillikums un tādējādi tas ir civiltiesisks strīds.

Līdzīgi kā A. Lemberga advokāti procesa laikā, tiesa apšaubījusi Ģenerālprokuratūras tiesības vērsties ar tiesiskās palīdzības lūgumu Šveicē, ja nav ierosināta krimināllieta. Savukārt prokuratūra vairākkārt norādījusi — pārbaude par A. Lembergu tiek veikta Kriminālprocesa kodeksa ietvaros un saskaņā ar Eiropas Padomes konvenciju par savstarpējo palīdzību krimināllietās tā ir tiesīga nosūtīt tiesiskās palīdzības lūgumus pirmstiesas izmeklēšanas stadijā līdz lietas nosūtīšanai uz tiesu. Par papildu argumentu Latvijas prokuratūras darbību likumībai uzskatāms fakts, ka Šveices prokuratūra pieņēma un izpildīja tiesiskās palīdzības lūgumu. Spriedumā arī nav minēts, ka pārbaude par Aivaru Lembergu tiek turpināta un vēl nav pabeigta.

«Manuprāt, šajā stadijā ir ārkārtīgi grūti izvērtēt, vai šīs ziņas atbildīs patiesībai vai neatbildīs, jo tur jau nav apgalvots, ka Lemberga kungs ir izdarījis šos noziedzīgos nodarījumus,» «Dienai» atzina Rīgas Juridiskās augstskolas pasniedzējs Mārtiņš Mits.

Spriedumā teikts, ka tiesiskās palīdzības lūgumu «Diena» esot saņēmusi no prokuratūras, jo tā nav pierādījusi pretējo. Balstoties uz to, tiesa uzliek par pienākumu prokuratūrai atsaukt un apmainīt «Dienā» publicēto tekstu: «Tiesa uzskata, ka (..) atsaucams un apmaināms tieši tas dokuments, kas publicēts laikrakstā «Diena» un tāpēc kļuvis zināms sabiedrībai.» Tiesa neņēma vērā prokuratūras apgalvojumu, ko vairākkārt apliecinājusi arī «Diena», ka šā dokumenta kopiju laikraksts nav saņēmis ne no prokuratūras, ne no kāda tās darbinieka.

Cita starpā tiesa noticējusi A. Lemberga teiktajam, ka par tiesiskās palīdzības lūgumu viņš uzzinājis no «Dienas» publikācijas 2004. gada 13. janvārī, taču tas neatbilst patiesībai. 2003. gada 18. decembrī — mēnesi pirms «Dienas» publikācijas — preses konferencē, atspēkojot tiesiskās palīdzības lūgumu, A. Lembergs atzina, ka dokumentu viņš saņēmis no Šveices, no saviem advokātiem. Šo informāciju nākamajā dienā pēc preses konferences publicēja arī «Neatkarīgā Rīta Avīze» (NRA): «Tiesiskās palīdzības lūguma tekstu A. Lembergs saņēmis no saviem advokātiem, un tas ir iegūts Šveicē.»

Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Dzintra Vītoliņa trešdien no komentāriem atturējās, paskaidrojot, ka prokurore Gunda Kaparšmite detalizēti iepazīstas ar spriedumu. Dz. Vītoliņa apliecināja, ka prokuratūra spriedumu pārsūdzēs.

Tikmēr Cīrihes prokurore Kornēlija Kova «Dienai» trešdien apstiprināja, ka Cīrihes kantona apgabaltiesa aprīļa sākumā noraidījusi divas sūdzības par prokurores slēdzienu, ar kuru tika nolemts nosūtīt Latvijai tiesiskās palīdzības lūguma izpildē iegūtos materiālus. Izmantojot likumā paredzētās iespējas, sūdzētāji šo sev nelabvēlīgo spriedumu gan savlaicīgi apstrīdējuši, līdz ar ko lieta maija vidū nonākusi Šveices Federālajā tiesā Lozannā. Kornēlija Kova nevēlējās spekulēt par to, kad varētu būt gaidāms Federālās tiesas spriedums, kā arī stingri atturējās paust jebkādas ziņas par iesaistītajām pusēm vai atklāt citas lietas detaļas.

Atsaucoties uz drošiem, bet neoficiāliem avotiem, «Diena» savulaik vēstīja, ka abas iesaistītās puses ir firmas «Ost Services AG» un «Euridice Corporation NV». Laikraksta rīcībā esošu materiālu kopijas liecina, ka tās ir saistītas gan ar Aivaru Lembergu, gan ar Cīrihes advokātu Rūdolfu Meroni, kura paraksts atrodams daudzu Ventspils ostas uzņēmumu lietās. Pagaidām vien atliek gaidīt, vai kāda no sūdzību iesniedzējām Federālajā tiesā atsauksies uz Centra rajona tiesas spriedumu.