Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Apzog un izdemolē Valmieras Svētā Sīmaņa baznīcu

Naktī uz trešdienu, 15. jūniju, pagaidām nenoskaidrotas personas ielauzušās, izdemolējušas un apzagušas Valmieras Svētā Sīmaņa baznīcu, uzlauzts seifs, ziedojumu kastīte, nozagti četri valsts nozīmes kultūras pieminekļu saraksta priekšmeti.

Par notikušo ierosināta krimināllieta.

Kā aģentūru LETA informēja Valmieras policijas pārvaldes preses sekretāre Dace Jukāma, nozagts vīna biķeris, kas datēts ar 1760. gadu, oblāšu jeb tā saukto dievmaizīšu šķīvis un trauks, kas saglabājies no 17. gadsimta, un 18. gadsimta vīna krūze.

Pēc Jukāmas teiktā, visi šie priekšmeti baznīcai savulaik dāvināti.

Visvairāk baznīcā izpostīta sakristejas telpa, kur cilvēkus parasti pieņem mācītājs. Tajā salauzts krēsls, ar īlenu vai citu priekšmetu mēģināts atlauzt seifu.

Vandaļi uz vietas baznīcā lietojuši vīnu.

Policijai ir vairākas versijas, kā zagļi ir iekļuvuši baznīcā, taču pagaidām tās netiek izpaustas. Iespējams, baznīcā «uzdarbojušies» pusaudži.

Vandalisma sekas atklājušas baznīcas kalpotājas, no rīta ierodoties baznīcā.

Baznīcai nav signalizācijas.

Kā liecina informācija internetā, Sv. Sīmaņa baznīca celta 1283. gadā. Celtne sastāv no trīsjomu draudzes telpas, altārtelpas ar poligonālu apsīdu un 14. gadsimta beigās piebūvēta torņa. Ievērojamie altārtelpas izmēri vedina uz pieņēmumu, ka baznīca veidota ar nolūku, lai dievkalpojumu tajā varētu noturēt bīskaps. Masīvās sienas bez pretbalstiem un druknie balsti — zemi astoņstūru pilastri — pasvītro celtnes piederību romānikas stilam.

Baznīcas interjeru rotā vērtīgi barokāli kanceles un ērģeļu luktu gleznojumi (ap 1730), kā arī Heinriha Andreasa Konciusa un Johana Andreasa Šteina (1752–1921) darinātais rokoko ērģeļu prospekts (1780–1783). Ievērību pelna arī K. Fogela-Fogelšteina altārglezna «Kristus kārdināšana» (1842). Krāšņās vitrāžas četriem baznīcas logiem izgatavotas 19. gadsimta beigās Ernesta Todes (1859–1932) darbnīcā.