Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Aleksandrs Lukašenko aizliedzis ierēdņiem izbraukt no Baltkrievijas

Trešdien Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko parakstīja dekrētu, kas reglamentē valsts ierēdņu ārzemju komandējumus, atļaujot ierēdņiem uz ārvalstīm doties tikai ar prezidenta personisku piekrišanu.

Kā raksta avīze «Vremja novostej», Baltkrievijas ierēdņu ārzemju komandējums nedrīkstēs pārsniegt divas dienas.

Baltkrievijas prezidenta preses dienesta izplatītajā dokumentā teikts, ka «ilgāks termiņš dienesta komandējumam uz ārvalstīm var tikt noteikts, ņemot vērā dienesta nepieciešamību un nodrošinot maksimālu valsts līdzekļu taupīšanu».

Kā uzskata vietējais sociologs Oļegs Manajevs, ārzemju komandējumu ierobežošana Baltkrievijas birokrātiem «ir kārtējais solis ceļā uz vienpersoniskas kontroles iedibināšanu pār valsti un tās izolācijas pastiprināšanu». Pēc viņa teiktā, šādi tiek ierobežoti pilsoņu kontakti ar nekontrolējamu vidi. «Pēdējā gada laikā ir parādījusies vesela cilvēku kategorija, kuru braucieniem uz ārvalstīm tiek likti šķēršļi. Tie ir studenti un Černobiļas bērni. Tagad viņiem pievienojušies arī valsts birokrātijas pārstāvji,» intervijā laikrakstam paziņoja Manajevs.

Izdevums atgādina, ka pagājušajā gadā Aleksandrs Lukašenko izdeva rīkojumu iespējami retāk izlaist bērnus ārstēties uz ārvalstīm. Kā uzskata prezidents, bērni no turienes atgriežoties ar patērētāja skatu uz pasauli.

«Lukašenko konsekventi un mērķtiecīgi ved Baltkrieviju uz pagātni. Padomju Savienībā visa izbraukšana un iebraukšana tika stingti kontrolēta. Šāda politika dod iespēju samazināt līdz minimumam režīma sabrukuma risku,» ir pārliecināts Baltkrievijas Apvienotās pilsoniskās partijas līderis Anatolijs Ļebedko.

«Lukašenko radītā sistēma zaudē salīdzinājumā ar Eiropas sistēmu. Kad cilvēki atrodas slēgtā telpā, viņiem šķiet, ka tas ir labākais, ko izgudrojusi cilvēce. Taču, saskaroties ar dzīvi citās valstīs, viņi no Lukašenko piekritējiem pakāpeniski pārvēršas par viņa pretiniekiem,» viņa vārdus citē «Vremja novostej». Kā uzskata Anatolijs Ļebedko, izbraukšanu reglamentējošais lēmums liecina, ka vara nav pārliecināta par sevi pirms 2006. gada vēlēšanām.

Pēc Oļega Manajeva domām, ir vēl viens iemesls ierobežot Baltkrievijas valsts ierēdņu ārzemju komandējumus. «Pats prezidents nebraukā pārāk daudz, un viņam droši vien nav pārāk patīkami, ka citi brauc, piemēram, uz Vašingtonu vai Tokiju,» uzskata sociologs.