Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Robežlīguma problēma var samudžināties

Nav skaidrs, kad — vēl jūnijā vai tikai rudenī — Saeima varētu pieņemt valdības virzīto īpašo likumu, kas Satversmes tiesai uzdotu izvērtēt Latvijas un Krievijas robežlīguma projektu. Prezidente Vaira Vīķe-Freiberga pauž bažas, ka šis likums, par kura atbilstību Satversmei jau izskan šaubas, var «iekavēt un samudžināt» procesu.

Saeima ceturtdien nodeva izskatīšanai komisijās valdības izstrādāto likumprojektu par Latvijas un Krievijas robežlīguma projekta atbilstības Satversmei izvērtēšanu. Atbildīgā par likumprojektu būs Juridiskā komisija, bet to skatīs arī Ārlietu komisija.

Lai gan Ministru kabinetam būtu iespēja Saeimas sesiju starplaikā pieņemt šo likumu Satversmes 81. panta kārtībā, valdībai šāda nodoma neesot, norādīja premjera Aigara Kalvīša preses sekretārs Arno Pjatkins.

Valdība kā iniciatori robežlīguma projekta izvērtēšanai Satversmes tiesā min prezidenti, taču valdības pašreiz virzītais risinājums atšķiras no viņas piedāvātā. «Formulējums bija cits — nevis ar unikālu, vienreizēju likumu likt Satversmes tiesai izvērtēt nenoslēgtu robežlīgumu, kas pats par sevi varētu izraisīt iebildumus kā neatbilstošs Satversmei, līdz ar to iekavējot un samudžinot visu šo procesu, bet gan paplašināt Satversmes tiesas funkcijas,» intervijā «Neatkarīgajai» norādīja prezidente.

Pagaidām nav skaidrs, kad Saeima varētu pieņemt šo īpašo likumu — kādā īpaši sasauktā ārkārtas sēdē parlamenta sesiju starplaikā vai rudenī, kad atsāks darbu. Kamēr nav sākušās debates par likumprojektu, nav arī zināms, vai tā gala variants būs analogs valdības iesniegtajam.

Ja likumprojektā noteiktie termiņi paliks nemainīgi un Saeima to pagūs pieņemt vēl jūnijā, kā arī, ja procesā iesaistītās instances izmantos maksimālos likumā noteiktos termiņus, tiesas spriedumu varētu gaidīt ne agrāk kā 2006. gada februārī. Savukārt, ja Saeima likumu pieņems tikai pēc vasaras brīvlaika — septembrī —, tiesas spriedumu varētu gaidīt ne agrāk kā 2006. gada aprīlī.

Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Mareks Segliņš (TP) informēja, ka jau 21. jūnijā komisija apspriedīs likumprojektu, to gatavojot pieņemšanai 1. lasījumā. Komisija spriedīšot, vai ierosināt Saeimu to pieņemt steidzami — divos, nevis trīs lasījumos. Saeima par likumprojekta apstiprināšanu 1. lasījumā teorētiski varētu lemt 22. jūnijā, ar šo jautājumu papildinot šīs sesijas pēdējās plenārsēdes darba kārtību.

Pjatkins pieļāva, ka Saeima ārkārtas sēdi varētu sasaukt jau 30. jūnijā, jo parlamentā esot «iekavēti» daži likumprojekti. Šādu varbūtību neoficiāli apstiprināja arī Saeimas preses dienestā. Ja likumprojektu nolemtu skatīt steidzamības kārtā, otrajā — galīgajā — lasījumā to teorētiski varētu pieņemt jau 30. jūnijā. Saeimas Juridiskajai komisijai pirms tam būtu jāpaspēj izskatīt priekšlikumus likumprojekta otrajam lasījumam.

Valdības virzītais likumprojekts paredz, ka Satversmes tiesai jāspriež gan tas, vai Satversmei atbilst pats robežlīguma projekts, gan robežlīguma projekts, ja tam pievienota vienpusējā deklarācija.

Ārlietu ministrs Artis Pabriks iepriekš izvairījies atbildēt, vai valdība atsauks vienpusējo deklarāciju, ja Satversmes tiesa lems, ka robežlīgums atbilst Satversmei arī bez tās.

Nav skaidrs, kāds politisks risinājums būtu iespējams situācijā, ja Satversmes tiesa lemtu, ka robežlīgums atbilst Satversmei, bet tikai ar deklarāciju, jo Krievija paziņojusi, ka robežlīgumu neparakstīs, kamēr deklarācija netiks atsaukta.

Pastāv arī iespēja, ka Satversmes tiesa robežlīgumu atzīst par Satversmei neatbilstošu arī ar vienpusējo deklarāciju. Valsts prezidente intervijā norāda, ka šādā gadījumā «būtu divi varianti — vai nu jārīko referendums, vai jāmaina Satversme». Vīķe-Freiberga pirmo variantu atzīst par riskantu, bet otro — par sarežģītu.