Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas eirodeputātiem alga gandrīz septiņkāršosies

Pārdesmit gadus ilgušās debates par Eiropas Parlamenta deputātu algu vienādošanu atrodas finiša taisnē, solot nabadzīgo dalībvalstu, arī Latvijas pārstāvjiem galvu reibinošu lēcienu ienākumos, bet viņu turīgajiem kolēģiem — finansiālu kritienu.

Pašlaik Eiroparlamenta deputātiem algas maksā dalībvalstu nacionālie parlamenti, un tas rada milzīgas atšķirības viena un tā paša darba novērtējumā. Piemēram, Itālijas izvirzītajiem deputātiem mēneša darbs tiek novērtēts ar 11 000 eiro, savukārt Ungārijas un Latvijas deputāti saņem desmit reizes mazāk — aptuveni 1100 eiro. Likumsakarīgi, ka lielākie iebildumi pret samaksas projektā noteiktām vienādām algām bija tieši itāliešiem. Taču, kā «Neatkarīgajai» stāsta deputāts Valdis Dombrovskis, karstasinīgie kolēģi, šķiet, piekāpsies.

Paredzams, ka no 2009. gada, kad darbu vajadzētu sākt jaunajam Eiroparlamenta sasaukumam, visiem deputātiem alga būs 7000 eiro mēnesī, un to maksās no Eiropas Savienības budžeta. Savukārt ievērojamās dienasnaudas un iespēja ceļojot ietaupīto naudu iebāzt kabatā, deputātiem liegs.

Aptaujātie parlamentārieši izmaiņas vērtē pozitīvi, jo tiks novērsta sava veida diskriminācija. Inese Vaidere gan pavelk uz zoba Luksemburgas prezidentūru Eiropas Padomē, kas līdz šim izskatījusies ļoti bāla un acīmredzot tāpēc cenšas palikt atmiņā vismaz ar algu reformas īstenošanu.

Ļoti ticams, ka naudas plūsmas Briselē atstās ievērojamu ietekmi arī uz Latvijas politisko dzīvi. Politologs Jānis Ikstens prognozē, ka lielās algas pievilinās partiju otrā ešelona politiķus un sekmēs iekšpartejiskas cīņas par augstākām vietām vēlēšanu sarakstos.

Teorētiski tas varētu būt saistīts ar papildinājumiem partiju melnajās kasēs — kā dāsnāki procenti par iegūtajiem amatiem. Politoloģe Ilze Ostrovska pieņem, ka pamatā šī neoficiālā nauda tiek lietota tā sauktā melnā PR (public relations jeb sabiedriskās attiecības) apmaksāšanai un vēlētāju uzpirkšanai.

Arī deputāte Tatjana Ždanoka stāsta, ka daudzās Latvijas politiskajās organizācijās par ienesīgiem amatiem tiekot maksāti procenti partijām, viņa gan steigšus piebilst, ka tā nenotiekot viņas pārstāvētajā apvienībā Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā. Legāli katrs partijas biedrs gadā nedrīkst partijas budžetu papildināt vairāk par 10 000 latu — to nosaka Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likums. Ždanoka atzīst, ka labprāt savu partiju atbalstītu bagātīgāk, ja vien šobrīd tas nebūtu likumpārkāpums.

Nepieciešamību diskutēt par Eiroparlamentā gaidāmo lielo algu izlietojumu deputāte pamato ar Portugāles kolēģu pieredzi. Daudzi no viņiem ienākumu pilnībā pārskaita savas partijas kasē, un partija izmaksā viņiem algu pēc saviem ieskatiem. «Es uzskatu, ka tas ir godīgi,» atzīst deputāte, noraidot viedokli, ka tā faktiski ir samaksa par iegūtajiem amatiem, jo naudas aprite ir pilnīgi caurspīdīga.