Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Berezovskis Latvijā atstājis ceturtdaļmiljonu dolāru

Jau četrus gadus Latvijā aktīvi darbojas Krievijas oligarha Borisa Berezovska fonds, kas savas pastāvēšanas laikā dažādām Latvijas krievvalodīgo kultūras atbalsta organizācijām ziedojis 250 000 ASV dolāru.

Trimdā dzīvojošā Krievijas oligarha Borisa Berezovska dibinātais Pilsonisko brīvību fonds šogad kultūrizglītojošu projektu atbalstam Latvijā atvēlējis 100 000 ASV dolāru, «Neatkarīgajai» pastāstīja fonda Latvijas nodaļas vadītāja žurnāliste Natālija Troicka. Kopš 2001. gada Berezovska fonds ziedojis 250 000 dolāru, katru gadu ziedojot 50 000, un šogad plāno dāvāt 100 000. Tikai 2003. gadā ziedojumus Latvijas krievu organizācijas nav saņēmušas, jo fonda darbība uz laiku zaudējusi aktualitāti paša oligarha skatījumā. Taču šogad fonds par atvēlētajiem līdzekļiem turpinās sniegt atbalstu projektiem, kurus tas jau atbalstīja iepriekšējos gados. Troicka norādīja, ka arī šogad fonds atbalstīs bezmaksas teātra biļešu iegādi skolēniem, skolu teatrālo kolektīvu festivālu «Krievu klasika», kā arī izglītības iestāžu teatrālos kolektīvus.

Tāpat paredzēts sniegt atbalstu Latvijas krievu kultūras biedrībai, kuru vada Jurijs Abizovs. Viņš stāsta, ka šobrīd no Berezovska fonda organizācijas vajadzībām saņēmis naudu par telpu īri. «Par fonda ziedotajiem līdzekļiem varēsim maksāt īri veselu gadu,» saka Abizovs.

Lielu atbalstu Berezovska fonds sniedzis arī organizācijai «Pilsoniskā iniciatīva 21». Tās priekšsēdētājs Vjačeslavs Vasins apgalvo, ka kopumā no Berezovska fonda saņemti 8000 dolāru. Lielākā daļa — aptuveni 5000 — iztērēti, palīdzot krievvalodīgajiem nolikt naturalizācijas pārbaudījumus un iegūt pilsonību. «Kompensējām trūcīgajiem valsts nodevu, kuru ne visi varēja samaksāt. Tā bija trīsdesmit latu liela, bet pēc tam samazināta līdz divdesmit latiem,» saka Vasins. Tāpat «Pilsoniskās iniciatīvas 21» paspārnē rīkoti vairāki pasākumi bērniem, atbalstīti pašdarbības pulciņi un amatierteātri, kuros darbojas ne tikai krievvalodīgie, bet arī latviešu un citu tautu bērni un jaunieši.

Arī publiciste Natālija Ļebedeva saņēmusi atbalstu no Berezovska fonda — ar organizācijas «Pilsoniskā iniciatīva 21» starpniecību viņai kompensēti naturalizācijas kursi. Ļebedeva stāsta, ka pirms gada ceļš līdz pilsonības iegūšanai neesot bijis viegls, tomēr viņa aizrautīgi apguvusi piedāvāto programmu. «Šie kursi nav pazemojoši vai aizskaroši, uzzināju daudz ko jaunu, daudz ko zināju arī iepriekš. Tā ir kustība uz priekšu,» Ļebedeva arī citiem iesaka pārvarēt savu spītību un iziet naturalizācijas procesu, kaut arī kā ilglaicīgam Latvijas iedzīvotājam sākumā tas varētu šķist nedaudz aizvainojoši.

Uzziņai
Pilsoņu tiesību un brīvību fondu Boriss Berezovskis dibinājis 2000. gada decembrī Ņujorkā (ASV), un tā finansējums ir 25 miljoni ASV dolāru. Fonda pamatdarbība vērsta uz Krieviju, taču tajā iekļauta arī aiz Krievijas robežām dzīvojošo krievvalodīgo kopienas atbalstīšana. Pilsoņu brīvības fonda Latvijas nodaļa savu darbību sāka 2001. gada martā. Tās mērķis ir atbalstīt krievu kultūrizglītojošās un izglītības iestādes, kā arī jebkurus pasākumus, kas veicina latviešu un krievu kultūru dialogu un krievvalodīgo iedzīvotāju integrāciju Latvijā.