Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mēneša laikā konstatētas četras grupveida saslimšanas ar salmonelozi

Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) apkopotā epidemioloģiskās uzraudzības informācija liecina, ka kopš 17. maija ir reģistrēti jau četri grupveida saslimšanas gadījumi ar salmonelozi. Tas ir augsts rādītājs, ņemot vērā, ka pērn visa gada laikā tika reģistrēti deviņi grupveida saslimšanas gadījumi. Pēc ilga laika salmonellas atkal atrastas pārtikas produktos.

17. maijā Cēsīs pēc biezpiena ruletes ēšanas kafejnīcā ar salmonelozi inficējušies pieci cilvēki. Epidemioloģiskās izmeklēšanas laikā salmonellas izdalītas no ruletes parauga.

Maija beigās (31. maijā) Limbažu rajona Salacgrīvā pēc mājās gatavotas tortes lietošanas uzturā ar salmonelozi inficējās 11 cilvēki. Mikrobioloģiskajā pārbaudē konstatēts, ka torte saturēja salmonellas.

Jūnija sākumā (2. jūnijā) Liepājā, reģistrēts šogad lielākais grupveida inficēšanas gadījums ar salmonelozi. Pēc buberta lietošanas Liepājas kafejnīcā ar salmonelozi saslima 16 cilvēki.

3. jūnijā pēc Rīgas Centrāltirgū pirktas kūkas lietošanas uzturā ar salmonelozi saslima pieci cilvēki. Veicot epidemioloģisko izmeklēšanu, mikrobioloģiskajai pārbaudei paņemts šīs kūkas paraugs, kurā konstatēta salmonellu klātbūtne.

Četros grupveida saslimšanas gadījumos dažādās Latvijas vietās ar salmonelozi inficējušies 37 cilvēki. Trīs reizēs salmonella konstatēta produktos, kas satur jēlas olas.

SVA speciālisti uzsver, ka jēlas olas un produkti, kas tos satur, ir epidemioloģiski bīstami. Pēc produkta izskata un garšas nav iespējams spriest par salmonellu klātbūtni. Pārtikas produkta uzglabāšana siltumā veicina strauju salmonellu vairošanos. Līdz ar to nav ieteicams uzturā lietot pārtikas produktus, kas satur jēlas olas, kā arī termiski neapstrādātus piena un gaļas produktus, šaubīgus vai nekvalitatīvus pārtikas produktus. Ieteicams vienmēr pievērst uzmanību pārtikas izstrādājumu uzglabāšanas apstākļiem un derīgumu termiņiem.

Salmoneloze ir infekcijas slimība, kas parasti skar zarnu traktu. Salmonelozes simptomi ir slikta dūša, vemšana, krampji un sāpes vēderā, caureja, drudzis, galvassāpes. Ja slimība noris smagā formā, kā arī ja saslimušais ir mazs bērns, liels šķidruma zudums var izraisīt smagu organisma atūdeņošanu (dehidratāciju). Salmonelozes simptomi parādās 6–72 stundas pēc inficēšanas. Bieži vien salmoneloze noris smagā formā un nepieciešama slimnieku hospitalizācija. Bīstama slimības komplikācija ir baktēriju iekļūšana no zarnu trakta asinīs, kas var izraisīt iekšējo orgānu inficēšanu (abscesu, artrītu, meningītu u. c.). Šādos gadījumos salmoneloze var beigties ar nāvi. Veciem cilvēkiem, maziem bērniem, personām ar izmaiņām imūnsistēmā un pacientiem, kuru organisms novājināts citu slimību dēļ, inficēšanās ar salmonelozi ir smaga saslimšana.