Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vai var noīrēt istabiņu dzīvoklī vai pāris istabu vasarnīcā?

Vasarai sākoties, ļaudis spriež, kur atpūsties atvaļinājuma laikā. Vai var noīrēt istabiņu dzīvoklī vai pāris istabu vasarnīcā? Jūrmalas kūrorta un tūrisma informācijas centra direktore Solveiga Freiberga teic, ka varot. Šā gada maija beigās un jūnija sākumā īres namu un dzīvokļu tirgū piedāvājums esot pat ievērojami lielāks nekā pieprasījums. Direktore nosauc dažus iemeslus piedāvājuma pieaugumam.

Pirmkārt, Jūrmalas namīpašnieki atskārtuši, ka ar telpu īri var nopelnīt. Tāpēc arvien biežāk vairāk piedāvā jaunas, labiekārtotas telpas atpūtniekiem, tūristiem un viesiem.

Otrkārt, īres tirgus izplatību joprojām piebremzē aprēķins: īpašumu izdevīgāk pirkt, nevis īrēt par dārgu naudu. Ļaudis, kuriem naudas kā spaļu, sen nopirkuši īpašumus Jūrmalā vai citur. Tāpēc īrēt nav vajadzības.

Treškārt, vidusslāņa pilsētniekiem, kuriem vieta vasaras atpūtai visvairāk vajadzīga, iespējams, pietrūkst naudas, lai, piemēram, uzturētu dzīvokli Rīgā un vienlaikus īrētu vasarnīcu Jūrmalā.

Nabagiem un bagātiem

Īres piedāvājumu ir vairāk. Tomēr piedāvājumu klāstā vienkāršam cilvēkam pajumte vasarai par viņam pieņemamu cenu visbiežāk atrodama aiz dzelzceļa, no jūras piekrastes attālākos rajonos. Jo tuvāk jūrai, jo īre dārgāka. Jo tuvāk jūrai, jo īres piedāvājumu mazāk.

Īres cenās nozīme ir mājokļa atrašanās vietai, īres laika ilgumam un siltu, saulainu dienu skaitam.

Bet Jūrmalas kūrorta un tūrisma informācijas centrā domā, ka vietai vairs neesot tik lielas nozīmes. Piemēram, jauna moderna savrupnama īre var maksāt no 1000 līdz 1200 latu mēnesī neatkarīgi no tā, kur nams atrodas — Bulduros vai Asaros. Galvenokārt īres cenas nosaka mājokļa labiekārtojums un piedāvātās ērtības.

No verandiņas līdz savrupnamam

Piedāvājumi un īres cenas mēdz būt ļoti dažādas. Tik atšķirīgu, reizēm pilnīgi neizskaidrojamu cenu nekur citur Latvijā nav. Tomēr kopš pagājušā gada vasaras sezonas beigām īres cenas nav pārlieku augušas. Jūrmalas kūrorta un tūrisma informācijas centra direktore teic, ka ikvienam pieprasījumam ir savs piedāvājums. Kurš ik gadu piedāvā verandu, tāds labi zina, kādu īri par to var prasīt. Turpretim ērtības arvien maksā dārgāk. Kurš meklē ērtības, tāds par tām spēj maksāt.

Vasaras atpūtai Jūrmalā pati lētākā iespēja — īrēt nelielu istabiņu vai verandu kādas vecākas kundzes vasarnīcā Vaivaros, Asaros vai citā attālā Jūrmalas rajonā, kur vēl nav pilsētas ūdensvada un citu labierīcību. Par tādu mitekli kopā ar nelielu dārziņu, kurā pat var kaut ko iesēt vai iedēstīt, parasti prasa no 50 līdz 70 latu mēnesī.

Kurš grib plunčāties vannā un baudīt citas pilsētas ērtības, tam piemērotāka būs istaba labiekārtotā savrupnamā vai daudzstāvu nama dzīvoklī.

Vienā istabā apmetas īrnieks, bet saimnieks paliek dzīvokļa vai nama pārējā daļā. Solveiga Freiberga teic, ka šie ir visizplatītākie darījumi īres tirgū. Tā ir arī drošāk, jo nevienam īrniekam uz pieres nekas nav uzrakstīts. Viena istaba maksā apmēram 100 latu mēnesī. Toties labiekārtota divu istabu dzīvokļa īre padomju laikmeta daudzstāvu namā Bulduros, Dubultos un citur centrā maksā no 250 līdz 300 latu mēnesī.

Var noīrēt labiekārtotas koka vasarnīcas vai ziemas mājas, piemēram, otro stāvu un daļu dārziņa. Tad īres likmes ir augstākas — caurmērā no 300 līdz 500 latiem mēnesī, atkarībā no mājā piedāvātajiem labumiem.

Protams, mēdz būt arī pavisam galvu reibinoši piedāvājumi. Piemēram, Majoros, Jūras ielā lieliski atjaunotu un labiekārtotu koka savrupnamu izīrē par 100 latiem diennaktī jeb 3000 latu mēnesī.

Pērn Bulduros, netālu no jūras pēc pēdējās modes celtā, lieliski aprīkotā un iekārtotā īres savrupnamā vienai ģimenei īpašnieks prasīja īri — 1435 eiras jeb aptuveni 1008 latus diennaktī. Un esot pat atradušies daži īrnieki. Bet šogad saimnieks apdomājies un nolaidis līdz 675 eirām jeb aptuveni 475 latiem diennaktī. Solveiga Freiberga teic, ka pašlaik tā esot pati augstākā publiski zināmā īres maksa Jūrmalā.

Kurš spēj maksāt par īri diennaktī tik, cik, iespējams, lielākā daļa Latvijas ļaužu nenopelna pat mēnesī? Jūrmalas kūrorta un tūrisma informācijas centrā apgalvo, ka lielākā daļa īrnieku ir rīdzinieki.

Ārzemnieku vidū gan netrūkst krievu no Maskavas un Pēterburgas. Krievu jaunbagātniekiem Jūrmala šķiet tikpat kārdinoša kā Maljorka Spānijā vai Antalja Turcijā. Atšķirībā no knauzerīgajiem vāciešiem, kuri ieraudzījuši īres cenas, saķer galvu, Krievijas krieviem Jūrmalā nekas nešķiet par dārgu.

Citas iespējas

Liela daļa svešzemju jaunbagātnieku un pasaules apceļotāju, kuri vēl nav paguvuši sapirkt īpašumus Jūrmalā, apmetas viesu namos vai viesnīcās. Jūrmalā ir vairāk nekā 50 dažādu viesu mītņu.

Jūrmalas centra viesu namos cenas tāpat atšķiras — atkarībā no piedāvātajām ērtībām. No maija līdz septembrim, īpaši siltā laikā, kad ļaužu sabrauc, ka biezs, ir viens cenrādis. No septembra līdz maijam — cits. Viesu namos vienvietīga labiekārtota numura īre maksā no 20 līdz 25 latiem diennaktī. Divvietīga — no 25 līdz 40 latiem diennaktī.

Piedāvā īrēt arī atsevišķas mājas jeb kotedžas. Piemēram, Majoros vienas mājas īre maksā no 160 līdz 300 eiru (aptuveni no 112 līdz 211 latu) diennaktī vai no 700 līdz 1200 eiru (aptuveni no 402 līdz 843 latu) nedēļā.

Protams, vienkārši dabas apceļotāji un parasti caurbraucēji pārnakšņošanai var atrast arī lētākus mitekļus. Kāda Ķemeru savrupnama saimniece iekārtojusi ap 40 gultas vietu, prasot vien 3 latus diennaktī no cilvēka.

Citos privātnamos īpašnieki prasa 5 latus diennaktī. Solveiga Freiberga teic, ka cenas atkarīgas no piedāvātajiem labumiem. Par pārnakšņošanu viena cena, par brokastīm vai citiem papildu pakalpojumiem — otra. Jo īrē ilgāk, jo var nokaulēt lētāk.