Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lielā ģilde nav piemērota simfoniskās mūzikas atskaņošanai

Lai izvērtētu koncertzāles «Lielā ģilde» turpmāko vietu un lomu kultūras nozares infrastruktūrā, Kultūras ministrija (KM) pieprasīja neatkarīgu ekspertu slēdzienu par koncertzāles stāvokli.

Viena no pieredzes bagātākajām teātru un koncertzāļu konsultantu firmām pasaulē — «Theatre Projects Consultants» — ir veikusi izpētes darbus, konstatējot Lielās ģildes nepiemērotību nopietnās mūzikas atskaņošanai. Par to «Apollo» pavēstīja kultūras ministres Helēnas Demakovas preses sekretāre Margita Zālīte.

Eksperta slēdzienā norādītas šādas galvenās problēmas:
• Koncertzāle nav akustiski izolēta, līdz ar to koncertu laikā dzirdami apkārtējās vides trokšņi — automašīnas, ielu mūzika u. c.
• Koncertzāles apjoms un izmērs nav piemērots simfoniskajam orķestrim — koncertzāle ir pārāk maza. Lai arī ir veikti akustiku uzlabojoši pasākumi, akustikas kvalitāte ir viduvēja. Zālē orķestra skaņa ir attālināta, bet balkonā griezīga, pasāžu laikā sasniedzot nepatīkamu koncentrēšanos (troksni).
• Klausītāju vietu skaits koncertzālē «Lielā ģilde» simfoniskā orķestra koncertiem ir nepietiekams, jo īpaši Eiropas mēroga galvaspilsētai, kāda ir Rīga. Akustikas principi nosaka, ka klausītāju vietu skaitam jābūt vismaz 10 reizes lielākam nekā mūziķu skaitam. Jaunās koncertzāles tiek plānotas, ievērojot šo principu, t. i., Luksemburgā — 1500 vietu, Porto — 1200 vietu, Getshedā (Anglija) — 1500 vietu, Bordo — 1400 vietu. Šīs pilsētas, kas pat nav Eiropas metropoles, ir salīdzināmas ar Rīgu.
• Lielajā ģildē trūkst koncertzāles darbībai nepieciešamo palīgtelpu, kuru trūkums traucē koncertzālei normāli funkcionēt.

Kā norādīts ziņojumā, dažas akustikas problēmas ir iespējams novērst, veicot labu renovāciju, piemēram, izolējot zāli no ārējās vides trokšņiem. Tomēr būtiski uzlabot koncertzāles akustisko un funkcionālo kvalitāti nav iespējams, jo ēkā fiziski nav vietas vajadzīgajiem uzlabojumiem.

Eksperta slēdzienā izteikts secinājums, ka koncertzāle «Lielā ģilde» nav piemērota Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra darbībai un perspektīvā, neņemot vērā rekonstrukcijā veiktos uzlabojumus, tai nav iespējas kļūt par kvalitatīvu un starptautiski nozīmīgu simfoniskās mūzikas koncertzāli.

«Theatre Projects Consultants» (TPC) ir viena no pasaulē lielākajām teātru un koncertzāļu projektēšanas konsultantu kompānijām. Uzņēmums darbojas vairāk nekā 30 gadus, koncertzāļu konsultāciju jomā piedāvājot pilnu speciālistu spektru — plānotājus, arhitektus, inženierus, skatuves, gaismas inženierus un akustikas konsultantus. Tas sadarbojas ar pasaulē atzītiem arhitektiem: Normanu Fosteru, Franku Gēriju, Snohetta, Sēzaru Pelli, IMP u. c.

TPC konsultējuši «Walt Disney» koncertzāli Losandželosā, Esplanādes koncertzāli Singapūrā, Seiji Ozava koncertzāli Masačūsetsā, «The Sage» koncertzāli Gateshedā u. c.

Lielās ģildes izpētei piesaistītais TPC eksperts Ekhards Kāle ir darbojies pasaules līderu telpu akustikas grupās IRCAM, Pjēra Bulēza mūzikas un akustikas izpētes institūtā Parīzē, vēlāk akustisko konsultāciju firmā «Artec Consultants Inc.» Ņujorkā.