Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Par zāļu apmaksas izmaiņām ārsti vēl neziņā

No 1. jūlija kompensējamajiem medikamentiem piemēros references cenu principu, tādējādi no valsts budžeta apmaksās tikai lētākās zāles. Lai arī līdz jaunajai kārtībai ir tikai divas nedēļas, daudziem ģimenes ārstiem un aptiekāriem vēl nav skaidrs, kā jaunie noteikumi pildāmi un kā tie darbosies.

No jūlija kompensējamiem medikamentiem, izņemot tos, ko valsts kompensē 100%, piemēros references cenas principu — valsts apmaksās lētākās zāles, bet, ja pacients vēlēsies dārgākas zāles, viņam būs jāsedz summas starpība. Reference pārsvarā izmantota zālēm, kas paredzētas sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai, kā arī atsevišķiem gremošanas, acu un nervu slimību ārstēšanas un antibakteriāliem līdzekļiem. Valsts zāļu aģentūra norādīja, ka tādējādi varēs kompensēt vairāk medikamentu. Piemēram, no 1. jūlija kompensējamo zāļu sarakstā iekļautas jaunas diagnozes — atopiskais dermatīts jeb neirodermīts bērniem līdz 18 gadu vecumam, osteoporoze ar patoloģisku lūzumu un hipoparatireoze.

Veselības ministrija pamato, ka, tā taupot, medikamenti būtu pieejami pēc iespējas vairāk cilvēkiem. VOAVA pārstāve Egita Pole skaidroja, ka, ņemot vērā ģimenes ārsta pacientu daudzumu un struktūru (vecumu, saslimstību un citu), tiekot noteiktas kvotas, kurās jāiekļaujas. Tādējādi nereti visiem, kuriem vajadzēja, līdz šim nevarēja kompensēt zāles vienmēr, kad nepieciešams.

Valsts Zāļu aģentūras direktora vietniece medicīnas jautājumos Ineta Mauriņa uzsvēra, ka references cena ieviesta tikai zālēm, kuras ir savstarpēji aizvietojamas.

Proti, tādām, kurām ir vienādas indikācijas, nav klīniski nozīmīgu atšķirību terapeitiskās efektivitātes un blakusparādību ziņā un ir vienāda pacientu mērķa grupa. 523 medikamentiem references cenu nepiemēros, jo tiem nevar atrast analogus.

Lētākās cenas noteiktas, balstoties uz zāļu ražotāju pieteikumiem, skaidroja I. Mauriņa. Tiekot salīdzinātas cenas, un mazākās no tām nosaka kompensācijas apmēru. «Mēs skatāmies, lai lētākais variants būtu pieejams katram stiprumam un iepakojumam,» viņa piebilda. Piemaksājamā summa var būt no dažiem santīmiem līdz pāris latiem. Piemēram, sirds slimībām domātajām zālēm Elanatrilam (20 miligramu 20 tablešu iepakojums) kompensācija ir 1,79 lati. Dārgākajām zālēm, kuras var aizvietot, nāktos piemaksāt 38 santīmus. Bet Maksonidīnam (0,2 miligramu 30 tablešu iepakojums), kuram kompensē 5,32 latus, iegādājoties dārgāko analogu, būtu jāpiemaksā 1,18 lati.

Aptaujājot ģimenes ārstus un aptiekārus, Neatkarīgā noskaidroja, ka viņiem pagaidām nav pilnvērtīgas informācijas par jauno kārtību. Vairāki atzina, ka pat vēl neesot kompensējamo zāļu saraksta, kurā saskaņā ar jauno kārtību būtu norādītas lētākās.

Tukuma centra aptiekas darbiniece Aija Sakse bažījās, vai jauno sistēmu varēs saskaņot ar datorprogrammām, kuras izmanto darbā. Savukārt Višķu aptiekas vadītāja Tekla Gorenko sprieda, ka aptiekāriem tagad būs papildu slodze. Kompensējamo zāļu saraksts mainoties bieži, turklāt būšot jāuzņemas arī ārsta atbildība. Piemēram, jaunie noteikumi paredz: ja ārsts izrakstījis dārgākās zāles, farmaceita pienākums ir informēt un piedāvāt lētākas.

Daļa farmaceitu un ārstu neziņas dēļ nevēlējās paust savu viedokli par jaunās kārtības lietderību vai problēmām. Ģimenes ārste no Gulbenes Gunta Ezergaile sprieda, ka sākumā jauninājumi noteikti radīšot neapmierinātību tāpat kā viss jaunais. Taču, viņasprāt, īpašu izmaiņu nebūs. «Tāpat jau skatījāmies, pētījām, cik kas maksā, ar pacientiem spriedām, ko viņi var atļauties un kā sanāks lētāk,» skaidroja ārste. Daudziem medikamentiem valsts kompensē tikai 50; 75 un 90 procentu no cenas, pacientam jāmaksā pārējais.

I. Mauriņa norādīja, ka informācija par kompensējamo zāļu sarakstu un references cenām nosūtīta VOAVA reģionālajām nodaļām, ārstu asociācijām un citiem, kā arī bijuši un tuvākajās dienās vēl paredzēti vairāki semināri par šo tēmu.

Fakti

  • Kompensējamajām zālēm 2005. gadā paredzēti 23 431 006 lati
  • Līdz martam (ieskaitot) izlietoti 6 533 320 latu