Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vīķe-Freiberga pārliecināta, ka ES pārvarēs apmulsumu

Eiropa šobrīd izslimo mulsuma brīdi, taču Eiropas imunitāte ir pietiekami stipra, lai to pārvarētu, un dalībvalstis atrastu jaunu risinājumu šī brīža problēmām, uzskata Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Šādas krīzes Eiropas Savienības (ES) vēsturē jau bijušas, bet Latvijai tā šķiet asāka, jo šoreiz pirmo reizi to piedzīvojam kā jaunā dalībvalsts, aģentūrai LETA prezidentes viedokli pauda viņas pārstāve Aiva Rozenberga.

Kā norāda prezidente, jaunās dalībvalstis ir nepieciešamas, lai Eiropa pēc iespējas ātrāk atgūtos no «nelielā apmulsuma», un dalībvalstis nāktu klajā ar jaunām idejām kopīgam risinājumam.

Arī Latvijai ir iespēja dod savu idejisko pienesumu, ir pārliecināta Vīķe-Freiberga.

Savukārt vecajām dalībvalstīm ir mierīgā gaisotnē jāizvērtē savu valstu situācija un jāraugās pēc izejas.

«Jaunās dalībvalstis nav drauds ES attīstībai, un tad, kad ES tiks galā ar pašreizējām grūtībām, tā būs gatava jaunam attīstības lēcienam, kurā arī jaunās dalībvalstis spēlēs savu lomu,» ir pārliecināta Valsts prezidente.

Jaunās dalībvalstis pieder ES, jo tās atbalsta Eiropas vienotās vērtības un ir daļa no vienotās ekonomiskās telpas. Ilgtermiņā jaunās dalībvalstis tikai vairos ES spēku, īstermiņā — tas ir apmulsuma brīdis, ko Eiropa noteikti pārvarēs, uzskata prezidente.

Kā ziņots, ES valstu vadītājiem neizdevās vienoties par savienības budžetu, kādēļ ES prezidējošās valsts Luksemburgas premjerministrs Žans-Klods Junkers šorīt paziņoja, ka «ES ir iestājusies dziļa krīze».

«Eiropa nav krīzē, tā ir dziļā krīzē,» Junkers pavēstīja preses konferencē.

Viņš sacīja, ka negaida kādu vienošanos ES līderu vidū nākamo deviņu mēnešu laikā.

Jautāts, vai vienošanos būs iespējams panākt trīs, sešu vai deviņu mēnešu laikā, viņš vienkārši atbildēja: «Nē».

Viņš piebilda, ka ES līderi divu dienu sammita noslēguma bijuši tikai dažu milimetru attālumā no vienošanos, taču pietrūkusi politiskā griba piekrist kompromisam.

Nespēja panākt vienošanos par bloka budžetu 2007.-2013. gadam neatstāt tūlītēju iespaidu uz ES globālo lomu, bet Eiropas vājums var būt problēma ilgākā laika termiņā, norādīja acīmredzami nomāktais Junkers.