Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas bankas nākotnē vai nu tiks pārdotas, vai nostiprinās darbību konkrētā nišā

Latvijas bankas nākotnē vai nu tiks pārdotas, vai nostiprinās darbību konkrētā nišā, prognozē investīciju kompānijas «Lõhmus, Haavel & Viisemann» (LHV) valdes locekle Valērija Gapoņenko.

Eksperte aģentūrai LETA norādīja, ka banku sektors Baltijas valstīs ir samērā atšķirīgs. Latvijā darbojas vairāk nekā 20 bankas, kamēr Lietuvā to ir tikai desmit, bet Igaunijā — deviņas. Turklāt Latvijā samērā liels banku skaits vēl joprojām ir vietējo īpašnieku rokās.

Jāsecina, ka, ja Lietuvā un Igaunijā banku sektorā nozīmīgas izmaiņas var notikt vienīgi pateicoties ārvalstu notikumiem, piemēram, līdzīgu darījumu kā «Unicredito» un «HypoVereinsbank» apvienošanās rezultātā, tad Latvijā banku īpašnieku struktūras izmaiņas ir iespējamas un pat gaidāmas, uzsvēra Gapoņenko.

Kā prognozē investīciju kompānijas pārstāve, izmaiņas varētu notikt «Parex bankā», kas jau ilgāku laiku runā par pārdošanu vai sākotnēju akciju publisku piedāvājumu un jau veiksmīgi ir piesaistījusi nelielus finanšu investorus. Daļēja akciju pārdošana varētu notikt arī «Rietumu bankas», «Aizkraukles bankas», «Latvijas Krājbankas» un «Latvijas Hipotēku un zemes bankas» gadījumos. Minēto banku īpašnieku vidū sākumā varētu nonākt finanšu investori, kas tādējādi signalizētu par šo banku darbības caurspīdību un pārvaldes kvalitāti.

Ir vērojama liela ārvalstu investoru interese. Ja šo banku pašreizējie akcionāri izlems savas daļas pārdot, viņiem patlaban būtu iespēja izvēlēties starp vairākiem pirkšanas piedāvājumiem, norādīja Gapoņenko.

Eksperte atzina, ka ir iespējama arī alternatīva stratēģija — savas darbības nišas nostiprināšana un attīstība neatkarīgi no ārvalstu investoriem. Latvijas gadījumā vairākas bankas var turpināt darboties kā legāli starpnieki sadarbībai ar NVS valstīm. Cita niša varētu būt augstu procentu likmju aizdevumi patēriņam, kas jau piesaista tirgus dalībniekus, piemēram, «Baltic Investment Group», vai bankas, kas specializējas hipotekāro kredītu jomā, kur varētu sagaidīt vēl aktīvāku darbību.

Ja banka nepieder nevienai spēcīgai finanšu grupai un nav atradusi savu nišu, tās eksistencei varētu būt citi skaidrojumi kā, piemēram, «LATEKO bankas» gadījumā, kas apkalpo konkrētu, lielu uzņēmumu grupu.

Citas izmaiņas varētu notikt saistībā ar banku attīstību Eiropas Savienībā, kur gaidāmas jaunas lielo tirgus dalībnieku apvienošanās. Šādi starptautiskie darījumi var atspoguļoties dažādu banku operāciju apvienošanā vietējos tirgos, arī Latvijā. Tāpat apvienošanās un sekojošas darbības pārstrukturizācijas rezultātā kādi konkrēti tirgi var tikt atstāti pavisam.

Runājot par apdrošināšanas sektoru, Gapoņenko uzsvēra, ka Latvijā joprojām ir augsts vietējas piederības kompāniju īpatsvars, piemēram, «Baltikums», «Baltijas apdrošināšanas nams» un «BTA». Citu Baltijas valstu pieredze rāda, ka vairums tirgus dalībnieku tiek integrēti starptautiskās struktūrās un tas pats gaidāms arī Latvijā. Jo īpaši ātri tas varētu notikt dzīvības apdrošināšanas sfērā, jo šis sektors pagaidām ir zaudējumus nesošs un to attīstīt spēs tikai lielas finanšu struktūras.