Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Katastrofu medicīnas centra iepirkumā aizdomīgas sakarības

Katastrofu medicīnas centra izsludinātajā konkursā par 70 neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīnu iegādi pretendentu skaits salīdzinājumā ar sākotnēji plānoto ir sarucis uz pusi, turklāt vairāki grasās sadarboties ar savulaik vēlētāju uzticību zaudējušā kādreizējā Rīgas vicemēra Jura Rītiņa pārstāvēto speciālā transporta aprīkotājfirmu no Igaunijas.

Automašīnu iegāde notiek saskaņā ar Nacionālo programmu veselības aprūpes jomā 2004.–2006. gadam. Vienu miljonu no pirkumam nepieciešamās summas maksās Eiropas Savienība, savukārt aptuveni 2,5 miljonus — Latvija, ja vien rudenī tiks pieņemti attiecīgi grozījumi valsts budžetā. Konkursantu piedāvājums vaļā vērts jau pagājušajā nedēļā, bet to vērtēšana pēc būtības finansiālo neskaidrību dēļ netiek steigta. Komisija plāno atkal sanākt kopā pēc 1. jūlija. Nolikums paģēr, ka piedāvājumam jābūt spēkā līdz pat 31. decembrim. Tas nozīmē, ka pie slimniekiem uz visiem Latvijas nostūriem mašīnas aizceļos tikai nākamgad.

Baumo par iepriekšzināmiem rezultātiem

Visticamākais, pašu konkurentu vidū jau tagad sākusies rīvēšanās, jo vēl pirms piedāvājuma izvērtēšanas tiek izplatītas sazvērnieciskas versijas par jau iepriekš zināmu «deviņdesmit deviņu procentu uzvarētāju». Tas it kā būšot mersedesu dīleris «Dominikss» ar nosacījumu, ka tas sadarbosies ar speciālā transporta aprīkotāju somu kompānijas meitasfirmu Igaunijā «Profile Vehicles Baltic Oy». Pēdējā startē vēl vienā — automašīnu «Volkswagen» tirgotāja «Motors Latvija» piedāvājumā.

Juris Rītiņš, kurš ir «Profile Latvia» valdes priekšsēdētājs un pārstāv igauņus, spriež, ka baumas izplata konkurējoši skauģi. Arī «Dominikss» norāda — ja jau tiek rīkots konkurss, tātad arī pastāv konkurence. Mersedesu tirgotāji gan atsakās runāt par savu piedāvājumu un sadarbību ar aprīkotāju, jo šī informācija esot konfidenciāla.

Pastāv pelēkās shēmas

Oficiālā informācija par konkursa gaitu pašlaik ir skopa. Iepirkumu komisijas sekretāre Viktorija Baire pavēstīja, ka pieteikušies ir četri pretendenti. Taču viņa nenoliedza «Neatkarīgās» rīcībā esošo informāciju, ka sākotnēji startēt grasījušās astoņas firmas. Visticamākais, atkritējus nobiedējušas specifiskās prasības attiecībā uz transportu, tā aprīkojumu un nepieciešamība strādāt pārī mašīnu un aprīkojuma tirgotājiem. Jāpiebilst, ka teorētiski tieši ar konkursu specifikāciju palīdzību ir iespējams panākt pasūtījuma nokļūšanu pie vēlamā pretendenta. Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) vadītājs Andrejs Tiknuss stāsta, ka iestāde jau vairākkārt ir atklājusi šādas shēmas valsts un pašvaldību uzņēmumu rīkotajos konkursos. Kā piemērus viņš min konkursus par papīra iepirkšanu, datortehniku. Lielāks skandāls pērn izcēlās, kad atklājās fakts par Latvijas militāristu vēlmi pašūdināt sev nepamatoti specifiskas apakšbikses aizsargkrāsā — to varēja īstenot tikai viena konkrēta firma. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja pārstāvis Andris Vitenburgs piebilst, ka pastāv aizdomas par konkursos iespējamu pretlikumīgu vienošanos pašu dalībnieku vidū — pēc principa, es uzvaru šoreiz, tu nākamreiz. Tomēr iepirkumu uzraugiem pagaidām nav izdevies šai teorētiskajai iespējamībai atklāt praktisku apstiprinājumu.

Būtisks ir sertifikāts

Par ātro palīdzību konkursu IUB pagaidām sūdzības nav saņēmis. Firmas «Motors Latvija» komercauto tirdzniecības menedžeris Vilnis Stalīdzāns apstiprina, ka sadarbība ar «Profile» ir absolūti brīvprātīga un noteicošais ir fakts, ka šīs firmas veiktajām pārbūvēm ir kārtībā sertifikācijas papīri. «Dīleri nevēlas riskēt, jo vienas mašīnas sertifikācijai tiek patērēts aptuveni pusgads,» priekšrokas došanu pārbaudītajam sadarbības partnerim skaidro tirgotājs. Viņš piebilst, ka apliecinājums konkurences klātbūtnei šajā konkursā ir poļu un lietuviešu kompāniju piedalīšanās. Tiesa gan, ņemot vērā faktu, ka finansiāli ietilpīgajā konkursā drīkst piedalīties uzņēmēji no visas Eiropas Savienības, taču pieteikušās tikai četras kompānijas, kuru piedāvājumi turklāt savstarpēji pārklājas, diezin vai var uzskatīt par izcilu rādītāju.