Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

HIV/AIDS profilaksē vēlas iesaistīt skolu medicīnas māsas

Lai jauniešus pasargātu no inficēšanās ar HIV, infekcijas profilaksē un pusaudžu informēšanā iecerēts iesaistīt skolu medicīnas māsas, aģentūrai BNS pastāstīja AIDS profilakses centra informācijas nodaļas vadītāja Iveta Skripste.

«Medmāsas ir jauns, līdz šim neizmantots resurss HIV profilaksē, un vajadzētu izmantot to, ka skolu medmāsas kontaktējas ar bērniem un jauniešiem,» klāstīja Skripste. Skolu māsiņas ir audzēkņu uzticības personas, un runājoties ar bērniem par veselības jautājumiem, viņas varētu dot ieguldījumu HIV profilaksē, viņa skaidroja.

Iecerēts, ka skolu medicīnas māsu iesaistīšanos jauniešu informēšanā un HIV profilaksē vispirms pilotprojekta ietvaros varētu izmēģināt Jūrmalā, kā vienu no «veselīgo pilsētu» kustības aktivitātēm, pauda Skripste.

Pirms māsiņu iesaistīšanas HIV profilaksē jauniešiem vispirms plānots viņas mācīt īpašos semināros.

Tāpat kampaņas laikā skolās un jauniešu pulcēšanās vietās varētu izvietot plakātus, kas aicinātu jauniešus uzticēties savai medicīnas māsai un runāt ar viņu par veselības jautājumiem, arī par HIV un AIDS.

Skolu māsiņu iesaistīšanās varētu ne vien palīdzēt jauniešus pasargāt no inficēšanās, bet arī viest jauniešos lielāku skaidrību par HIV infekcijas un AIDS būtību un izpausmēm, tādējādi kliedējot stigmu jeb sabiedrības bailes un aizspriedumus, prātoja Skripste.

Atzinību par ieceri HIV profilaksē iesaistīt skolu medmāsas aģentūrai BNS pauda arī Latvijas Māsu asociācijas vadītāja Jolanta Zālīte. «Ja medmāsiņas var kaut ko darīt HIV profilaksē, tad tas ir brīnišķīgi,» viņa sacīja.

Taču šī ideja pagaidām vēl ir tikai ieceres līmenī, tāpēc Skripste vēl nevarēja pateikt, kad un kā tieši tā varētu tikt īstenota.

Līdz maijam Latvijā reģistrēti 3142 ar HIV inficētie, bet AIDS stadijā patlaban ir 335 reģistrēti cilvēki.

Statistika liecina, ka vairāk nekā puse no visiem ar HIV inficētajiem ir jaunieši vecumā līdz 25 gadiem. 48% gadījumu šī bīstamā infekcija ir atklāta cilvēkiem 10–24 gadu vecumā. AIDS profilakses speciālisti norāda, ka iepriekš HIV visvairāk bijis izplatīts intravenozo narkotiku lietotāju vidū, taču patlaban infekcija aizvien vairāk izplatās heteroseksuālu kontaktu ceļā, visvairāk apdraudot jaunas meitenes.