Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Maskavas miliči Rīgas stacijas apkārtnē iekasē īpašu «nodokli»

Komponists Andris Dzenītis pa ceļam uz mājām no starptautiskā Jurgensona jauno komponistu konkursa Maskavā tuvāk saskāries ar to, ko Krievijas galvaspilsētā nozīmē sastapšanās ar miliciju. Kārtības sargu patvaļas «skola» viņam izmaksājusi 20 latus.

Jau ne reizi vien bija dzirdēti nostāsti, ka ceļotājiem, kas no Maskavas dodas atpakaļ uz Latviju no Rīgas stacijas, lai nenokavētu autobusa vai vilciena atiešanu, daudzkārt nācies maksāt sava veida «nodokli» Maskavas miličiem. Tā arī A. Dzenītis, kurš iepriekšējā dienā kļuvis par jauno komponistu konkursa laureātu, uz autobusu devies apmēram pusstundu pirms tā atiešanas.

«Protams, vairs neko nedz pierādīt, nedz atgriezt laiku atpakaļ nav iespējams, taču vēlos, lai par to zinātu tie Latvijas pilsoņi, kuri nodomājuši viesoties Maskavā,» sacīja komponists.

Rīgas stacijas apkārtnē dežurē vienota miliču ķēde, kura, pēc viņa novērojumiem, apturot tikai vienatnē ceļojošus cilvēkus, kuri acīm redzami nav maskavieši. Tad tiek pieprasīti personu apliecinoši dokumenti un tajos «atrastas» dažādas nepilnības. A. Dzenīša gadījumā «vainas» bijušas vairākas: pārāk īsi mati fotogrāfijā, bet, kas vēl lielāka — nepiereģistrēta vīza.

Te jāpiebilst, ka A. Dzenītis vīzu ieceļošanai Maskavā nopircis kādā Rīgas tūrisma firmā, bet laiks, ko viņš uzturējies Maskavā, nav pārsniedzis trīs darbdienas un tad reģistrācija nav nepieciešama. Taču miliči to apstrīdējuši, norādot uz reģistrācijas zīmoga neesamību. Zīmogs par reģistrāciju jāsaņemot tūliņ pēc iebraukšanas Maskavā un tā neesamība tiekot uzskatīta par Kriminālkodeksa pārkāpumu, par kuru draud sods līdz 20 minimālajām algām.

Tā kā cilvēkiem, kuri steidzas uz autobusu vai vilcienu, parasti nav laika doties uz milicijas iecirkni (arī A. Dzenīša gadījumā līdz autobusam bija palikušas vairs tikai kādas 15 minūtes), ticis piedāvāts šo lietu «risināt citādā ceļā», proti, pusi no oficiālā soda samaksājot milicim «uz rokas». Tiek draudēts ar aizturēšanu uz trim četrām stundām, kas jau katrā ziņā var beigties ar sodu par vīzas termiņa pārsniegšanu. Praktiski citas izejas kā maksāt pieprasīto obroku, nav, domā A. Dzenītis, kuram turpat stacijas tunelī nācies kopā ar milici aiziet «aiz stūra».

Vēlāk autobusā viņš uzzinājis, ka nav bijis vienīgais, kam tā ir gadījies. Bet cilvēks, kuru pirmais pretimnākošais milicis aizturējis kopā ar komponistu, tā arī uz autobusu nav ieradies.

Tas ir diezgan briesmīgi, bet pie kā tad lai ārzemnieks vēršas pēc aizsardzības svešā valstī? Sanāk, ka tieši Krievijas tiesību sargājošās iestādes kļūst par tām, no kurām Baltijas valstu pilsoņiem Maskavā ir īpaši jābaidās.

Vēl var piebilst, ka tikmēr, kamēr būs ceļinieki, būs arī ļautiņi, kas tos gribēs aptīrīt. Un miliču drānās un likuma vārdā acīmredzot to darīt ir daudz drošāk.

Apollo lūdz gadījumu komentēt Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta direktoru Uvi Blūmu.

Katram, kurš iebrauc citā valstī jābūt visiem nepieciešamajiem personas identifikācijas dokumentiem, vīzai utt

Gadījumos, kad ir aizdomas par klaju naudas vai kukuļa izspiešanu, pirmkārt jāaizstāv savas tiesības un, ja cilvēks teiks, ka gatavs doties līdzi uz milicijas iecirkni, tad, milicijas darbinieki var mainīt savas domas, jo redzēs, ka šis cilvēks tik viegli spiedienam nepaļausies.

Ja aizturēto nogādā milicijas iecirknī, tad Vīnes konvencijas (Latvija un Krievija šo konvenciju ir parakstījušas) 36 panta otrā daļa nosaka, ka katrai ārvalstīs esošai personai ir tiesības šādā situācijā sazināties ar vēstniecības konsulāro darbinieku.