Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kā Latvijā svinēs Līgosvētkus

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju Līgosvētkus svinēs kopā ar ģimeni vai draugiem brīvā dabā. Saskaņā ar «TNS Latvia» šā gada jūnijā veiktā pētījuma datiem gandrīz 3/4 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem (72%) Līgosvētkus svinēs kopā ar ģimeni vai draugiem brīvā dabā.

Sabiedriskos pasākumus Līgo vakarā lielākoties apmeklēs jaunieši vecumā no 15 līdz 24 gadiem. Apmēram piektā daļa jauniešu (21%) plāno apmeklēt kādu sabiedrisko pasākumu Līgo vakarā. Savukārt ievērojama daļa iedzīvotāju vecumā no 65 līdz 74 gadiem Līgo vakarā būs savās mājās (39%).

Apmeklēt kādu sabiedrisku pasākumu Līgo vakarā ir populārāk Latvijas reģionos (14–18%) nekā Rīgā (10%).

Latvijas iedzīvotāju vidū ir saglabājusies tradīcija Līgo vakarā ēst Jāņu sieru un dzert alu.

Vairākumam Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem Līgosvētki nav iedomājami bez Jāņu siera un alus — attiecīgi 83% un 85%. No mūsdienīgākiem ēdieniem līgotāju vidū ir iecienīts šašliks. 69% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem Jāņu mielastu nevar iedomāties bez šašlika.

Tradicionālais Jāņu mielasts — ķimeņu siers, pīrāgi un alus — ir vairāk iecienīts iedzīvotāju vidū no 35 līdz 74 gadiem (87–90%). Jaunieši (no 15 līdz 34 gadiem) dod priekšroku šašlikam un alum (78–88%).

Līgo vakarā pīsim vainagus, izrotāsim mājas ar meijām un kurināsim ugunskurus.

Pamattradīcijas Līgo vakarā un Jāņu dienā Latvijā ir saglabājušās. Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju Līgo vakarā parasti kurina ugunskurus un pin vainagus — attiecīgi 86% un 71%. Nozīmīga daļa (61%) Latvijas iedzīvotāju izrotā savas mājas ar meijām. Gandrīz puse (46%) Latvijas iedzīvotāju Līgo vakarā un Jāņu naktī parasti lec pāri ugunskuram.

Sievietes, kā arī iedzīvotāji vecumā no 35 līdz 74 gadiem biežāk pin vainagus un izrotā mājas ar meijām (65–76%). Kaimiņu aplīgošanā aktīvāki ir lauku cilvēki Vidzemē un Zemgalē (33–36%).

Pētījumu veica «TNS Latvia» laikā no 2005. gada 8. līdz 13. jūnijam, regulārās CATIbusa aptaujas laikā aptaujājot 500 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem.