Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Nepateicība — pasaules alga!» jeb Trešais zelta likums mieram un laimei

«Teju visu laikmetīgo slimību pamatā ir nemiera sindroms,» uzskata netradicionālā psiholoģe sūfija Irina Golovina. Veselība, laime un sirdsmiers vairs nebūs svešvārdi no ziepju operām, ja liksi lietā septiņas vienkāršas likumības, kuru pamatā ir Austrumu gudrības.

Lai cik pašpārliecinātas mēs arī būtu, laiku pa laikam ir nepieciešama atbildes reakcija uz savu rīcību — tā nu mēs esam iekārtoti. Citu atbalsts mūs iedvesmo, saņemot patiesus komplimentus, it kā pieaug spārni. Diemžēl pateicību no cilvēkiem sagaidām tikai ārkārtas gadījumos, viņi ātri pierod, ka tu esi laba speciāliste vai sieva, un uztver to kā pašsaprotamu: tādai tev arī jābūt! Neviens ij neatcerēsies, ka tas tev maksājis gan bezmiega naktis, gan pašuzupurēšanos. Ja tu kaut ko dari tikai pateicības dēļ, bet to nesaņem, tā kļūst par psiholoģisku traumu un bojā attiecības.

Cita lieta, ja tu to dari sevis pašas dēļ — piemēram, uztaisi vīram vakariņas nevis tamdēļ, lai viņš tagad būtu tev mūžu parādā, bet gan tamdēļ, ka tev vienkārši patīk gatavot ēst.

Atceries Bībeles līdzību, kad Jēzus Kristus vienā dienā izārstēja 10 spitālīgos? Tikai viens pateica par to paldies! Divu gadu tūkstošu laikā cilvēce itin nemaz nav mainījusies. Gluži otrādi — mēs esam kļuvuši vēl skarbāki, strupāki un egoistiskāki. Tāpēc ir muļķīgi gaidīt pateicību. «Nav nepateicīgu bērnu — ir tikai nesaprātīgi vecāki, kas gaida pateicību,» vēsta sens teiciens.

Turklāt jebkas, ko mēs darām ar piespiešanos, negribīgi un bez prieka, traumē mūs ne tikai garīgi, bet arī fiziski. Labāk lieku reizi nenomazgāt traukus nekā iedzīvoties hroniskās galvas vai muguras sāpēs. Tev šodien riebjas krāmēties pa izlietni? Nedari to! Atlaidies pie televizora un noskaties kaut vai sporta ziņas. Un nevis ar pašpārmetumu pilnu galvu, bet gan paslavējot sevi: «Eh, cik gan es esmu forša — varu atļauties nemocīt sevi un nedarīt pilnīgi neko.» Arī par trulu lūrēšanu griestos nevajadzētu satraukties, ja vien tas tev dara prieku.

Turpmāk vēl. Pilnu rakstu lasi žurnāla «Lilit» jūnija numurā.