Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zvaigznes gatavojas Jāņu svinēšanai

Tuvojoties vasaras saulgriežiem, telekompānijas TV3 un «Radio Star FM» ētera zvaigznes atklāj savas Jāņu svinēšanas ieceres un gadskārtējās tradīcijas.

Ēriks Niedra, raidījuma «Bez tabu laiks» vadītājs, atzīst, ka alu nedzer un siers viņam negaršo, tāpēc Līgo vakarā būtiskāka ir «dzīvā uguns un cilvēki, ar kuriem labi kopā justies». Tā kā svaigā gaisā Ērikam nemaz neiznāk būt tik bieži un dzīve pārsvarā «paiet pilsētā uz akmeņiem», Jāņi nu ir tā retā reize, kad viņš ilgstoši un nesteidzoties var baudīt dabu.

Ērika kolēģe, «Bez tabu laika» vadītāja Evelīna Kovaļevska, ir pārliecināta, ka Jāņos vajag labu kompāniju. «Ja tāda ir, tad ir labi gan pieaugušajiem, gan bērniem! Ja Jāņu svinēšana notiek laukos, parasti tiek ziedota viena salmu kaudze, un katrs no salmiem uztaisa kādu zvēru. Kad saule iet uz rietu, salmu zvēri tiek aizdedzināti. Tas ir fantastisks skats!» savās saulgriežu tradīcijās dalās Evelīna. «Neatņemama Līgo vakara sastāvdaļa ir arī pirtī iešana. Ja vēl tā ir melnā pirts, kad visi skrien uz ezeru melniem dibeniem :), tad svētki ir patiešām izdevušies!»

Savukārt «Bez tabu laika» vadītājai Agnesei Vārpiņai Jāņus visbiežāk sanāk svinēt jūras krastā. «Tiek plūktas pīpenes un lasītas jāņuzāles, pīti ozolu vainagi… Obligāti jāredz, kā saule riet, un jāsagaida saullēkts!» atklāj Agnese. Arī viņa zina teikt, ka jālīgo tuvu un labu draugu kompānijā, nebaidoties aplīgot arī tuvākos kaimiņus. «Man patīk latvisko tradīciju skaistums — ar meijām un kalmēm izrotātas svinību vietas…»

Ceturtajam raidījuma «Bez tabu laiks» vadītājam un «Bērnu rīta» eksperimentētājam Jurim Šteinbergam netīk lieli svinētāju pūļi. «Labāk ar savējiem! Jākur ugunskurs. Jāsagaida saullēkts. Pēc tam var arī gulēt iet,» spriež Juris. «Ak, jā, un noteikti jāpadzied — vismaz mazlietiņ — sirdsapziņas nomierināšanai. Pēc tam dzīve var atkal ritēt normālās sliedēs.»

Gundegai Skudriņai, rubrikas «Stils Bez tabu» veidotājai, Jāņi sasaucas ar kāzu jubilejas laiku. Šogad Gundega ar vīru svinēs Rožu kāzas. «Turklāt mana tēva vārds ir Jānis,» piemetina stila eksperte Skudriņa. «Tas nozīmē, ka Jāņu laiks tiek pilnībā veltīts ģimenei, kopjot un rušinot ģimenes lauciņu gan tiešā, gan pārnestā nozīmē — kā savstarpējās attiecības, tā puķu dobes ap māju!»

Otra rubrikas «Stils Bez tabu» veidotāja Antra Birzule parasti līgo laukos Tērvetes pusē — «pie Tērvetes meža rūķiem». «Tur ir gan ugunskuri, gan zaļumballe, gan teātra izrāde… Skaista tradīcija!» teic Antra, kas drīzumā gaida pasaulē ierodamies savu pirmdzimto.

Ķibilds brauc uz Franciju, Sipeniece vairs nestrādās…

Raidījuma «Bērnu rīts» vadītāja Sērfija alter ego aktieris Edgars Lipors Jāņus vislabprātāk svin īstajos saulgriežos, tas ir, naktī no 21. uz 22. jūniju. «Tas ir īstais saulgriežu brīdis, īstā kulminācija,» stāsta Edgars. «Šogad būs pavisam īpaši svētki, jo pēdējais Vilku vecpuisis (Edgars vada folkloras kopu «Vilki») beidzot sadomājis sievu ņemt, un mēs ar sievu Liliju būsim vedēji.» Lipori svētkus svin jau kopš astoņdesmito gadu beigām, ja ne vēl senāk, ievērojot senās latviešu tautas tradīcijas.

Arī Lauris Aleksejevs, asprātīgais šefpavārs no kulinārijas raidījuma «Cepu, cepu…», Jāņus svin ārpus pilsētas. «Vienmēr cenšos būt kopā ar tiem draugiem, ar kuriem esam pazīstami jau kopš smilšukastes laikiem, jo ikdienā ar viņiem nesanāk tikties.» Jāņos bērnības draugi sanāk kopā un skatās, kā dzīve viņus mainījusi. «Bet čomi viņi ir tik un tā, neskatoties ne uz ko!» smej Lauris. Arī Jāņu vakarā viņš ir galvenais šefpavārs, kas rūpējas par svētku galdu. «Tā tas notiek jau kopš 15 gadu vecuma, kad puikas sāka gudrot, par ko kļūs… Pārējiem tikai atlika samest naudu, es pats visu sapirku, pats marinēju, griezu, smērēju un cepu,» atceras «Cepu, cepu…» vadītājs.

TV spēles «SuperBingo» vadītājs Viesturs Buivids ir pārliecināts, ka nekad mūžā Jāņus nesagaidīs masu pasākumā. «Tikai labāko draugu lokā, nekad mūžā Rīgā uz akmeņiem un noteikti pie dabas,» viņš skaidro. «Tiesa, šogad varbūt nāksies atkāpties no ierastajām tradīcijām, jo ar mazo meitiņu Artu, kurai pašlaik ir trīs nedēļas, tā kā būtu par agru lēkt pāri ugunskuram!» aizdomājas jaunais tētis.

Par šā gada labāko izklaides raidījumu atzītā muzikālā šova «Dziesmu duelis» un «Radio Star FM» rīta šova «Zoopasta» vadītāja Baiba Sipeniece, kas bieži vada arī dažādus svētku pasākumus, ir nolēmusi, ka Jāņos un Vecgada vakarā vairs nestrādās. Arī Sipeniece ir latvisko tradīciju piekritēja — labprāt pin vainagus, dzied līgodziesmas, «kamēr balss lūst», mēģina sagaidīt saullēktu un «vārtās ugunskurā». Šogad Baiba dosies līgot uz Jaunpils pagastu, kur dzīvo viņas mamma.

Baibas kolēģis, «Star FM» rīta šova «Zoopasta» dīdžejs un grupas «V.I.P.» līderis Ilvars Jansons, Līgo vakarā būs sastopams Cēsu rajonā, kur jau tradicionāli kopā ar draugiem svinēs Jāņus, ievērojot vairākas tradīcijas. «Skriesim pliki pa nezālēm, aplīgosim kaimiņus un dziedāsim uz vella paraušanu,» smej Ilvars, atzīstot, ka Jāņiem katru gadu tiek sagatavota «īpaša jautrības programma». 

Šogad Latvijā Jāņu laikā nebūs sastopams vien spēles «Gribi būt miljonārs?» vadītājs Mārtiņš Ķibilds. «Līgo vakaru laikam sanāks pavadīt Parīzē. Tā vismaz pagaidām izskatās pēc brīvdienu ceļojuma grafika — tobrīd būšu ceļā uz Normandijas krastiem,» stāsta Mārtiņš. «Lai man piedod kaismīgie Jāņu svinētāji, bet es šo svētku īpašai atzīmēšanai nepieploku. Drīzāk varētu teikt, ka šogad pieplaku īpaši, lai nebūtu jāpavada kārtējie nekādie Jāņi tepat Latvijā — pie slapja ugunskura ar alus pudeli rokās…»