Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Internetā izveidota jauna datu bāze ar 60 000 normatīvo aktu

No pirmdienas internetā ir atrodama izdevniecības «Lietišķās informācijas dienests» (LID) datu bāze «[s:8070]», kur iekļauti aptuveni 60 000 Latvijas un Eiropas Savienības (ES) normatīvo aktu.

LID datu bāze radīs konkurenci jau ilgāk nekā 13 gadus Latvijā eksistējošajai SIA «Komerccentrs DATI» («Komerccentrs») veidotajai normatīvo aktu informācijas sistēmai NAIS, kurā arī ir aptuveni 60 000 dokumentu ar to aktuālajām redakcijām, kā arī iepriekšējām dokumentu versijām.

Normatīvo aktu datu bāzi piedāvā arī kompānija «Lursoft», kuras veidotā LATLEX, pēc kompānijas mārketinga direktores Lienes Rušiņas teiktā, apkopo aptuveni 15 000 dokumentu. LATLEX pieejami arī tiesu nolēmumi.

Internetā darbojas arī oficiālā laikraksta «Latvijas Vēstnesis» bezmaksas informācijas sistēma «likumi.lv».

Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Inese Nikuļceva preses konferencē norādīja, ka «jurista darbs šodien nav iedomājams bez elektroniskas datu bāzes». Viņa atzina, ka «likumi tiek grozīti ļoti bieži un drukātā versija tam netiek līdzi».

Nikuļceva atzīmēja, ka likumu elektroniskajām publikācijām pagaidām nav oficiāla statusa, kāds ir vienīgi laikrakstā «Latvijas Vēstnesis» publicētajiem dokumentiem. Tomēr viņa pieļāva iespēju, ka nākotnē elektroniskās publikācijas varētu iegūt oficiālu statusu, kā tas ir Austrijā, kur pastāv vienīgi elektroniskas oficiālās dokumentu versijas.

LID izpilddirektore Aiva Vīksna žurnālistus informēja, ka jaunajā datu bāzē būs atrodami normatīvie dokumenti un to vēsture kopš 1990. gada. Lietotāji varēs aplūkot arī grozītājdokumentus un saistošos dokumentus. Pašlaik datu bāzē ir 49 000 aktuālo normatīvo aktu redakciju, no kurām 47 760 dokumentu ir latviešu valodā, bet 1209 — krievu valodā.

LID datu bāzē iekļauti arī 488 ES dokumenti, kas regulē nodokļu, muitas, tirdzniecības un uzņēmējdarbības jomas. Šī datu bāze veidota kopš 1993. gada, bet līdz šim bija pieejama tikai izdevniecības darbiniekiem.

Visi dokumenti ir «.pdf» formātā, un tie ir izmantojami visās operētājsistēmas. Sistēma nodrošina vienkāršo un izvērsto meklēšanu, izmantojot tādus kritērijus kā instance, dokumenta veids, numurs, pieņemšanas datums, nosaukums, frāze tekstā, likumdošanas nozare un apakšnozare.

LID informācijas daļas vadītājs Guntars Baiža akcentēja, ka datu bāze tiek atjaunota un papildināta katru dienu.

«Komerccentra» NAIS daļas vadītāja Linda Strenga sarunā ar aģentūru LETA atzina, ka jaunizveidotā LID datu bāze konkurēs ar NAIS. Strenga nebija iepazinusies ar konkurentu veidoto produktu, tomēr uzsvēra, ka NAIS piedāvā iespēju izmantot strukturētu pieeju informācijas sistēmai.

NAIS nepiedāvā normatīvos aktus krievu valodā.

NAIS iespējams abonēt versiju bez pieejas iepriekšējām likumu redakcijām un Rīgas Domes normatīvajiem aktiem, kā arī pilnu pieeju.

LID normatīvo aktu datu bāzes abonēšana vienam mēnesim ar iespēju piekļūt līdz 1000 dokumentiem maksā 55 latus.

NAIS abonēšana 1000 dokumentiem šādam periodam maksā 71,91 latu. Papildus tai jāmaksā vienreizējā reģistrēšanās maksa — 5,90 lati. Savukārt 1000 dokumentu abonēšana vienam mēnesim valsts un pašvaldību iestādēm NAIS maksā no 13,84 līdz 35,96 latiem.

Savukārt LATLEX abonements maksā 15 latus mēnesī. Ministru kabineta dokumenti un likumi sistēmas abonētājiem pieejami bez maksas, bet tiesu spriedumi — par 1,18 latiem. Maksa tiek iekasēta arī par meklēšanas pakalpojumiem — ja tiek atrasts meklētais normatīvais dokuments, par meklēšanu tiek iekasēta maksa 0,50 latu apmērā.

LID darbojas kopš 1993. gada. Tā izdod normatīvo aktu apkopojumus abonentizdevumos, kā arī žurnālus «Bilance» un «Labu Apetīti». Kopumā izdevniecības abonentizdevumu abonētāju skaits ir aptuveni 20 000.