Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rīgas domnieki gandrīz sakaujas

Tikai pavisam nedaudz trūka, lai vakardienas Rīgas domes Vides komitejas sēde beigtos ar TV ekrānos dažkārt manītajiem kadriem no Krievijas Valsts domes, arī ukraiņu, gruzīnu vai Dienvidaustrumāzijas parlamentos notiekošo — proti, izkaušanos.

Konflikts samilza brīdī, kad opozīcijas pārstāvji kārtējo reizi nolēma atstāt Vides komitejas sēdi, taču palika stāvam pie domes prezidija sēžu zāles durvīm, gaidot skaidrojumu — sēde tiks pārtraukta vai arī pārējie domnieki turpinās darba kārtībā iekļauto jautājumu skatīšanu. Vides komitejas vadītāja Marika Žuravļova («Dzimtene»/LSP) aicināja ievērot kārtību un sēdi atstājušos domniekus atstāt zāli.

Viņas vīrs, «dzimtenistu» neformālais līderis Juris Žuravļovs, centās pierunāt opozicionārus piekrist šim aicinājumam, taču to darīja, izmantojot ne tikai runas dotības, bet arī rokas. «Kas jūs tāds vispār esat?! Kāpēc jūs cenšaties izgrūst deputātus no zāles?!» sašutis bija deputāts Gundars Bojārs (LSDSP). Nelielā pagrūstīšanās turpinājās, un domnieks Jānis Freimanis (TP) pat ierosināja izsaukt Pašvaldības policijas pārstāvjus kārtības nodrošināšanai.

LSDSP, PCTVL un «Jaunā centra» (JC) deputāti tomēr zāli atstāja brīvprātīgi, un sociāldemokrāti uzreiz izsludināja preses konferenci. Uz to ieradās arī J. Žuravļovs, paskaidrojot, ka viņš esot «cilvēks no ielas», kam ir tiesības būt klāt šajā pasākumā. G. Bojārs par šo rīcību bija sašutis un klāstīja, ka «Žuravļovs pat pa purnu sola deputātiem».

Preses konferencē J. Žuravļovs centās savaldīties, taču beigās neizturēja un centās izklāstīt arī savu viedokli. Viņš vainoja opozicionārus par to, ka viņi domē savērpuši «seriālu Santa Marika», ka tie «negribot strādāt paši un neļaujot arī citiem» un tamlīdzīgi. Īpaši daudz no viņa teiktā dzirdēt nevarēja, jo abas puses visai skaļi klaigāja, bet LSDSP frakcijas vadītājs Jānis Dinevičs tikai J. Žuravļovam rādīja ar pirkstu: «Tur ir durvis!» Viss beidzās bez asinsizliešanas.

Vides komitejas sēdēs normāls darbs nav noticis jau kopš 23. maija, kad opozīcija panāca M. Žuravļovas atcelšanu no amata. G. Bojārs vakar iepazīstināja deputātus ar Reģionālās attīstības un pašvaldības lietu ministrijas (RAPLM) sniegto atzinumu par 23. maija komitejas sēdes protokolu. Atzinums norāda, ka «komitejas priekšsēdētājas M. Žuravļovas faktiskā rīcība bijusi atturēšanās no balsojuma», komiteja bijusi lemtspējīga un vadītājas atbrīvošana no amata ir spēkā. Piebilsts, ka šim atzinumam ir tikai rekomendējošs raksturs.

Pavisam dīvains ir domes Juridiskās pārvaldes atzinums, kurā teikts, ka vajadzētu turpināt 23. maijā iesākto sēdi, jo saskaņā ar protokolā fiksēto tā tika pārtraukta, nevis slēgta. Uz šādu rīcību mudināja arī LSDSP, taču arī pašvaldības juristi bija norādījuši, ka viņu atzinums ir tikai rekomendējošs, bet par turpmāko rīcību var lemt paši deputāti. Juridiskās pārvaldes vadītājs Jānis Liepiņš vispār nespēja sakarīgi paskaidrot deputātiem, kā tālāk tikt galā ar šo juridisko mudžekli. Pēc viņa domām, deputātiem bija iespējams nobalsot par 23. maija sēdes turpināšanu, papildus iekļaujot darba kārtībā arī vakardienas sēdes 17 jautājumu.

Kad deputāti ķērās pie balsošanas, tad izrādījās, ka to atbalsta tikai trīs, atturas — divi, bet pret nav neviens tautas kalps. Balsojumā bija piedalījušies pieci no klātesošajiem 14 cilvēkiem, tātad sēdē nebija kvoruma, un opozīcija mierīgi cēlās kājās, lai pamestu zāli. J. Liepiņš gan bilda, ka iespējams balsot par pārējo jautājumu iekļaušanu darba kārtībā, ko pozīcijas un «dzimtenistu» astoņi domnieki arī darīja. Šajā brīdī arī izcēlās iepriekš aprakstītais incidents starp J. Žuravļovu un G. Bojāra, J. Dinēviča un Daiņa Īvāna trijotni.

Šobrīd absolūti nav skaidrs, vai M. Žuravļova joprojām juridiski ir Vides komitejas priekšsēdētāja, vai domnieki vakar bija tiesīgi sākt sēdi nr. 11, nepabeidzot 23. maija sēdi nr. 7, vai vakar pieņemtajiem lēmumiem ir juridisks spēks un tamlīdzīgi. LSDSP frakcijas vadītājs J. Dinevičs pauda, ka valdošā koalīcija, izsludinot jaunu komitejas sēdi, ignorē normatīvo aktu prasības. Frakcija plāno vērsties ar vēstuli pie Rīgas mēra Aivara Aksenoka un RAPLM, aicinot pievērst uzmanību šim jautājumam.