Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vašingtonā ažiotāža par koku pie Latvijas vēstniecības

Ietekmīgais amerikāņu laikraksts «The Washington Post» 19. jūnijā publicējis rakstu, kurā nepievilcīgi atainotas Latvijas vēstniecības Vašingtonā domstarpības ar vietējo sabiedrību par kāda apmēram 100 gadu veca ginka koka likteni. Vēstniecība veco koku tehnisku iemeslu dēļ vēlas nozāģēt un vietā iestādīt jaunu, pret ko emocionāli iestājušies tuvējie iedzīvotāji.

«Dažkārt dažkārt koks ir pietiekami liels un vecs, lai izraisītu vēsumu attiecībās starp Latvijas vēstniecību un uztrauktiem un drosmīgiem kaimiņiem, dabas aizstāvjiem un pilsētas amatpersonām,» raksta «The Washington Post». «Konflikta nav,» apgalvo Latvijas vēstniecības Vašingtonā pirmais sekretārs Juris Pēkalis.

Nepieciešamība nozāģēt simtgadīgo ginka koku vēstniecībai esot radusies tehnisku iemeslu dēļ — notiekot jaunās ēkas atjaunošanas darbi, un amerikāņu kompānija, kas tiem nolīgta, secinājusi, ka elektrību ēkai nav iespējams pievadīt, neskarot ietves malā augošo koku.

Kompānija vēstniecībai skaidrojusi, ka koku nepieciešams nozāģēt, lai vietā, kur tas aug, zem zemes ierīkotu elektrības transformatoru vai elektrības kabeli ieraktu blakus kokam, bet tādā gadījumā tiktu bojāti apmēram 40 procenti ginka sakņu. Arī šajā gadījumā simtgadīgais koks būtu jānozāģē, jo spēcīgā vējā varētu nogāzties uz ietves, skaidro J. Pēkalis.

Vēstniecība bijusi gatava iemaksāt 4800 dolāru īpašā fondā, kas domāts Vašingtonas apstādījumu saglabāšanai, kā to prasa pašvaldības noteikumi. Lai gan vēstniecībai bijusi izvēle, vai nu maksāt šo summu, vai nocirstā koka vietā iestādīt jaunu, esot izlemts izdarīt gan vienu, gan otru, norāda J. Pēkalis.

Latvijas sūtniecība jautājumu risinājusi likumīgi, iegūstot ciršanas atļauju no vietējās varas, tomēr dažu netālu no vēstniecības ēkas mītošo iedzīvotāju protestu dēļ ciršanas atļauja apturēta.

J. Pēkalis stāsta, ka vēstniecība vēl pirms varas iestāžu atļaujas lūgšanas nocirst koku šo ieceri saskaņojusi ar tuvākajiem kaimiņiem. Tikai viens no kaimiņiem esot privātpersona, pārējie — citu valstu, tostarp Dienvidkorejas, Rumānijas, Īrijas un Turcijas, vēstniecības.

Nevienam iebildumu neesot bijis. Pretenzijas ceļ iedzīvotāji, kuri dzīvojot attālāk, norāda J. Pēkalis. «The Washington Post» citē vienu no viņiem — Alanu Džeikobu, kas jau 17 gadu ik dienu mērojot ceļu garām šim kokam, nebeidzot to apjūsmot.

Vašingtonas iedzīvotājs laikrakstam norādījis, ka koka apkārtmērs ir 138 collas (3,50 metru) un pilsētas mežu aizsardzības noteikumi paredzot, ka koks, kura apkārtmērs pārsniedz 55 collas (1,39 metri), uzskatāms par «īpašu».

Vēstniecības nolīgts koku speciālists konstatējis, ka simtgadīgajam ginkam ievērojami bojātas saknes un stumbrs.

Savukārt iedzīvotāju nolīgts koku speciālists pēc ginka apskates apgalvo, ka koka stāvoklis ir labs un tā mūžs varētu turpināties vēl 50–60 gadu.

«The Washington Post» visai apjomīgo rakstu beidz ar emocionālu aprakstu, kā iedzīvotāji riskējot esot apturējuši jau aizsākto koka zāģēšanu. Kādā rītā, kad varas iestādes jau apturējušas ginka ciršanas atļauju, iedzīvotāji pamanījuši, ka tiek zāģēti divi lieli koka zari, un iepretim vēstniecībai dzīvojošais Ričards Tērners nolēmis nostāties zem tā, lai apturētu darbus. «Es zināju, ka viņi netiks līdz koka augšai, ja mēs stāvēsim zem tā. Tas bija izmisuma solis,» laikrakstam klāstījis vīrietis.

Savukārt Latvijas vēstniecības pārstāvis J. Pēkalis norāda, ka situācija esot nepamatoti dramatizēta. Vēstniecība neesot vēlējusies rīkoties pretēji vietējās sabiedrības nostājai, un, tiklīdz kurjers piegādājis dokumentu, ar ko apturēta ciršanas atļauja, diplomāti steiguši zvanīt darbu veicējiem, lai zāģēšanu apturētu.