Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Iereibuši ārvalstnieki kļūst par likumpārkāpēju upuriem

Pērn, sākoties vasaras sezonai, Latvijas Valsts policija laida klajā 100 tūkstošus bukletu «Feel safe in Latvia» ar ieteikumiem, kas jāievēro ārvalstu tūristiem, lai mazinātu likumpārkāpumu skaitu, kuros cietuši ārzemnieki. Arī šogad Valsts policija jau reģistrējusi vairākus incidentus, kad aplaupīti ārzemnieki. Piemēri nav ilgi jāmeklē. Proti, pagājušās nedēļas beigās pagaidām nenoskaidrots vīrietis Rīgā, Čaka ielā, aplaupījis 34 gadus vecu Zviedrijas pilsoni. Likumpārkāpums noticis ap pulksten trijiem naktī. Ārzemniekam nolaupīti 200 lati, mobilais tālrunis un apavi.

Alkohola reibumā nekontrolē situāciju

Bukletā «Feel safe in Latvia» sniegta informācija, kā ārzemniekiem pasargāt sevi no nepatīkamām situācijām un nekļūt par noziedzīgu nodarījumu upuriem. Publicēti ieteikumi, kurus ārvalstniekiem vajadzētu ievērot, atrodoties Latvijas teritorijā, tostarp atļautais braukšanas ātrums pa Latvijas autoceļiem. Informatīvie materiāli tulkoti angļu, vācu, franču un krievu valodā, tie pieejami Latvijas robežkontroles punktos, pasažieru ostās un lidostā «Rīga».

Šobrīd vēl palikuši apmēram 35 tūkstoši bukletu, turklāt Valsts policija tuvākajā laikā plāno tos izdot atkārtoti, papildinot ar informāciju.

Valsts policijas Preses un sabiedrisko attiecību biroja preses nodaļas priekšniece Kristīne Mežaraupe «Vakara Ziņām» atklāja, ka vasarās ir tendence palielināties dažādiem likumpārkāpumiem, kuros cietušie ir ārvalstu tūristi. «Viņi brauc pie mums atpūsties, bet ļoti bieži naktsklubos un bāros piedzeras un aizmirst par savām personiskajām mantām. Lielākoties ārzemniekus tumšajās nakts stundās aplaupa Vecrīgā,» — tā Mežaraupe.

Jāpiebilst, ka, salīdzinot ar citām Eiropas Savienības valstīm, Latvijas bāros un restorānos alkoholisko dzērienu cenas ir krietni zemākas.

Iesaka atstāt somas mājās

Viesnīcas «Hotel de Rome» un «Konventa sētas» mārketinga asistente Oļesja Kučerenko stāsta, ka saviem klientiem nemitīgi atgādinot, lai rūpējas par savu drošību uz ielām. «Tūristi vienmēr nēsā līdzi somas ar personiskajām mantām un naudu. Taču no drošības viedokļa, piemēram, ejot uz Centrāltirgu, tās vajadzētu atstāt viesnīcā,» teic Kučerenko. Tūristi ļoti bieži vaicājot: «Vai Latvijā ir droši staigāt pa ielām?»

«Tad arī mēs skaidrojam patieso situāciju: ka aplaupītie tūristi ir piedzērušies un knapi var noturēties kājās. Tāpēc viņiem ir viegli uzbrukt, atņemt naudu un citas lietas. Vēlajās nakts stundās ir bijuši gadījumi, kad ārzemnieki atnāk uz viesnīcu ar nule gūtiem miesas bojājumiem un sūdzas par nolaupītām mantām. Reiz kāds ārzemnieks pēc kroga apmeklējuma, būdams spēcīgā alkohola ietekmē, nācis uz viesnīcu. Viesis ejot turējies pie visiem stabiem, un viņam sekojuši divi jaunieši. Maks ar naudu un kredītkartēm atradies džinsa bikšu aizmugures kabatā. Abi ļaundari mēģināja izraut maku, tomēr vīrietim to veiksmīgi izdevās noturēt,» atceras viesnīcas darbiniece.

Nozog mobilo tālruni

Savukārt naktskluba «Kardināls» direktors Aivars Zvirbulis skaidro, ka šovasar naktsklubā atpūšas īpaši daudz ārzemju viesu. «Par kārtību un drošību gādā uzņēmuma apsardze, un pārāk daudz incidentu nav bijis. Gadās, ka ārzemnieki uz galda atstāj mobilo tālruni un aiziet uz bāru. Atgriezušies viņi konstatē, ka telefons pazudis.»

Bāra «Ala» struktūrvienības vadītājs Andris Savčenko norāda, ka ārvalstu viesi parasti bārā ierodas latviešu pavadībā, kuri viņus pieskata, savukārt naktskluba «Četri balti krekli» darbiniece stāsta, ka kluba pasākumus ārzemju viesi parasti neapmeklē. Īpaši modras par saviem klientiem ir restorāna «Steiku haoss» viesmīles, kuras informē apsargus, ja pie ārzemnieku un latviešu galdiņiem pamana aizdomīgas personas.