Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

LMS atklātā vēstule

Latvijā ir bagātas vizuālās kultūras tradīcijas un apjomīgs garīgās un materiālās kultūras uzkrājums. Tāpēc ir absurdi, ka gandrīz 30 gadus mūsu valstī nav iespējams aplūkot 20. gs. otrās puses mākslas procesu atspoguļojumu nacionālā līmeņa mākslas muzeja ekspozīcijā.

Divas paaudzes izaugušas bez pietiekamām zināšanām nesenajā Latvijas mākslas vēsturē, bez savlaicīgas nopietnas izpētes atstāta daudzu nozīmīgu pagātnes mākslinieku daiļrade. Nav bijusi nodrošināta mākslas vēstures procesu nepārtrauktība, tā radot sabiedrībā aplamus stereotipus, nevēlēšanos un garīgu nespēju iedziļināties laikmetīgās mākslas izpausmēs.

Kamēr Laikmetīgās mākslas muzejs vēl neeksistē, tā funkcijas īsteno kultūras institūcijas un mākslas kuratori, kas aktīvi strādā, uzkrājot nesenās pagātnes vizuālās mākslas liecības un interpretējot tās muzeju un galeriju izstādēs.

Valsts Mākslas muzejs turpina veidot latviešu mūsdienu mākslas darbu krājumu, kura nozīmīgākos darbus iecerēts eksponēt izstāžu zāles «Arsenāls» topošajā jaunajā ekspozīcijā. Latvijas Mākslinieku savienība piedāvā atklātā krājuma muzeju.

Tomēr iepriekš minētās institūcijas nodarbojas ar savu katras organizācijas misijā un mērķos noteikto uzdevumu izpildi un nevar pildīt tās funkcijas, ko nosaka Laikmetīgās mākslas muzeja pastāvēšanas pamatus.

2004. gads kļuva par nozīmīgu pavērsiena punktu Laikmetīgās mākslas muzeja attīstībā. 2005. gadā šo projektu virzība beidzos kļuvusi mērķtiecīga, stratēģiski plānota. Projektu veiksmīgai realizācijai ir veicināta likumu un procedūru apspriešana Saeimā un valdībā.

Izveidota Valsts aģentūra «Jaunie trīs brāļi», lai paātrinātu projektu realizāciju, veiksmīgāk piesaistītu sabiedriskos un privātos līdzekļus un rūpētos par projektu attīstības atbilstību Latvijas Republikas likumiem.

Balstoties uz starptautisko pieredzi un muzeoloģijas teorētiskajām atziņām, Laikmetīgās mākslas muzeja darba grupa izstrādājusi eventuālu muzeja zonālo un funkcionālo modeli, kas varētu sekmēt topošā muzeja misijas īstenošanu.

Rīgas Domei un Kultūras ministrijai vienojoties, ir noteikta Laikmetīgās mākslas muzeja celtniecības vieta Andrejsalā. Projekta finansēšanai izvēlēts PPP modelis (Private Public Partnership), galvenokārt piesaistot privātos investorus.

Vērojot Laikmetīgās mākslas muzeja pašreizējo attīstību un piedaloties jau notiekošajās muzeja projekta darba grupas aktivitātēs, Latvijas Mākslinieku savienības valde izsaka atbalstu Latvijas Republikas valdībai, Kultūras ministrijai un visām organizācijām, kas līdz šim sekmīgi iesaistījušās topošā Laikmetīgās mākslas muzeja projekta realizēšanā.

LMS valde izsaka cerību, ka politiķi un par šo procesu atbildīgās personas valdībā atbalstīs reiz jau noteiktās kultūras prioritātes, tā garantējot iesāktā procesa neatgriezeniskumu.