Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Korns no «Superhuman» — kā žagata uz spīdumiem

Cilvēks un manta. Jo vairāk dažādu ķēžu uz rokām, jo pārliecinošāk Kristians Korns jūtas.

Aizgājis no popgrupas C-Stones un kļuvis par rokgrupas Superhuman dalībnieku, Kristians Korns beidzot visā spilgtumā var parādīt savu aizraušanos gan ar močiem, gan roķīgiem aksesuāriem.

Paaugstinot pašapziņu

«Nākot uz tikšanos, ievēroju, ka kāds vīrs sēž mašīnā un baigi noskatās uz manu rokas ķēdi,» smej Kristians, bet uzreiz piebilst, ka nenēsā aksesuārus tādēļ, lai pievērstu sev uzmanību. «Tā es vienkārši pats labāk jūtos, paaugstinu savu pašapziņu.» Mūziķis nav kritis arī citā galējībā: «Esmu no tiem cilvēkiem, kuri lietām nepieķeras. Protams, dažas mīļas lietas man ir, arī šīs rokassprādzes,» Korns norāda uz trim dažādu gabarītu sprādzēm uz savas labās rokas un uz vienu atsevišķi kreisajai rokai atvēlēto. «Man patīk spīdīgas lietas. Esmu kā žagata un par to nekaunos!» Tiesa, visas Kristiana rokassprādzes ir no sudraba, jo viņš ir par paliekošām vērtībām. Loģiski, ka Latvijā šādus aksesuārus pagrūti sameklēt un tie arī maksātu dārgāk nekā… Jordānijā. «Visas sprādzes esmu nopircis tur.«

Austrumnieciskā stilā

Uz Jordāniju Kristians pagājušā gada septembrī, protams, nedevās ar domu iegādāties aksesuārus, taču, aizbraucis uz turieni, sapratis — no tik milzīgi lielas izvēles būtu grēks kaut ko neatrast sev. Interesanti, ka lielākā no sprādzēm, ko Kristians kopā ar grupas kolēģi Uldi Blažēvicu nodēvējuši par megaķēdi, nebūt neatgādina austrumniecisku un izskatās kā visīstākais rokera aksesuārs. Taču pārējās trīs gan ir austrumnieciskā stilā.

«Arābi tirgojoties sastāsta zilus brīnumus — tas raksts apzīmē to un to, šo sprādzi veidojis tāds un tāds iecienīts meistars. Zinot viņus, ticēt visam gluži nevar. Taču pozitīvi tas, ka viņiem var nokaulēt līdz pat 70 procentiem no cenas…» Cik tieši viņš par šīm rotaslietām samaksājis, Korns neatminas. Līdzās megaķēdei smalkākās rokassprādzes viņš izvēlējies tāpēc, ka viņam ļoti patīk ādas un metāla salikums. Citādi viņš nenēsātu tādas smalkas rokassprādzes, «it īpaši, ja tas sudrabs vēl tā raupji nostrādāts, it kā ar to būtu strādājis kalējs».

Ar megaķēdi pa galvu

Īpaši gan rokassprādzes, gan kaklaķēdes Kristianam radot komforta sajūtu uz skatuves. Pat C-Stones laikos viņš koncertos licis kaklā konkrētas ķēdes, taču vairāk ar roķīgiem aksesuāriem viņš nedrīkstējis izpausties. «Nenožēloju, ka es tur biju, jo tā ir milzīga pieredze, bet es, pat braucot uz C-Stones koncertiem, klausījos rokmūziku. Gaidīju sev īsto vietu, ko tagad esmu atradis Superhuman.«

Grupas solists izpelnījies žagatas slavu arī savu draugu lokā, un viņam jau nācies saņemt dažādus karekļus kā dāvanas dzimšanas dienā, kas, protams, pašu gaviļnieku ļoti priecējis. Viņš uzsver, ka nebūtu pat dusmīgs saņemt koncerta laikā ar kādu megaķēdi pa galvu, vien ar nosacījumu, ka ķēde pēc tam paliek viņam. «Ir arī doma atkal aizbraukt uz arābu valstīm, lai iegādātos kādu kaklā karināmu megaķēdi.» Labs mērķis.

***

Komentārs

Kādēļ vīriešiem patīk rokassprādzes, un ko tās īsti nozīmē?

Vitauts Straupe, rotkalis:

«Man šķiet, ka vīriešiem arī patīk rotāties. Viņi tāpat kā sievietes aizvien vairāk iet uz kosmētikas saloniem un vairāk rūpējas par savu izskatu. Taču vēsturiski aprocēm bija arī praktiska funkcija, kas 8.–10. gadsimtā bija pat primāra. Ar tādu puskilogramu smagu aproci karavīra roka kļuva smagāka un efektīvāka kārtīgam atvēzienam, kā arī bija iespējams ar to pašu roku atsist uzbrukumu. Arī apmetņa saspraudei iesākumā bija praktiska nozīme, jo pogas vēl nebija izdomātas. Aproces bija kā varas simboli, kas patiesībā saglabājies vēl mūsdienās — cilvēks apliek ap roku zelta ķēdi un parāda savu sabiedrisko statusu: lūk, viņš to var atļauties!

Vēl aprocēm vēsturiski bija ārstnieciska nozīme. Tas attiecas tieši uz bronzas izstrādājumiem, un arī mūsdienās pēc tādiem ir pieprasījums. Gadās gan tā, ka cilvēks atnāk pie manis un saka, ka zintnieks viņam ieteicis vara aproci, nevis bronzas. Nākas paskaidrot, ka tas jau tas pats vien ir, jo bronza, kā zināms, ir varš ar nelielu alvas piejaukumu. Tādas aproces tiešām palīdz. Labs piemērs ir kāds celtnieks, kuram ikdienā nākas cilāt ķieģeļus un smagus spaiņus ar cementu. Viņš sāka nēsāt bronzas aproci, un roka vairs nesāp…

Vīriešu aproces pamatā atšķiras no sieviešu aprocēm ar izmēru un svaru — tās ir ne tikai lielākas, bet arī platākas, masīvākas un smagākas. Arī vēsturiski sieviešu aproces tika taisītas ar tukšu vidu, bet vīriešu — ar pilnu, tādējādi palielinot to svaru.

Mūsdienās gan latviešu cilvēkiem ir izteikta tendence nēsāt ne tikai pašmāju rotas, bet arī dažādus austrumu brīnumus. Tas ir kuriozs, ja latviešu amatnieku gadatirgū cilvēki var prasīt dažādus zodiakus un ķīniešu pūķus! Nākas pateikt, ka šī nav īstā vieta, kur ko tādu meklēt… Taču cilvēkus var saprast, jo darbojas veikls mārketings, kā dēļ daudzi pērk arī ārzemju medikamentus un pārtiku. Patiesībā cilvēkam vislabāk palīdz tās zālītes, kas augušas tajā pašā reģionā, kurā viņš ir dzimis un audzis. Tāpat ir ar rotām un simboliem.