Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

LG: gāzes tarifi Baltijas valstīs nav salīdzināmi

AS «Latvijas gāze» (LG) uzskata, ka gāzes tarifi Baltijas valstīs nav savstarpēji salīdzināmi.

LG preses sekretārs Vinsents Makaris aģentūrai LETA skaidroja, ka Latvija, Lietuva un Igaunija ir atšķirīgas — katrā valstī strādājošās gāzes kompānijas ir atšķirīgas, dažāds ir gāzes patēriņš, un arī gāzes tirgus regulēšana ir atšķirīga. Piemēram, attiecībā uz tarifu noteikšanu Latvijā ir noteikta arī abonēšanas maksa, savukārt kaimiņvalstīs atsevišķām patērētāju grupām tādas nav.

Lietuvā un Igaunijā no noteikta patēriņa apjoma, līdzīgi kā Eiropā, tiek regulēti tikai tīkla pakalpojumi. Kā norādīja Makaris, Latvija ir vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kur «regulē visu». «Drīzāk tas, ka regulē visu, ko var regulēt, neveicina konkurētspēju nekā gāzes tarifi,» sacīja LG pārstāvis.

Tā kā gāzes iepirkuma cena iepriekš Latvijai esot bijusi zemāka, tagad tā mūsu valstij pieaug straujāk. Tomēr LG prognozē, ka nākamgad vai aiznākamgad Krievijas dabasgāzes kompānija «Gazprom» cenas izlīdzinās visām Baltijas valstīm.

Makaris uzsvēra, ka Latvijā ilgus gadus tarifi bijuši zemāki nekā kaimiņvalstīs. Viņš apgalvoja, ka arī pēc tarifu paaugstināšanas Latvijā, kas plānota no šā gada 1. augusta, tarifi apkurē izmantojamai gāzei būšot līdzīgi kaimiņvalstu tarifiem.

LG pārstāvis pauda viedokli, ka dažām patērētāju grupām Latvijā, salīdzinot ar Lietuvu un Igauniju, tarifi būs augstāki vēl gadu vai divus, bet pēc tam tie izlīdzināsies.

Kā ziņots, LG regulatorā ar lūgumu atļaut paaugstināt tarifus vērsās pēc tam, kad Krievijas kompānija «Gazprom» paaugstināja gāzes piegādes cenu, ko Baltijas valstīm trīs gadu laikā paredzēts izlīdzināt līdz vidējam Eiropas līmenim.

Regulators jūnija sākumā apstiprināja LG lūgto gāzes tarifu paaugstinājumu, līdz ar to no šā gada 1. augusta tie pieaugs par 9,7–17%. Saskaņā ar regulatora lēmumu no nākamā gada 1. janvāra tarifi pieaugs vēl par 6,3–20%, bet no 2007. gada 1. janvāra — vēl par 6,7–22,1%. Konkrēts tarifu pieaugums būs atkarīgs no gāzes patēriņa apjoma.

Neapmierinātību ar gāzes tarifiem paudis premjers Aigars Kalvītis (TP), kas par situāciju lūdzis valdībai ziņot ekonomikas ministru Krišjāni Kariņu (JL).

LG lielākais akcionārs ir Vācijas koncerns «Ruhrgas Energie Beteiligungs AG», kura īpašumā ir 47,15% uzņēmuma pamatkapitāla. Starp lielākajiem uzņēmuma akcionāriem ir arī «Gazprom» ar 34% akciju, kā arī «Itera Latvija» ar 16% akciju.

Uzņēmuma akcijas tiek kotētas Rīgas Fondu biržas Oficiālajā sarakstā.