Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kā Trīne grēkos Līgo vakarā

Līgo vakarā Kandavas brīvdabas estrādē «Ozolāji» pulksten 18 sāksies izrāde «Trīnes grēki» — Rūdolfa Blaumaņa lugu speciāli šim vakaram iestudējis Voldemārs Šoriņš un Zigurds Neimanis.

Gandrīz nedēļu pirms pirmizrādes V. Šoriņš gan teic, ka Z. Neimaņa piedalīšanās tapšanas procesā nu jau ir minimāla, jo viņš gatavo citu R. Blaumaņa lugas iestudējumu — 23. jūnija vakarā Valkas brīvdabas estrādē gaidāms tautisks iestudējums «Skroderdienas Silmačos».

Dzirdīgās ausis Kandavā

V. Šoriņš atzīst, ka «Trīnes grēku» tapšanas iniciators ir Kandavas dome: «Tas negadās bieži, kad par kultūras lietām rūpējas tik dzirdīgi un saprotoši cilvēki.» Turklāt lugas izvēle nav bijusi nejauša vai režisoru iegribas vadīta — tika veikta aptauja, kurā noskaidrotas kandaviešu vēlmes, un no trim lugām absolūtu balsu vairākumu guvuši «Trīnes grēki». «Skroderdienas» bijušas ārpus vēlmju saraksta, jo Līgo vakarā ar lielu skatītāju atsaucību jau rādītas pirms pāris gadiem — atkārtoties nedrīkstot.

Pāri dabonas

Režisors veido cilvēcisku attiecību un situāciju komēdiju: «Mēģinām netaisīt tingeltangeli, bet atrast mūsu Trīnei cilvēcisko līniju. Viņa ir čakla, strādīga un būtu pelnījusi ģimeni — vīru un bērnu pulciņu, bet dzīvē nav paveicies. Bet cita — ne tik čakla un labiņa — apprecas, un viņai viss notiek. Kāpēc tā, grūti pateikt, gan jau kādas likumsakarības tur ir. Negribējās Trīni rādīt kā muļķi ar kārpu uz deguna, no kuras veči laižas jau tāpēc vien. Mēs atļāvāmies pielabot Blaumani, un tāpēc beigas izrādē būs labas — Trīne dabūs precinieku. Kā jau Jāņos pieklājas — pāri dabonas.»

V. Šoriņš tā mazliet kautrīgi atzīst, ka pēc iepriekšējo gadu darba pieredzes tomēr spēj paredzēt, uzminēt, ko skatītājs grib redzēt Līgo svētkos. Tam ir jābūt muzikālam, jautram un izklaidējošam gabalam, lai līgotājus nenogurdinātu ne stāsta morāle, ne pārlieku garas stundas skatītāja lomā. Šogad arī paredzēts gandrīz stundu garš starpbrīdis, lai cilvēki var pastaigāt pa zaļo pļavu, iedzert alu un izkustēties.

Ar Ivara Vīgnera palīdzību

Īpašs prieks un gandarījums V. Šoriņam ir pa Ivara Vīgnera piekrišanu palīdzēt atjaunot populārās dziesmas ar Jāņa Petera tekstiem, ko maestro komponējis Liepājas teātra izrādei «Trīnes grēki» 1983. gadā. Vairākas no tām V. Šoriņa paaudzei bijušas teju himnas statusā: «Tagad dziesmas iedziedātas jaunā remiksā un būs jauks muzikāls akcents Līgo vakara izrādē.»

Režisors Trīnes grēku iestudējumam pulcējis «internacionālu aktieru kompāniju»: titullomā Indra Burkovska, Lāsma Kugrēna — Mazbērzu saimniece, Voldemārs Šoriņš — Mazbērzu saimnieks, Juris Lisners iejutīsies Brenča lomā, Jaņuks — Ainars Ančevskis, bet Ābrams būs Oļģerts Šalkonis. Jura lomā dailēnietis Gints Grāvelis, Emīlija — Egija Misa, Made — Anita Sproģe, Annule — Ieva Puķe. Ja savulaik Rīgas Krievu drāmas teātrī Leonīds Beļavskis Jakovu Rafalsonu ietērpa Rembēnietes brunčos, tad V. Šoriņš rīkojies līdzīgi, tās pašas lomas svārkus piedāvājot Jānim Jarānam, bet Dainim Porgantam tikusi Dāvja loma.

Ne tikai Rūdis

Atļaušos apgalvot, ka V. Šoriņš daudziem atmiņā iespiedies kā «Skroderdienu» Rūdis Alfrēda Jaunušana 1975. gada iestudējumā — nešpetnais, vasarraibumainais puisis, kam zobgalīga mēle un laba sirds. Jau vairākus gadus līdztekus aktiera darbam V. Šoriņš pārņēmis režisora grožus.

«Trīnes grēkos» uz skatuves viņš kāps arī pats un atzīst, ka būt aktierim un režisoram vienlaikus ir grūti: «Tā nav pirmā reize un pēc katras sev nosolos, ka vairāk ne. Bet iemesls ir pragmatisks — daudzi aktieri it kā grib spēlēt, bet, kad jāsāk mēģināt, tad grūti izrauties no citiem darbiem. Jo vairāk cilvēku, jo lielākas galvassāpes visus savākt kopā. Tas prasa daudz spēka, un vēl jau par lomu taču arī jādomā. Tāpēc var teikt, ka dzīve piespiež būt režisoram arī pašam sev.»

Atklāts paliek jautājums par turpmākajām Trīnes gaitām. Ja mūzas un finanšu dievi būs izrādei labvēlīgi, tad «Trīnes grēki» tiks rādīti pēc Jāņiem arī citviet Latvijā.